Dovolená z předchozího roku se po začátku července dá čerpat bez souhlasu zaměstnavatele, ale i z ní může zaměstnavatel odvolat
Zbylá dovolená z předchozího roku sice může být od července vždy čerpána bez souhlasu zaměstnavatele a zaměstnanec si sám může rozhodnout, kdy si ji vyčerpá, ale pozor také to má své háčky a pravidla.

Zbylou dovolenou z roku 2020 si může zaměstnanec i v roce 2021 může po začátku července vyčerpat bez souhlasu zaměstnavatele, ale jen pokud zaměstnavatel předem nerozhodl
Červenec bývá u zaměstnanců oblíbený měsíc. Komu nezačíná dovolená již od prvních dnů tohoto měsíce, tomu se většinou alespoň přibližuje. A zaměstnanci, kterým dovolená zbyla ještě z roku předchozího, mají jedinečnou možnost si bez souhlasu zaměstnavatele rozhodnout, kdy si tuto zbylou dovolenou vyberou. Pokud zaměstnanec danou možnost má může si zbylou dovolenou vyčerpat během léta podzimu či klidně před Vánocemi. Zásadní podmínkou, kterou musí zaměstnanec i při čerpání této dovolené ze zákona dodržet je nahlásit čerpání zaměstnavateli alespoň 14 dnů před nástupem na tuto dovolenou.
Ovšem pozor takto samostatně si o zbylé dovolené může zaměstnanec rozhodnout jedině v případě, když zaměstnavatel o čerpání této dovolené před začátkem července předem nerozhodl. Pokud zaměstnavatel do konce června rozhodne, že si zaměstnanec zbylou dovolenou z předchozího roku vybere v září, listopadu či prosinci musí to zaměstnanec i v roce 2021 respektovat. Nepřestalo totiž platit ono zásadní pravidlo dané zákoníkem práce v § 217, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené. A i když ohledně zbylé dovolené z předchozího roku má zaměstnanec vždy od července výše popsanou možnost si o dovolené rozhodnout sám, není dobré s tímto rozhodnutím příliš váhat. Pokud se zaměstnanec nerozhodne a zaměstnavatel nakonec rozhodne i o této zbylé dovolené, musí zaměstnanec toto rozhodnutí respektovat.
I z dovolené jejíž čerpání si mohl určit sám zaměstnanec, může být tento zaměstnanec odvolán
Při čerpání zbylé dovolené je dobré vědět, že i když jde o dovolenou, jejíž čerpání si mohl zaměstnanec sám určit, tak nejde o dovolenou nedotknutelnou. I v tomto případě pokud bude mít zaměstnavatel vážné provozní problémy a bude zaměstnance potřebovat, může ho z dovolené odvolat, ať čerpá dovolenou za daný rok nebo tu zbylou z roku předchozího.
Dále však platí, že pokud musí zaměstnavatel ze závažných důvodů odvolat zaměstnance z dovolené, musí mu proplatit náklady, které daným odvoláním zaměstnanci bez jeho zavinění vznikly storno zájezdu, náklady na dopravu a další podobné náklady.
Podobné články
Firmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíSkončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informacíVolno zaměstnanců na dohody při všech přípustných překážkách v práci na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce, která vstoupila v platnost v říjnu 2023, přinesla podstatné změny v postupech a pravidlech…
Více informací