Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Důchod často neznamená jistotu příjmu navždy, jeho výplata u některých druhů může či ze zákona musí po čase skončit

Důchod je příjmová podpora a zajištění jedince ve stáří nebo v těžké životní situaci. Mylná je však představa, že každý jedinec pobírající důchod, má již navždy zajištěn alespoň nějaký příjem. Jak většina populace alespoň tuší důchodů je několik druhů. Avšak kromě důchodu starobního může při změně okolností a životní situace výplata důchodu zcela v souladu se zákonem jednoho dne skončit.

Důchod často neznamená jistotu příjmu navždy, jeho výplata u některých druhů  2.jpg
Datum článku: 03. 09. 2020

Jedině řádně přiznaný starobní důchod se příjemci vyplácí do konce života, u všech ostatních důchodů je třeba být připraven i na skončení výplaty

Jak je předesláno výše představa, že jedinec pobírající důchod má již navždy zajištěn příjem, o který nemůže přijít je velmi mylná a může neznalému příjemci přinést i velmi nepříjemné překvapení.

Je dobré vědět, že tuzemský sociální systém má v sobě ukotveno několik různých druhů důchodů, které mají poskytnout podporu jedinci v nejrůznějších většinou nesnadných životních situacích. Jediná věc, která je společná pro všechny druhy důchodů, je to, že všechny důchody se skládají ze základní a procentní výměry a právě základní výměra je u všech důchodů vždy stejná vycházející z aktuálních ekonomických podmínek a míry inflace. V roce 2020 činní tato základní složka všech tuzemských důchodů 3490 Kč měsíčně. Základní výměrou ale jednotnost končí a všechny ostatní podmínky nároku a výplaty důchodů jsou odlišné pro důchod starobní, důchody invalidní, předčasný důchod i důchody vdovské, vdovecké i sirotčí. Jak je zde řečeno každý typ důchodu slouží tomu, aby příjemce zaštiťoval v určité nesnadné životní situaci, což zákonitě znamená, že pokud se tato situace změní, odrazí se to také i v nároku na důchod. A je třeba vědět, že kromě řádně přiznaného důchodu starobního může výplata této dávky jednoho dne skončit.

Konec výplaty důchodu při dovršení lhůty či změně podmínek může nastat u důchodu vdovského, vdoveckého, sirotčího, předčasného důchodu i všech důchodů invalidních

Jak vidno představa, že důchod je pro jeho poživatele vždy a na doživotí absolutní jistotou příjmu je velmi nesprávná a může znamenat i velké problémy, když příjemci neznalému situace je důchod po určitém čase odebrán. K odebrání důchodu dochází vždy, když skončí životní situace či lhůta, na jejímž základě nárok vznikl.

K odebrání může tak dojít u důchodu invalidního, předčasného, vdovského i vdoveckého a důchod sirotčí končí vždy dovršením určitého věkového limitu poživatele.

K odebrání invalidního důchodu může dojít v situaci, když se při pravidelné odborné kontrole zdravotního stavu zjistí, že zdravotní stav příjemce se natolik zlepšil, že je  plně schopen si nadále zajišťovat příjem vlastním přičiněním a končí potřeba podpory důchodem.

V případě vdovského či vdoveckého důchodu je zákonem přímo vytyčena standardní doba pro pobírání uvedené dávky na jeden rok. Po uplynutí této doby  může, ale nemusí následovat odebrání daného důchodu. Příjemce může totiž splňovat podmínky pro to, aby výplata dávky pokračovala dále. Uvedenými podmínkami jsou péče o nezaopatřené dítě nebo dosažení určité věkové hranice vdovy či vdovce. Pokud však vdova či vdovec uzavřou nový sňatek, pak nárok na vdovský důchod po bývalém partnerovi zaniká vždy bez ohledu na další skutečnosti. 

V případě předčasného důchodu si poživatel uvedené dávky musí dávat velký pozor na svoji činnost, aby se o odebrání důchodu sám nezasloužil. Hlídat je nutné, vedlejší příjmy. Osoba pobírající předčasný důchod totiž ze zákona nesmí mít, až do dosažení řádného důchodového věku, žádné vedlejší příjmy, které zakládají povinnou účast na pojistném. Pokud je uvedené pravidlo porušeno, je předčasný důchod samozřejmě odebrán.

Pobírání sirotčího důchodu končí pro každého poživatele nejpozději dovršenmí věku 26 let, což je zákonem stanovená nejvyšší věková hranice pro nezaopatřenost dítěte a také hranice pro nárok na uvedený důchod.

Starobní a invalidní důchod nelze pobírat současně

Mnoho lidí se také mylně domnívá, že pokud někdo pobírá důchod invalidní, tak se po dosažení náležitého věku přidá k uvedené dávce automaticky ještě důchod starobní, není tomu tak. Starobní a invalidní důchod nelze vyplácet současně. Pokud si tedy invalidní důchodce po dosažení věkové hranice pro starobní důchod o starobní důchod nepožádá. Přemění se mu dosavadní důchod do důchodu starobního. To znamená od dosažení věku pro nárok na starobní důchod, bude pobírat dávku dále a tato podpora nesmí být nižší než doposud pobíraný důchod invalidní. Výplata invalidního důchodu ale končí.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH

Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH

Datum článku: 16. 04. 2024

Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…

Více informací
I při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy

I při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy

Datum článku: 15. 04. 2024

I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…

Více informací
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Datum článku: 04. 04. 2024

V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…

Více informací