Důchod často neznamená jistotu příjmu navždy, jeho výplata u některých druhů může či ze zákona musí po čase skončit
Důchod je příjmová podpora a zajištění jedince ve stáří nebo v těžké životní situaci. Mylná je však představa, že každý jedinec pobírající důchod, má již navždy zajištěn alespoň nějaký příjem. Jak většina populace alespoň tuší důchodů je několik druhů. Avšak kromě důchodu starobního může při změně okolností a životní situace výplata důchodu zcela v souladu se zákonem jednoho dne skončit.

Jedině řádně přiznaný starobní důchod se příjemci vyplácí do konce života, u všech ostatních důchodů je třeba být připraven i na skončení výplaty
Jak je předesláno výše představa, že jedinec pobírající důchod má již navždy zajištěn příjem, o který nemůže přijít je velmi mylná a může neznalému příjemci přinést i velmi nepříjemné překvapení.
Je dobré vědět, že tuzemský sociální systém má v sobě ukotveno několik různých druhů důchodů, které mají poskytnout podporu jedinci v nejrůznějších většinou nesnadných životních situacích. Jediná věc, která je společná pro všechny druhy důchodů, je to, že všechny důchody se skládají ze základní a procentní výměry a právě základní výměra je u všech důchodů vždy stejná vycházející z aktuálních ekonomických podmínek a míry inflace. V roce 2020 činní tato základní složka všech tuzemských důchodů 3490 Kč měsíčně. Základní výměrou ale jednotnost končí a všechny ostatní podmínky nároku a výplaty důchodů jsou odlišné pro důchod starobní, důchody invalidní, předčasný důchod i důchody vdovské, vdovecké i sirotčí. Jak je zde řečeno každý typ důchodu slouží tomu, aby příjemce zaštiťoval v určité nesnadné životní situaci, což zákonitě znamená, že pokud se tato situace změní, odrazí se to také i v nároku na důchod. A je třeba vědět, že kromě řádně přiznaného důchodu starobního může výplata této dávky jednoho dne skončit.
Konec výplaty důchodu při dovršení lhůty či změně podmínek může nastat u důchodu vdovského, vdoveckého, sirotčího, předčasného důchodu i všech důchodů invalidních
Jak vidno představa, že důchod je pro jeho poživatele vždy a na doživotí absolutní jistotou příjmu je velmi nesprávná a může znamenat i velké problémy, když příjemci neznalému situace je důchod po určitém čase odebrán. K odebrání důchodu dochází vždy, když skončí životní situace či lhůta, na jejímž základě nárok vznikl.
K odebrání může tak dojít u důchodu invalidního, předčasného, vdovského i vdoveckého a důchod sirotčí končí vždy dovršením určitého věkového limitu poživatele.
K odebrání invalidního důchodu může dojít v situaci, když se při pravidelné odborné kontrole zdravotního stavu zjistí, že zdravotní stav příjemce se natolik zlepšil, že je plně schopen si nadále zajišťovat příjem vlastním přičiněním a končí potřeba podpory důchodem.
V případě vdovského či vdoveckého důchodu je zákonem přímo vytyčena standardní doba pro pobírání uvedené dávky na jeden rok. Po uplynutí této doby může, ale nemusí následovat odebrání daného důchodu. Příjemce může totiž splňovat podmínky pro to, aby výplata dávky pokračovala dále. Uvedenými podmínkami jsou péče o nezaopatřené dítě nebo dosažení určité věkové hranice vdovy či vdovce. Pokud však vdova či vdovec uzavřou nový sňatek, pak nárok na vdovský důchod po bývalém partnerovi zaniká vždy bez ohledu na další skutečnosti.
V případě předčasného důchodu si poživatel uvedené dávky musí dávat velký pozor na svoji činnost, aby se o odebrání důchodu sám nezasloužil. Hlídat je nutné, vedlejší příjmy. Osoba pobírající předčasný důchod totiž ze zákona nesmí mít, až do dosažení řádného důchodového věku, žádné vedlejší příjmy, které zakládají povinnou účast na pojistném. Pokud je uvedené pravidlo porušeno, je předčasný důchod samozřejmě odebrán.
Pobírání sirotčího důchodu končí pro každého poživatele nejpozději dovršenmí věku 26 let, což je zákonem stanovená nejvyšší věková hranice pro nezaopatřenost dítěte a také hranice pro nárok na uvedený důchod.
Starobní a invalidní důchod nelze pobírat současně
Mnoho lidí se také mylně domnívá, že pokud někdo pobírá důchod invalidní, tak se po dosažení náležitého věku přidá k uvedené dávce automaticky ještě důchod starobní, není tomu tak. Starobní a invalidní důchod nelze vyplácet současně. Pokud si tedy invalidní důchodce po dosažení věkové hranice pro starobní důchod o starobní důchod nepožádá. Přemění se mu dosavadní důchod do důchodu starobního. To znamená od dosažení věku pro nárok na starobní důchod, bude pobírat dávku dále a tato podpora nesmí být nižší než doposud pobíraný důchod invalidní. Výplata invalidního důchodu ale končí.
Podobné články
Rodičovský příspěvek je v roce 2021 stejný jako v roce předchozím a má i stejné podmínky, ale neškodí si připomenout alespoň to nejdůležitější
Rodičovský příspěvek je dávkou sociální podpory pro rodiče případně i další osoby, které se osobně…
Více informacíZjednodušení odvodu v uplatňování DPH při prodeji zboží zákazníkovi do zahraničí online se chystá od července 2021
Správný postup při odvodu a uplatňování klíčový i pro obchodníky podnikající na internetu prostřednictvím…
Více informacíPřestupek nelze vždy jednoduše smést ze stolu, protože za určitých podmínek se může projednávat bez přítomnosti obviněného
Přestupek je sice společensky škodlivé jednání, které má však nižší míru závažnosti než trestný čin a proto…
Více informacíKonkurenční doložka se uzavírá vždy písemně a pouze tam, kde vzhledem k charakteru pracovní činnosti bude plnit svůj účel
Ustanovení o konkurenční doložce je dnes velmi často součástí uzavíraných pracovněprávních vztahů, protože…
Více informací