I podprůměrná mzda staví základy důchodu a nemusí to být důchod nejnižší
Není pravdou, že za nízkou mzdu se nevyplatí pracovat a že nízká mzda automaticky znamená ještě nižší důchod. Naopak z podprůměrné mzdy pobírané dlouhodobě může nakonec vzniknout důchod vyšší než mzda a platí to i pro ty, kdo chtějí odejít do důchodu v toce 2020.

Málo peněz před důchodem může někdy naopak znamenat více peněz v důchodu
Poctivá a dlouhodobá snaha pracovat se většinou nakonec kladně zúročí, i když to tak dlouho nemusí vypadat. A poctivý pracant může často propadat trudným myšlenkám, že s nízkou mzdou bude jeho starobní důchod ještě nižší, nemusí to tak být vždy. Platí sice, že čím vyšší mzda v letech před důchodem, tím vyšší důchod, ale současně platí i to, že když se na důchod vydělává dlouhodobě, může nakonec i s podprůměrnou mzdou být důchod vyšší než ona mzda před důchodem. Jak je to možné.
Výši starobního důchodu totiž ovlivňuje celá řada faktorů z předchozího aktivního života daného jedince. Příjmová hromádka, na kterou se přidává v malých částkách, avšak dlouho se sice zvětšuje pomaleji, ale přibývá na ní a právě to může být pro důchod velmi prospěšné.
Zásadní pro výši důchodu je u každého jedince počet odpracovaných let, což znamená, jak dlouho bylo odváděno z výdělků sociální pojištění a z jakého osobního vyměřovacího základu tedy z jakých rozhodných příjmů. V roce 2020 budou pro výpočet starobního důchodu rozhodující příjmy dosažené v období let 1986 až 2019. Situaci jedince může vylepšit i třeba započítání některé z takzvaných vyloučených dob pojištění. Uvedenými dobami je třeba péče o děti do čtyř let věku, doba úspěšného studia před rokem 2010 či například výkon vojenské služby.
Vyšší důchod než čistou předdůchodovou mzdu může mít i jedinec s velmi nízkým vyměřovacím základem
Pracujících, kteří mají velmi nízký osobní vyměřovací základ, který nedosahuje ani úrovně minimální mzdy nebude taktéž v roce 2020 zrovna málo, ale i tito lidé se mohou dopracovat vyššího důchodu, než byla jejich čistá mzda před odchodem do důchodu.
Důchod může být vyšší než mzda třeba jen o pár stovek, ale třeba i o tisícovku to záleží právě na délce doby odváděného pojištění. Například při pojištění odváděném z nízkého příjmu třeba po dobu 42 let může už být měsíční důchod o 600 Kč vyšší, než čistá mzda těsně před vstupem do důchodu V dané souvislosti se tedy také vyplatí řádné plnění odvodových povinností u OSVČ čili úhrada alespoň minimálních záloh na pojistné. Více zde.
Podobné články
Výchovné s invalidním důchodem pobírat nelze, je nezbytný důchod starobní
Výchovné je novou sociální podporou důchodců od ledna 2023. Jak již ale mnozí vědí, na uvedenou dávku nemají…
Více informacíSleva na sociálním pojištění a na které zaměstnance ji lze uplatnit
Zaměstnavatelé, kteří poskytují některým znevýhodněným skupinám svých zaměstnanců zaměstnání na kratší…
Více informacíExekuční srážky ze mzdy a důchodů v roce 2023 a co je ovlivňuje
Zaměstnavatelé a taktéž Česká správa sociálního zabezpečení, která vyplácí státní důchody, se musí…
Více informacíDůchody od června 2023 zřejmě opět vzrostou
Valorizace důchodů čili zvýšení se v poslední době dějí téměř jako na běžícím pásu. V červnu 2023…
Více informací