Dohoda o provedení práce si také žádá neschopenku od nemocného zaměstnance
Dohoda o provedení práce je sice volnější vazbou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem než klasický pracovní poměr, nicméně některá zásadní pravidla a podmínky musí zaměstnanec dodržovat i u uvedené dohody. Pozor na doložení neschopnosti, když nemoc znemožní účast v práci.
I při práci na dohodu o provedení práce má zaměstnavatel právo požadovat neschopenku po nemocném zaměstnanci
Dohoda o provedení práce je jednou z variant zákonných pracovněprávních vztahů uzavíraných mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Základní podmínky a rámec fungování dává danému vztahu zákoník práce v ustanoveních paragrafů 75 a 77.
Jak je řečeno již v úvodu, jde o volnější vazbu zúčastněných stran, kde zákon striktně požaduje pouze stanovení rozsahu práce, tak aby daný rozsah nepřekročil 300 hodin ročně. Dále zde musí být jednoznačně uvedena doba, na kterou se dohoda uzavírá. Další náležitosti obsažené v dohodě jsou pak ponechány volně a zákon říká, že pokud není stanoveno jinak, vztahují se na dohody stejná pravidla a podmínky jako na běžný pracovní poměr.
Z logiky věci má dohoda o provedení práce ještě obsahovat druh práce, místo výkonu práce a ustanovení odměny, ale jednoznačně striktně to určeno není. Takže formulace záleží hodně na obou stranách vztahu, na čem a jak propracovaně se obě smluvní strany dohodnou.
Na straně druhé je třeba si uvědomit, že pro splnění účelu dohody o provedení práce určitá obecná pravidla fungovat musí. Jednou z takových záležitostí je i potřeba zdůvodnění ze strany zaměstnance, pokud nemůže náhle vykonávat práci, ke které se v dohodě zavázal a je povinen tento důvod doložit neschopenkou, dokladem o ošetřování člena rodiny či jinou podobnou písemnou dokumentací. Zaměstnavatel má právo požadovat po zaměstnanci potvrzení závažných překážek v práci, které zaměstnanci brání v plnění podmínek dohody.
Pokud zaměstnanec nedoloží důvod překážky v práci, porušuje dohodu hrubým způsobem
Zaměstnanec, který nedoloží důvod své absence a důvod proč nekoná práci, která vyplývá z uzavřené dohody o provedení práce, porušuje uvedenou dohodu zvlášť hrubým způsobem. Stejného jednání se dopouští i v případě, když neschopnost doloží, ale poruší zásady režimu zaměstnance práce neschopného. Uvedené se týká i zaměstnanců, kteří mají uzavřenu dohodu do limitu, a zaměstnavatel jim neodvádí zdravotní pojištění a neplatí nemocenskou.
Pokud se tedy zaměstnanec chová uvedeným způsobem a nedoloží neschopnost či jiný důvod neplnění dohody, má zaměstnavatel právo dohodu o provedení práce zrušit okamžitou výpovědí danou zaměstnanci.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací