Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis pro vás.
Vedení účetnictví, daňové poradenství, zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Jak na DPH v případě darování zboží do potravinových bank

Darování zboží do potravinových bank je bezpochyby záslužná činnost, ale i zde je potřeba postupovat správně při odvodu DPH.

Jak na DPH v případě darování zboží do potravinových bank.jpg
Datum článku: 05. 01. 2015

V zásadě platí, že pokud je dárce plátcem DPH a při pořízení zboží uplatnil nárok na odpočet daně, pak při darování daného zboží, musí uplatnit DPH na výstupu. Jak správně vypočítat daň, když v případě uvedeného zboží, které je věnováno charitativnímu subjektu, kterým je potravinová banka, se může jednat, jak o zboží s běžnou prodejní cenou, tak o zboží s cenou, která se blíží nule. Z jaké ceny zboží a základu daně vycházet, aby postup byl správný?

Generální finanční ředitelství vydalo „Informaci k uplatnění DPH při darování zboží do potravinových bank,“ tyto pokyny mají přispět k vymezení jednoznačného postupu v případě darování zboží do potravinových bank.

Potravinová banka

Pod pojmem potravinová banka je míněn subjekt činný v Charitě potravinových bank, který je současně členem České federace potravinových bank, o.s. Hlavním posláním a smyslem potravinové banky je shromažďování potravin, které jsou následně poskytnuty a využity k dobročinným účelům.

Jedná se o potravinové zboží různého charakteru, typu a vlastností a nelze na takovéto transakce uplatnit jednu částku pro všechny druhy zboží. Výrobek může být v běžné prodejní ceně, ale také v ceně, která se blíží nule. Cenu blížící se nule lze aplikovat na potraviny, které jsou stále poživatelné a vyhovují předpisům, ale zároveň se již neuplatní v běžném prodeji. Jedná se o potraviny u kterých brzy skončí datum spotřeby či minimální trvanlivost nebo mají nevyhovující obal případně nesprávné označení.

Uplatnění DPH u darovaných potravin

I při darování zboží potravinové bance je potřeba dodržovat povinnost a řádně uplatnit daň na výstupu. Uplatňování DPH je stanoveno zákonem č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty ve znění pozdějších předpisů. Paragraf 13 odstavec 4., písmeno a) stanoví že, pokud plátce při pořízení uvedeného zboží uplatnil nárok na odpočet daně, musí při jeho bezúplatném přenechání uplatnit daň na výstupu. Základ daně se v takovém případě stanoví podle § 36 odstavce 6 písmene a) zákona o DPH. Zde se udává, že základ daně se vypočítá z ceny obdobného zboží, za kterou by bylo možné uvedené zboží pořídit, ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Pokud takovou cenu nelze určit, pak se za základ daně bere výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

V daném případě je však ještě potřeba přihlížet ke zvláštní okolnostem uvedené transakce. Těmito okolnostmi je míněn, stav potravin v okamžiku darování, fáze jejich prodejního procesu a je třeba vzít v úvahu i stav situace na trhu s uvedenou potravinou.

Na co nezapomínat při darování

Důležité je, aby daňový subjekt mohl darování potravin prokázat. Toto je možné darovacím dokladem, který vystaví příslušná potravinová banka. Z dokladu by měl být jednoznačně patrný předmět a rozsah daru. Sám dárce by si měl před darováním zdokumentovat stav darovaných potravin, zjistit data spotřeby a rozsah poškození obalů. Uvedená dokumentace velmi usnadní prokazování darovaných potravin a pomůže předejít případným nesrovnalostem.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

O změnách EET a jejích povinnostech pro nejmenší podnikatele se stále ještě bude jednat

O změnách EET a jejích povinnostech pro nejmenší podnikatele se stále ještě bude jednat

Datum článku: 15. 02. 2019

V právě uplynulém týdnu poslanci opět živě diskutovali o úpravách EET, aby se mohla rozběhnout její třetí…

Více informací
Insolvence a slevy či odpočty na dani to z velké většiny dohromady nejde ani v roce 2019

Insolvence a slevy či odpočty na dani to z velké většiny dohromady nejde ani v roce 2019

Datum článku: 12. 02. 2019

Vypořádat se s daněmi za zdaňovací období musí povinně i poplatník v insolvenci. Avšak většina slev a výhod,…

Více informací
Plánované daňové změny se zřejmě neobejdou bez vyšších zdravotních odvodů pro živnostníky i zaměstnance

Plánované daňové změny se zřejmě neobejdou bez vyšších zdravotních odvodů pro živnostníky i zaměstnance

Datum článku: 11. 02. 2019

Každá změna, vylepšení či postup vpřed si žádá své, je třeba něco dělat jinak, změnit dosud používaný postup…

Více informací
Opatření proti daňovým únikům musí podle NKÚ Finanční správa ještě důkladněji promýšlet

Opatření proti daňovým únikům musí podle NKÚ Finanční správa ještě důkladněji promýšlet

Datum článku: 11. 02. 2019

Nejvyšší kontrolní úřad vytýká Finanční správě, že opatření proti daňovým únikům pro právnické osoby…

Více informací