Hodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si uvědomit, že jde vždy o velmi odpovědnou a citlivou záležitost, při níž je zásadní dodržení pravidel rovného zacházení.

Při hodnocení zaměstnanců je důležité všem nastavit rovné podmínky, ale současně také respektovat individualitu jedince
Jak je řečeno v úvodu hodnocení zaměstnanců je pro zaměstnavatele i zaměstnance hodně důležité z hlediska pracovněprávních vztahů i z hlediska strategie firemního rozvoje. Zaměstnance pak hodnocení může vést po kariérní cestičce vpřed, nebo mu naopak klást nejednu překážku. Záleží na výsledku procesu.
Zákoník práce nechává v daném případě velkou volnost zaměstnavatelům. Pro hodnocení nejsou žádná striktně stanovená pravidla a způsoby. Zákoník práce pouze udává, že povinnost hodnotit podřízené zaměstnance je jednou z mnoha povinností vedoucích zaměstnanců a musí vždy probíhat v souladu s podmínkami rovného zacházení se všemi pracovníky dle § 16.
Celý proces si však musí zaměstnavatel nastavit tak, aby mu co nejdetailněji ukázal priority, ale případně i slabší stránky hodnoceného, aby bylo možné v co nejširším záběru posoudit praktické znalosti i dovednosti a způsobilost k výkonu sjednané práce i jak se celý daný proces u konkrétního jedince vyvíjí. Hodnocení dává totiž podnět k případnému rozšíření a prohloubení kvalifikace a stejně tak ke zvýšení odměny i případnému posunu zaměstnance na kariérním žebříčku.
Ovšem pozor pravidelně prováděné hodnocení zaměstnance může sloužit také jako důkaz, když mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem vznikne případný spor ohledně neplatné výpovědi z pracovního poměru třeba kvůli neuspokojivým pracovním výsledkům. Každé hodnocení si vždy od zaměstnavatele žádá pečlivost i profesionální přístup a nenechat se ovládnout případnými emocemi.
Podobné články
Nemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíPovinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíInformace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informacíZaměstnavatelé nově možná budou muset nahlašovat státu všechny zaměstnance pracující na dohody i všechna volná pracovní místa
Velmi často se hovoří o tom, jak je nutné činit vše proto, aby zaměstnavatelům ubývalo administrativy, ale opak je…
Více informací