Internetové obchody si musí i v roce 2022 hlídat pravidla, protože pokuty mohou být milionové
Internetovým obchodům se stále daří a na nezájem zákazníků si většina z nich nestěžuje, ani po opadnutí náporu souvisejícího s dobou covidu. Uvedené ovšem neznamená, že by provozovatelé těchto obchodů měli usnout na vavřínech a nekontrolovat pravidla. Naopak před kontrolami je třeba být ve střehu, dbát na pravidla a hlídat si například jaké zboží je nabízeno nebo zda nedochází k nekalým obchodním praktikám.

Internetové obchody si musí pohlídat, jaké zboží na svých stránkách nabízejí. Pokuty za to, že nabízené zboží nesplňuje normy, nebo jsou uváděny nepravdivé informace, mohou být i přes milion
Nejeden internetový obchod má stále potíže s dodržováním zákonem stanovených pravidel k danému prodeji a následně se diví, když se objeví kontrola a rozdává vysoké pokuty. Někde se pokouší spoléhat na to, že v širokém internetovém prostředí se klamání zákazníka a uvádění nepravdivých informací ztratí. Jinde jen zapomínají sdělit zákazníkům všechny důležité informace nejen ohledně zboží, ale taktéž ohledně například reklamace a dalších zásadních informací, které k tomuto obchodnímu styku patří.
Oba postupy i další jsou špatné mnohé až nezákonné a Česká obchodní inspekce je trestá vysokými pokutami ve stovkách tisíc až milionech korun. Jen v loňském roce uložili pravomocně takto inspektoři ČOI e-shopům 1260 pokut v hodnotě celkem 11,69 milionů korun.
Pokuta 1,15 milionu korun byla uložena firmě, které v internetovém prodeji nabízela v letáku takzvaný frekvenční čip, který měl poskytovat ochranu před virem covid-19. Zboží šlo objednat telefonicky přes SMS nebo e-mailem.
Jinou pokutu ve stovkách tisíc dali inspektoři například i firmě Alza.CZ mimo jiné i za to, že prostřednictvím svých internetových stránek nabízela k prodeji respirátory, které nesplňovaly normy EU pro dané zboží.
Některé pokuty byly sice menší, ale i tak se jednalo o porušení právních předpisů, třeba za to, že zákazníkovi nebyly poskytnuty všechny kompletní informace třeba ohledně vrácení či výměny zboží a jiné. Porušení právních předpisů bylo zjištěno v 1288 případech.
Nějakým způsobem chybovalo 70 procent kontrolovaných internetových obchodů, což není rozhodně povzbudivá informace a pro zákazníky je to signál, aby se při internetovém nakupování soustředili na to, co kupují a zda ohledně nákupu mají všechny potřebné informace třeba i ohledně pozdější reklamace.
Podobné články
Zákoník práce ČR chrání zaměstnance i při smlouvě dle cizího práva
Cizinec pracující v ČR se také může soudně domáhat neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a může být…
Více informacíU převodních cen je i v roce 2023 potřeba hlídat pravidla
Převodní ceny jsou ceny sjednávané při transakcích podniků vzájemně propojených kapitálem nebo managementem…
Více informacíMzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíTelefonické dotazy už Finanční správa vyřizuje z místně příslušných pracovišť FÚ
Od dnešního dne 1. 6. 2023 mění Finanční správa způsob telefonické komunikace s veřejností. Dotazy veřejnosti bude…
Více informací