Firmy v soukromém sektoru se také snaží zvedat mzdy, ale tolik co stát dávat nemohou a pracovníci jim stále chybí
Na první pohled se může zdát, že největší problémy, které dnes firmy musí řešit, jsou vysoké ceny energií a problémy související s válkou na Ukrajině. Jenže chyba lávky, kromě jmenovaných záležitostí jsou zde i další velká úskalí, která zejména v soukromém sektoru působí vrásky. Pálící záležitostí je pro mnoho firem stálý nedostatek pracovníků a nemožnost přidávat stávajícím pracovníkům na mzdách tolik co ve státní sféře, aby byl přídavek dostatečně motivující.
Přestože výrobní podniky, velkoobchod i logistické firmy mají zaměstnanců více než loni, stále jim síly chybí a vylepšit mzdy mohou jen omezeně
Rozdíl mezi odměnou pro zaměstnance v soukromé firmě a odměnou státního zaměstnance byl rozdíl patrný vždy. Platy zaměstnanců ve státním sektoru byly vždy vyšší a jistoty výhodnější, než mzdy v soukromé sféře. Uvedená situace přetrvává i v současné době a popsaný nepoměr vnímají zaměstnanci kvůli nebývale vysoké inflaci daleko intenzivněji než kdykoli v minulosti. Situace je logická, čím je odměna nižší tím, citelnější je obrovské inflační ukousnutí z ní.
Zaměstnavatelé se sice snaží v obou sektorech o totéž, což znamená mírnit dopady inflace zvedáním platů a mezd a současně s tím se i všemožně snaží si také schopné pracovní síly udržet i přijímat nové. Přes veškerou nepřízeň a ekonomické nejistoty, které v současné době panují, se v mnoha, jak státních tak i privátních firmách přidávalo již v první polovině roku.
Jenže rozdíl je v tom, že ve státním sektoru rostly platy o 10 procent, soukromý sektor si mohl dovolit navýšení maximálně o 6 procent a mnohde v roce 2022 nebudou moci přidat zaměstnancům na mzdách vůbec, protože na to kvůli nebývale se zvyšujícím výdajům už není, kde vzít. Mnoho soukromých podniků i střední velikosti je v současné době rádo, že zvládá udržet fungující provoz a považuje za úspěch, když nemusí propouštět zaměstnance. Narovnávání výdělků o inflaci se nedaří nikde.
Druhým problémem, s nímž se mnoho firem potýkalo již před současnou krizí, je nedostatek pracovníků. Současná krizová situace problém s nedostatkem zaměstnanců v mnoha firmách ještě posílila. Navzdory statistickým ukazatelům, které vykazují, že se letos už podařilo proti roku předchozímu zaměstnat mnohem více lidí, situace není příznivá.
Největší nedostatek lidí je ve výrobních firmách, logistice i velkovýrobě. Znatelný, nemalý problém přetrvává již několik měsíců v automobilovém průmyslu, kde již museli sáhnout i k propouštění. Bohužel nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se daná situace měla v příštích týdnech měnit k lepšímu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací