Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Elektronická evidence tržeb nenechá v klidu ani účetní

Elektronická evidence tržeb obávaná, zatracovaná a stále znovu obhajovaná se bude dotýkat mnoha skupin osob. Budou se s ní potýkat všichni podnikatelé a živnostníci, kteří přijímají platby v hotovosti, stravenky a přednabité platební karty. Bude mít vliv na příjmy všech OSVČ kromě výjimek stanovených zákonem, jako jsou příjmy zdaněné srážkovou daní a příjmy z jiné činnosti než z podnikání. A právě uvedený vliv na příjmy bude vyžadovat, aby se s elektronickou evidencí a jejími zákonitostmi seznámili též všichni účetní.

Elektronická evidence tržeb nenechá v klidu ani účetní.jpg
Datum článku: 08. 07. 2015

Nic není snadné a zadarmo ani elektronická evidence

Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb i kontrolní hlášení, které začnou fungovat od příštího roku, přinést zpřehlednění daní, narovnání konkurenčního prostředí, ale hlavním efektem by měla být ochrana poctivých podnikatelů správně odvádějících daně před jejich nepoctivými protějšky. Plány na to, aby každý vystupoval s čistým štítem a řádně zdaňoval své příjmy jsou sice chvályhodné. Jenže budou na ně uvedená opatření tedy elektronická evidence tržeb i kontrolní hlášení stačit? To stále ještě není tak úplně jisté. Co je ale jisté již nyní, že náklady na uvedený proces boje s daňovými úniky budou vyšší než se předpokládalo a to i navzdory pětitisícové finanční kompenzaci pro podnikatele zavádějící elektronickou evidenci i náplasti na bolístku v podobě snížení DPH pro podnikatele ve stravovacích službách z 21% na 15%. Podle finančních analytiků i účetních budou muset podnikatelé i stát vynaložit na uskutečnění celého procesu více prostředků i energie avšak jednoznačně pozitivní výsledek zaručit nejde.

Krátké lhůty na evidenci tržeb mohou být zádrhel

Háček je v tom, že celý uvedený převratný proces boje proti nepoctivým podnikatelům má papírovou podobu. Věc se stále řeší dopracovává a přepracovává. Jenže co s tím vším udělá tvrdá praktická realita. Jak rychle se drobní řemeslníci a živnostníci naučí bez chyb a přehmatů zacházet s elektronickými přístroji potřebnými pro evidenci i kontrolní hlášení? I když je řemeslník přeborníkem ve svém oboru, může pro něho ovládání chytrého telefonu a vytištění dokladu ve správné podobě znamenat velký problém k tomuto se přidá stres z nedodržení 48 hodinové lhůty pro evidenci a zkouška ohněm je zde. Podnikatel se bude snažit celou situaci vyřešit a celý proces starostí se správnými účtenkami, kódy a dodržením lhůt přesune na zjednanou účetní sílu. Nebo nastane horší varianta, uvedený podnikatel začne, tak jak je v naší zemi zvykem, hledat cestičky, jak povinnost obejít a nelámat si hlavu s tím, že zrovna selhala elektronika a podobně. Jenže to bychom byli na stejné cestě jako jsme nyní. Tak co s tím? Naučit lidi přijmout fakt, že daně a poplatky se zvyšují kvůli těm, kteří je nerespektují, řádně neodvádí a že je tedy potřeba to změnit, to bude nesnadná záležitost, které nastavení krátkých lhůt příliš neprospěje.

Účetní a daňová evidence je stále náročnější

Zvládnout bezchybně proces účetní a daňové evidence se i pro menší firmy stává stále náročnějším úkolem. Podnikatelé a s nimi i jejich účetní již dnes musí zvládat souhrnná hlášení, režim DPH pro třetí země, zvláštní režimy dle § 92 zákona o DPH. Musí se orientovat v režimu reverse-charge, který se stále rozšiřuje. Důležitý je i přehled o tom, jak je to s nespolehlivými plátci a mnoho dalšího. Nezbytností je zvládat i elektronickou komunikaci a toto vše umocněno tlakem termínů, znamená pořádný a nepříliš finančně ohodnocený kolotoč. Proto elektronická evidence i kontrolní hlášení jen prohlubují vrásky na čelech nejen podnikatelům, ale také právě jejich účetním.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Finanční správě se stále lépe daří vymáhat nedoplatky daní

Finanční správě se stále lépe daří vymáhat nedoplatky daní

Datum článku: 30. 07. 2019

Daňoví hříšníci, kteří třeba jen občas zapomínají plnit daňové povinnosti a platit daně by si měli dávat…

Více informací
Novinky v tiskopisech k přiznání za zdaňovací období 2019

Novinky v tiskopisech k přiznání za zdaňovací období 2019

Datum článku: 24. 07. 2019

Je to pár týdnů co poslední z poplatníků odevzdali daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok…

Více informací
Finanční správa rozhodně nezahálí a nad daněmi bdí

Finanční správa rozhodně nezahálí a nad daněmi bdí

Datum článku: 22. 07. 2019

Názory na činnost Finanční správy jsou stále velmi kritické, ale daný orgán nad porušováním a obcházením…

Více informací
Zadržování nadměrných odpočtů u DPH se daří rok od roku snižovat

Zadržování nadměrných odpočtů u DPH se daří rok od roku snižovat

Datum článku: 18. 07. 2019

Vody podnikatelského světa ještě nedávno čeřilo nejedno pobouření nad zadržováním nadměrných odpočtů u DPH…

Více informací