Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Efektivní sebekoučování aneb jak být v podnikání co nejvýkonnější

Sebekoučování je pro mnohé z nás pojem neznámý a může vyvolávat podivné představy o jakémsi sebetrýznění nebo cosi podobně nepříjemného. Ale není tomu tak. Jde v podstatě o to, naučit se zacházet s vlastní osobností takovým způsobem, abychom ze sebe dostali a vhodně uplatnili vše dobré, co v sobě máme. A právě zvládání uvedeného přístupu může jedince systematicky dovést k úspěšnému podnikání a efektivnímu vedení firmy. Jen je potřeba vědět, jak na to a o tom si čtěte dále v článku.

Efektivní sebekoučování aneb jak být v podnikání co nejvýkonnější.jpg
Datum článku: 13. 07. 2015

Co je vlastně sebekoučování a k čemu slouží

Jde o vyladění osobnosti vlastními silami tak, abychom co nejpřirozeněji dosahovali úspěchu, bez zbytečných výkyvů a omylů. Sebekoučování je zvyšování výkonu, zlepšování schopnosti učit se a to obojí se spojí ještě s vnitřní harmonií. Je to vlastně způsob obnovování vlastní energie, která se při všech činostech a při podnikání zvláště velmi rychle odčerpává, a proto je potřeba ji systematicky obnovovat a posilovat.

Zamyšlení se nad sebou a rozvržení strategie
I při sebekoučinku je na začátku potřeba se zastavit a zamyslet se nad tím, čeho chceme a potřebujeme dosáhnout, kudy vede cesta k dosažení cíle a jakým způsobem po ní půjdeme, abychom ji zvládali. Aby se podnikateli a jeho firmě dařilo je důležité, aby si uvědomil sám sebe, způsob svého jednání, své reakce na nejrůznější situace a zvláště pak ty vypjaté. Dobré je také soustředit se na své způsoby komunikace s druhými a schopnost dotahovat věci do zdárného konce. Podle toho co podnikateli při tomto zamyšlení nad sebou vyjde by si měl již stanovit jasné cíle, které jsou realizovatelné a zároveň je možné je v případě potřeby modifikovat a přizpůsobovat okolnostem tak, aby to zásadní zůstalo nezměněno.

Naučit se být co nejvíce flexibilní

Dalším důležitým krokem při sebekoučování je flexibilita. Znamená to, umět dobře akceptovat změny situací, vyrovnat se s nimi a ještě přitom být oporou svým kolegům a zaměstnancům. V podnikání je potřeba umět rychle reagovat a učit se, přizpůsobovat výrobu, věci zlepšovat a zdokonalovat, zůstávat vždy ve střehu a snažit se být o krůček před konkurencí. Jde zde o to naučit se vytvářet si záložní alternativy postupů, vědět kudy vpřed když se v cestě objeví překážka.

Odhodlaně postupovat vpřed

Když je vše promyšleno, nalinkováno a připraveno je třeba postupovat vpřed. Start nemusí být rychlý ale jasný musí být pohyb, akce. Do všech detailů promyšlený plán, který zůstane na papíře, k úspěchu podnikání nepovede. Abychom prošli cílem je potřeba  opustit startovací čáru a pohybovat se vpřed a ještě se soustředit na budoucnost.

Komunikace odstraní z cesty polovinu překážek

O tom jak důležitá je pro úspěšné podnikání komunikace jsme se zde již zmínili, ale je dobré tento bod otevřít znovu. Jasná a otevřená komunikace zabrání vzniku překážek na cestě k cíli a pokud by k jejich výskytu přece jen došlo, pomůže je odstranit. Znamená to aktivně naslouchat, slyšené vnímat a reagovat. Uvedené je však potřeba umět sám se sebou i s druhými. Naslouchat totiž musíme umět sami sobě i svému okolí a stejné je to i s vnímáním slyšeného a následnou reakcí. Musíme postupovat od sebe k druhým i naopak. Abychom správně pochopili svůj protějšek, zkusme se nejprve podívat na svět jeho pohledem, poté tento pohled porovnejme se svým a na základě získaného poznání pak komunikujme. Pro hodnotnou komunikaci je potřeba soustředit se na myšlenky své i toho druhého a hledat propojení obou linií.

Důležité je získávat a doplňovat zdroje

Aby vše shora uvedené fungovalo je k tomu potřeba uchopit to co již v sobě máme a ve správnou chvíli to také doplňovat a obnovovat. Musíme tak říkajíc vědět, kde je onen motor, který nás pohání vpřed a na co vlastně jezdí. I ten nejúspěšnější podnikatel potřebuje alespoň občas uvolnění, relaxaci a načerpání nových sil a stejnou vzpruhu potřebují i všichni členové jeho firmy, na to by se nemělo zapomínat. Vyčerpání a stres jsou špatní rádci a právě podnikatelé na cestě za úspěchem si často odmítají připustit, že uvedení špatní rádci za ně začínají vládnout. Obnovu energie tedy neodkládejte.

Část svých starostí můžete přeložit třeba na www.vedeni-ucetnictvi.cz.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Zvýhodněná cesta k úvěru se prostřednictvím programu INOSTART pro start-upy opětovně otevírá

Zvýhodněná cesta k úvěru se prostřednictvím programu INOSTART pro start-upy opětovně otevírá

Datum článku: 23. 08. 2019

Peníze jsou pro začátek podnikání vždy klíčovou veličinou a nikdy se neshánějí úplně snadno. Pomoc se znovu…

Více informací
S podnikáním lze už i u nás začít během jediného dne

S podnikáním lze už i u nás začít během jediného dne

Datum článku: 19. 07. 2019

Administrativní proces zahájení podnikání už ani v tuzemsku nemusí být zdlouhavý a ubíjející. Díky internetu…

Více informací
Zálohu na silniční daň je nutné zaplatit i v době dovolených do 16. července

Zálohu na silniční daň je nutné zaplatit i v době dovolených do 16. července

Datum článku: 09. 07. 2019

Povinnosti podnikatele vázané na určitý termín musí být plněny i v době dovolených. Platí to i pro splatnost…

Více informací
Nový poplatek z pobytu schválen poslanci aneb i Airbnb bude platit obcím

Nový poplatek z pobytu schválen poslanci aneb i Airbnb bude platit obcím

Datum článku: 20. 06. 2019

Už jednou jsme na těchto stránkách psali, že se v rámci sjednocování podnikatelských podmínek pro podnikatele…

Více informací