Právo zaměstnance na odpojení se od práce si žádá jasné ukotvení v zákonech
Téměř neustálá připravenost k řešení pracovních záležitostí. Dostupnost zaměstnance v téměř kteroukoli hodinu na mobilu či prostřednictvím internetu začínala být mnohdy problémem již před pandemií a v současné době záležitost sílí tak, že už ji řeší i Evropský parlament.

Pravidla jednoznačně zajišťující zaměstnancům možnost odpojit se od pracovních povinností je nutné nastavit celounijně i v jednotlivých státech
Digitalizace a propojení všemožnými technologiemi v kteroukoli denní či noční dobu přináší bezesporu mnoho dobrého. Umožňuje lidem být kdykoli ve spojení s druhými a nejen to, ale umožňuje v současné pandemické době tolik potřebnou práci z domova. Jenže i to nejlepší má vždy nějakou tu horší stránku a platí to právě i pro ono propojení při práci z domova.
I zaměstnání z domova totiž musí fungovat podle jednoznačných pravidel a musí mít jednoznačně nastavené limity pro zaměstnavatele. To, že zaměstnanec pracuje z domova, nesmí znamenat, že se pracovním záležitostem bude věnovat kdykoli to zaměstnavatel uzná za potřebné. Jenže realita současnosti ukazuje, že trend neustálého pracovního připojení a trvalé připravenosti zaměstnance řešit pracovní záležitosti i v době osobního volna trvale roste a překračuje únosné meze. Mnoho zaměstnavatelů už považuje za samozřejmost, že jsou zaměstnanci kdykoli dostupní na telefonu, mailu či jinou digitální formou. A na straně druhé se mnoho zaměstnanců stále více bojí nevzít šéfovi mobil nebo neodpovědět na e-mail, i když pracovní doba dávno skončila.
Daný problém už dosáhl takových rozměrů, že už se oficiálně řeší i na půdě Evropského parlamentu. Poslanci daného orgánu v usnesení přijatém v minulých dnech členské státy EU, aby zavedly pravidla zajišťující zaměstnancům právo nemuset být neustále digitálně dostupný pro zaměstnavatele. To znamená zákonem jednoznačně garantované právo zaměstnance na odpojení se od digitálních pracovních kontaktů v čase svého soukromého volna.
Současné právní normy ukotvující právo zaměstnance na odpočinek neřeší problematiku digitálních pracovních kontaktů ani na úrovni jednotlivých členských států ani na úrovni EU. Uvedené problematice odpojení se od práce je nutné přizpůsobit unijní právní předpisy i právní předpisy v jednotlivých členských státech. Záležitost je v řešení a právo na odpojení by mělo být v blízké budoucnosti pevně zabudováno v kolektivních i dalších smlouvách mezi firmami a zaměstnanci.
Podobné články
Přechody mezi pásmy paušální daně od roku 2023
Jak již bylo uvedeno v několika předchozích článcích tohoto portálu, tak od roku 2023 čeká OSVČ, kteří…
Více informacíŽádost o příspěvek na bydlení se o trochu zjednoduší, ale ne o moc
Žádat o příspěvek na bydlení není v současné době, navzdory ujišťování ministerstva nic administrativně…
Více informacíZpřísní se pravidla vyplácení dávek souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny
Humanitární dávky musí vždy pomáhat v krizové situaci tomu účelu, pro který jsou určeny a platí to…
Více informacíAtrapa kamery se ke zlepšení morálky zaměstnanců používat nesmí
Každý zaměstnavatel se samozřejmě snaží mít přehled o dění ve firmě a také nejrůznějšími způsoby motivuje…
Více informací