Dovolenou je možné i prodloužit, ale ne u státních zaměstnanců
Možnost delší dovolené je většinou zaměstnanci vítána a bývá to i dobrým motivačním prvkem k větší pracovní výkonnosti. Prodloužení dovolené nad standard stanovený zákoníkem práce sice možné je, avšak nejde to u úplně všech zaměstnanců a má to svá pravidla.

Zaměstnancům v nestátních firmách s nárokem dovolené za kalendářní rok mohou zaměstnavatelé prodloužit dovolenou podle svého uvážení a dispozic
Nárok na dovolenou ze zákona vzniká každému zaměstnanci poté, co u zaměstnavatele pracuje nepřetržitě, alespoň 60 dnů a pokud zaměstnanec pracuje pro zaměstnance celý rok má nárok na dovolenou za kalendářní rok. Nárok na dovolenou má ze zákona i zaměstnanec, který u zaměstnavatele celý rok neodpracoval, náleží mu pak poměrná část dovolené. Standardní délka dovolené stanovená zákonem činí 4 týdny za kalendářní rok, s výjimkou státních zaměstnanců a pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol. Státním zaměstnancům respektive zaměstnancům vymezeným v § 109 zákoníku práce náleží ze zákona 5 týdnů dovolené za rok. Pedagogickým pracovníkům a akademickým pracovníků vysokých škol ze zákona náleží dokonce 8 týdnů dovolené.
Jak je, však naznačeno v úvodu zaměstnavatelé v soukromém sektoru mohou svým zaměstnancům bez obav poskytnout i více dovolené než určuje zákon a je to zcela přípustné. Pokud firma prosperuje a chod firmy to nijak neohrozí, může zaměstnavatel, zaměstnanci poskytnout klidně delší dovolenou než určuje zákon a prodloužení může být o dny nebo i týdny. Pokud se zaměstnavatel rozhodne takovou delší dovolenou udělit, musí si ale dávat pozor, aby neporušil zásady rovnosti a nedocházelo k diskriminaci. Dokonce je přípustné i to, aby zaměstnavatel prodlouženou dovolenou poskytoval jen některým skupinám zaměstnanců například těm, kteří konají velmi namáhavou práci. Vnitřním předpisem zaměstnavatele je proto dobré stanovit pravidla a podmínky, komu, kdy a případně na jak dlouho se prodloužená dovolená poskytne. Vždy je nutné udělovat prodlouženou dovolenou s respektem k pravidlu, že pracovníkům konajícím stejný druh práce se stejnou náročností za stejných podmínek je třeba nastavit nejen stejné odměňování, ale také vše ostatní včetně podmínek dovolené.
Zaměstnancům ve státní sféře se dovolená nad to co je uloženo zákonem prodloužit nedá
Jak je naznačeno výše někteří zaměstnavatelé ze zákona prodloužit dovolenou zaměstnancům nesmí. Prodloužení dovolené nelze poskytnout státním zaměstnancům, zaměstnancům územních samosprávných celků, zaměstnancům příspěvkových organizací ani pedagogickým pracovníkům a akademickým pracovníkům ve školách.
Prodloužení dovolené není možné ani v případě pracovníků, kterým ze zákona náleží pouze poměrná část dovolené za kalendářní rok.
Podobné články
Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíPoskytnutí cestovních náhrad zaměstnanci dočasně přidělenému do zahraničí není snadné
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli není nic neobvyklého ani nezákonného a zaměstnavatelé…
Více informacíOkamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost
Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…
Více informacíNovelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům
Projednávání a upravování chystané novelizace zákoníku práce sice stále ještě není hotovo, ale již nyní je…
Více informací