Daňové přiznání zaslané e-mailem s elektronickým podpisem by měla Finanční správa akceptovat bez vytáček
Komunikace s Finanční správou není vždy zrovna snadná, i když se poplatník všemožně snaží dostát pravidlům. Uvedený úřad může mnohdy až pedanticky lpět na svých pravidlech a může rozdávat i pokuty, když rozhodne, že určitý způsob elektronické komunikace je vhodnější než jiný. V takovém případě ale má smysl se bránit a obrátit se třeba i na Ústavní soud.

Finanční správa může poplatníka překvapit pokutou i za nesprávný způsob elektronické komunikace a pak se vyplatí poradit se s odborníky a bránit se
Úřední šiml Finanční správy je mnohdy velmi divoký a rozmarný kůň a přístup k němu nemusí být ani pro poctivého a disciplinovaného poplatníka vždy snadný. Problém může nastat i s elektronickou komunikací, pokud si poplatník třeba k zaslání přiznání k dani nezvolí stoprocentně a jen tu formu, na níž instituce lpí. Uvedená instituce může vyrukovat i s tím, že ne každé elektronické podání je tím správně kvalifikovaným a ne každý elektronický podpis musí vyhovovat.
Problém provázený pokutou 500 Kč způsobilo před několika lety daňové přiznání poslané e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Finanční správa neuznala uvedený způsob za dostatečně kvalifikovaný nebo spíš vyhovující svým nastaveným pravidlům a obdařila dotyčnou poplatnici výtkou a pokutou, že podání nemělo žádanou formu, nebylo přijato a když se dotyčná poslala dokument jinou formou, už šlo o pozdní podání. Uznávaná elektronická forma podání byla pro finanční správu v dané záležitosti ta forma, která je uskutečněna prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace EPO v obou případech nesmí chybět onen uznávaný elektronický podpis. Jenže poplatnice se v daném případě rozhodla soudní cestou dokázat, že nepochybila a u Ústavního soudu se jí to nakonec podařilo.
I dnes daňoví poradci říkají, že bránit se má smysl, protože i pro Finanční správu platí jednotná obecná zákonná pravidla pro archivnictví a spisovou službu
I když se uvedený případ stal již před pár lety, není zcela vyloučeno, že na podobný administrativní zádrhel by poplatníci nemohli narazit i v dnešní době a i dnes má podle daňového poradce smysl se bránit. Podle slov současného daňového odborníka by konečné vyřešení daného případu bylo dnes stejné. Zákony i daňový řád se sice mírně mění, ale jsou zde obecná zákonná pravidla a ustanovení jako zákon o archivnictví a vyhláška o podrobnostech pro spisovou službu. Tato pravidla jsou závazná pro všechny orgány státní správy i pro Finanční správu. Takže zaslání daňového přiznání e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebylo pochybením a bylo uznatelnou formou datové zprávy podepsané způsobem, s nímž jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, což jinými slovy znamená způsobem relevantním. Více zde.
Podobné články
Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíTelefonické dotazy už Finanční správa vyřizuje z místně příslušných pracovišť FÚ
Od dnešního dne 1. 6. 2023 mění Finanční správa způsob telefonické komunikace s veřejností. Dotazy veřejnosti bude…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informacíProlnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad
Cestovní náhrady náleží zaměstnanci za plnění úkolů pro zaměstnavatele na pracovní cestě. Pokud zaměstnanec…
Více informací