Dodavatel energií může měnit výši záloh jen v případech stanovených zákonem
S nástupem jarních měsíců přichází spotřebitelům postupně vyúčtování za energie a třeba i nový rozpis záloh na další období a v mnoha případech s daným krokem přichází i nepříjemné překvapení nad vysokými nedoplatky a opětovně zvyšovanými zálohami. V dané souvislosti je dobré si uvědomit, že je možné a velmi důležité se při podezření na nezákonné praktiky ohledně svévolného zvyšování cen energií bránit.

I v roce 2019 musí dodavatelé energií při stanovení záloh postupovat v souladu se zákonem
Pro určování výše záloh za energie spotřebiteli stanoví zákon jednoznačná pravidla a postupy, jimiž se musí řídit všichni dodavatelé energií bez výjimek. Na uvedeném se neměnilo nic v roce předchozím a ani pro rok 2019 nedochází k žádné změně.
Jenže praxe ukazuje, že realita je v dané záležitosti od ustanovení zákona velmi často bolestně odlišná a vrásky na čelech spotřebitelů jsou stále častější a nespokojenost při pohledu na stále zvyšované zálohy roste.
Při stanovení záloh za spotřebu elektřiny a plynu musí dodavatel vycházet ze situace spotřebitele z předpokládané spotřeby i historie odběrného místa, vždy se musí vycházet z aktuálně platných koeficientů výpočtu. Rozpis záloh musí být rozložen do pravidelných intervalů a jednoznačně jasná výše zálohy i období splatnosti musí být viditelně a srozumitelně uvedeno ve smlouvě při jejím podpisu klientem.
Zálohy se mohou měnit jen v případě prokazatelně vyšší spotřeby nebo při změnách cen energie
Dodavatel nemá právo měnit zákazníkovi smluvně stanovenou zálohu bez doloženého důvodu vyplývajícího ze zákona. Ceny energií a pravidla výpočtu záloh stanoví Energetický regulační úřad a dodavatelé jsou povinni vždy jednat v souladu s jeho aktuálními pravidly. Dodavatel nesmí uměle navýšit či snížit zákazníkovi cenu bez prokazatelně doložitelné potřeby takového jednání, které musí být vždy v souladu s aktuálním určením zákona.
Jinými slovy změnu záloh může dodavatel zákazníkovi provést jedině v případě změny cen energií, které se uskuteční z rozhodnutí výše uvedeného regulačního úřadu nebo v případě, že zákazníkovi prokazatelně a doložitelně stoupla spotřeba energie. Ke zvýšení záloh nesmí dodavatel z vlastního rozhodnutí přistoupit ani tehdy, když spotřebitel porušuje smlouvu a neplatí zálohy ve stanovené výši a včas. V uvedeném případě musí dodavatel se spotřebitelem jednat, vyzvat jej k nápravě a teprve v případě, že k nápravě nedojde a spotřebitel ve věci není ochoten jednat, má dodavatel právo obrátit se na orgány činné v trestním řízení, aby ve věci začaly konat.
Pokud má spotřebitel podezření na nespravedlivé a nezákonné jednání ze strany dodavatele energií měl by věc nahlásit Energetickému regulačnímu úřadu, doložit nejasnou situaci a požádat o prošetření problému.
Podobné články
Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informacíProlnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad
Cestovní náhrady náleží zaměstnanci za plnění úkolů pro zaměstnavatele na pracovní cestě. Pokud zaměstnanec…
Více informacíPlatové tabulky ve veřejném sektoru se změní, aby lákaly mladé posily
Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá změnit platové tabulky určující výši platů zaměstnanců…
Více informací