Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Efektivní sebekoučování aneb jak být v podnikání co nejvýkonnější

Sebekoučování je pro mnohé z nás pojem neznámý a může vyvolávat podivné představy o jakémsi sebetrýznění nebo cosi podobně nepříjemného. Ale není tomu tak. Jde v podstatě o to, naučit se zacházet s vlastní osobností takovým způsobem, abychom ze sebe dostali a vhodně uplatnili vše dobré, co v sobě máme. A právě zvládání uvedeného přístupu může jedince systematicky dovést k úspěšnému podnikání a efektivnímu vedení firmy. Jen je potřeba vědět, jak na to a o tom si čtěte dále v článku.

Efektivní sebekoučování aneb jak být v podnikání co nejvýkonnější.jpg
Datum článku: 13. 07. 2015

Co je vlastně sebekoučování a k čemu slouží

Jde o vyladění osobnosti vlastními silami tak, abychom co nejpřirozeněji dosahovali úspěchu, bez zbytečných výkyvů a omylů. Sebekoučování je zvyšování výkonu, zlepšování schopnosti učit se a to obojí se spojí ještě s vnitřní harmonií. Je to vlastně způsob obnovování vlastní energie, která se při všech činostech a při podnikání zvláště velmi rychle odčerpává, a proto je potřeba ji systematicky obnovovat a posilovat.

Zamyšlení se nad sebou a rozvržení strategie
I při sebekoučinku je na začátku potřeba se zastavit a zamyslet se nad tím, čeho chceme a potřebujeme dosáhnout, kudy vede cesta k dosažení cíle a jakým způsobem po ní půjdeme, abychom ji zvládali. Aby se podnikateli a jeho firmě dařilo je důležité, aby si uvědomil sám sebe, způsob svého jednání, své reakce na nejrůznější situace a zvláště pak ty vypjaté. Dobré je také soustředit se na své způsoby komunikace s druhými a schopnost dotahovat věci do zdárného konce. Podle toho co podnikateli při tomto zamyšlení nad sebou vyjde by si měl již stanovit jasné cíle, které jsou realizovatelné a zároveň je možné je v případě potřeby modifikovat a přizpůsobovat okolnostem tak, aby to zásadní zůstalo nezměněno.

Naučit se být co nejvíce flexibilní

Dalším důležitým krokem při sebekoučování je flexibilita. Znamená to, umět dobře akceptovat změny situací, vyrovnat se s nimi a ještě přitom být oporou svým kolegům a zaměstnancům. V podnikání je potřeba umět rychle reagovat a učit se, přizpůsobovat výrobu, věci zlepšovat a zdokonalovat, zůstávat vždy ve střehu a snažit se být o krůček před konkurencí. Jde zde o to naučit se vytvářet si záložní alternativy postupů, vědět kudy vpřed když se v cestě objeví překážka.

Odhodlaně postupovat vpřed

Když je vše promyšleno, nalinkováno a připraveno je třeba postupovat vpřed. Start nemusí být rychlý ale jasný musí být pohyb, akce. Do všech detailů promyšlený plán, který zůstane na papíře, k úspěchu podnikání nepovede. Abychom prošli cílem je potřeba  opustit startovací čáru a pohybovat se vpřed a ještě se soustředit na budoucnost.

Komunikace odstraní z cesty polovinu překážek

O tom jak důležitá je pro úspěšné podnikání komunikace jsme se zde již zmínili, ale je dobré tento bod otevřít znovu. Jasná a otevřená komunikace zabrání vzniku překážek na cestě k cíli a pokud by k jejich výskytu přece jen došlo, pomůže je odstranit. Znamená to aktivně naslouchat, slyšené vnímat a reagovat. Uvedené je však potřeba umět sám se sebou i s druhými. Naslouchat totiž musíme umět sami sobě i svému okolí a stejné je to i s vnímáním slyšeného a následnou reakcí. Musíme postupovat od sebe k druhým i naopak. Abychom správně pochopili svůj protějšek, zkusme se nejprve podívat na svět jeho pohledem, poté tento pohled porovnejme se svým a na základě získaného poznání pak komunikujme. Pro hodnotnou komunikaci je potřeba soustředit se na myšlenky své i toho druhého a hledat propojení obou linií.

Důležité je získávat a doplňovat zdroje

Aby vše shora uvedené fungovalo je k tomu potřeba uchopit to co již v sobě máme a ve správnou chvíli to také doplňovat a obnovovat. Musíme tak říkajíc vědět, kde je onen motor, který nás pohání vpřed a na co vlastně jezdí. I ten nejúspěšnější podnikatel potřebuje alespoň občas uvolnění, relaxaci a načerpání nových sil a stejnou vzpruhu potřebují i všichni členové jeho firmy, na to by se nemělo zapomínat. Vyčerpání a stres jsou špatní rádci a právě podnikatelé na cestě za úspěchem si často odmítají připustit, že uvedení špatní rádci za ně začínají vládnout. Obnovu energie tedy neodkládejte.

Část svých starostí můžete přeložit třeba na www.vedeni-ucetnictvi.cz.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Česká spořitelna by ráda ohledně žádostí o Covid III uspokojila maximum žadatelů, ale ani tentokrát nedosáhnou na pomoc všichni

Česká spořitelna by ráda ohledně žádostí o Covid III uspokojila maximum žadatelů, ale ani tentokrát nedosáhnou na pomoc všichni

Datum článku: 29. 05. 2020

Už od příštího týdne bude moci Česká spořitelna aktivně pomáhat svým klientům zasaženým dopady Koronaviru…

Více informací
Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Datum článku: 26. 05. 2020

Největší omezení kvůli pandemii sice pomíjí a běžný život opět dostává šanci, ale podnikatelům a firmám…

Více informací
Úvěrový program Covid III už je schválen vládou

Úvěrový program Covid III už je schválen vládou

Datum článku: 20. 05. 2020

Podnikatelé, kteří řeší finanční problémy vzniklé následky Koronaviru, mají naději, že se na ně dostane…

Více informací
Převádění majetku když firma krachuje, může způsobit velké nepříjemnosti dlužníkovým blízkým

Převádění majetku když firma krachuje, může způsobit velké nepříjemnosti dlužníkovým blízkým

Datum článku: 12. 05. 2020

Převádění majetku z krachující firmy je činnost, která většinou nebývá v souladu se zákonem, je velmi proti…

Více informací