eNeschopenky jsou při karanténě velkým pomocníkem, ale musí v nich být správné náležitosti
Mimořádná situace, která nastala v souvislosti s šířením viru Covid 19 neboli nového Koronaviru, dává ještě důležitější roli u nás nedávno zavedeným eNeschoprnkám. Elektronické neschopenky jsou pomocníkem k tomu, aby nemocní nemuseli chodit k lékaři v případě nařízené karantény, aby však daná eNeschopenka mohla plnit svůj účel, musí obsahovat ty správné informace.

Do eNeschopenky pro účely karantény kvůli Koronaviru je třeba uvést trochu jiné údaje než do běžné eNeschopenky
Karanténa je držení osob případně zvířat v určitém izolovaném místě a sledování zda u daných jedinců nepropuknou příznaky určité obvykle infekční nemoci nebo se v karanténě bojuje již přímo s nemocí samotnou. Hlavním účelem karantény je právě oddělení třeba jen potencionálně nemocných jedinců od zdravé populace a bránění šíření nákazy.
Nový Koronavirus si žádá karanténí opatření u mnoha občanů i na našem území a právě eNeschopenky jak se zdá hrají a budou hrát v dané situaci nezastupitelnou úlohu. Uvedený doklad pro účely karanténního opatření mohou nyní praktičtí lékaři vystavovat místo papírového tiskopisu všem osobám s trvalým pobytem v ČR, které se od 7. března 2020 vrací z území italské republiky a mají v důsledku mimořádné situace, nařízenu povinou karanténu. Stejný postup bude využíván i u dalších občanů v karanténě nejen u navrátilců z Itálie, kterým bude nařízena karanténa.
eNeschopenky mohou praktičtí lékaři vystavovat bez fyzické přítomnosti těch, kdo je potřebují. K uvedenému úkonu lékaři stačí pouze telefonický kontakt s pacientem.
Jak je, však řečeno v předchozích řádcích jde v daném případě o trochu jinou eNeschopenku, než jaká se vystavuje v běžné situaci. Lékaři si musí dát pozor na správné vyplnění a také je třeba s pacientem dohodnout, jak mu bude předán jeho příslušný díl eNeschopenky.
Lékař musí do dokladu především důrazně vyznačit, že jde o neschopnost vystavenou z důvodu karantény. Slovo karanténa se uvádí jednak do kolonky profese a viditelně musí být dané slovo vyznačeno i v části neschopenky, kterou dostává pacient. Do kolonky diagnóza se v daném případě napíše značka Z 209. Nevyplňují se vycházky ani údaje o další kontrole.
Jak se dostane příslušná část neschopenky k pacientovi?
Druhý díl eNeschopenky, který náleží pacientovi, je možné zaslat pacientovi v karanténě elektronicky nebo dohodnout převzetí až po skončení karantény.
Zaměstnanec v karanténě nesmí zapomenout informovat zaměstnavatele o své nepřítomnosti v zaměstnání
Ani zaměstnanec s nařízenou karanténou nesmí zapomenout co nejdříve uvědomit zaměstnavatele o své dočasné nucené nepřítomnosti v zaměstnání. Uvedenou zprávu je možné zaměstnavateli sdělit telefonicky či elektronickou poštou.
Pozor na kontroly práceneschopných v karanténě, které mají svá pravidla i pro zaměstnavatele
S kontrolou dodržování pracovní neschopnosti u osob v karanténě to také není jen tak. Zaměstnavatel, který by si chtěl zaměstnance v daném případě neschopnosti zkontrolovat, si musí nejdříve u ošetřujícího lékaře nebo u OSSZ ověřit, zda je danou kontrolu možné provést.
Podobné články
Zaměstnavatelé nově možná budou muset nahlašovat státu všechny zaměstnance pracující na dohody i všechna volná pracovní místa
Velmi často se hovoří o tom, jak je nutné činit vše proto, aby zaměstnavatelům ubývalo administrativy, ale opak je…
Více informacíOd července 2021 bude možné pořídit čínské zboží levně jedině ze skladů v EU
Výhodné internetové nákupy z čínských obchodů, u kterých se nemusí platit DPH ani clo stále lákají mnoho…
Více informacíHodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si…
Více informacíNově upravený kompenzační bonus bude vyplácen zpětně od února 2021 a podporu 500 Kč dostanou i podnikatelé v karanténě
Nová mírnější pravidla pro kompenzační bonus podnikatelům schválila včera večer vláda. Nová úprava této podpory…
Více informací