Karanténa a izolace se zkrátila na pět dnů, ale může být i kratší
Nemoc Covid-19 řádí i v naší zemi již téměř dva roky a za uvedenou dobu se několikrát měnila i doba pro povinnou izolaci a karanténu. V současné době od 11. ledna se povinná karanténa a izolace zkrátila na pět dnů, ale v některých případech může být karanténa ještě kratší a jsou zde i výjimky, kdy se nenařizuje vůbec.

Doba karantény a izolace, se od 11. ledna 2022 zkrátila na pět dnů od odběru prvního pozitivního vzorku nakaženého nebo ode dne posledního kontaktu s nakaženým
Mnoho lidí, ať už jsou to zaměstnanci, zaměstnavatelé, rodiče školáků nebo ti, kdo mají v rodinném kruhu někoho s onemocněním či jen podezřením na Covid-19, tápe ohledně aktuální délky karantény a izolace.
Varianta, která u onemocnění Covid-19 v současné době už i v naší době převládá je jednoznačně mnohem nakažlivější a šíří se mezi lidmi mnohem rychleji než varianty předchozí, ale současně všechna šetření nasvědčují tomu, že její průběh je mírnější. Avšak právě kvůli rychlejšímu šíření, tedy zasažení většího množství populace bylo podle Ministerstva zdravotnictví nutné upravit zkrácením dobu trvání povinné karantény i povinné izolace na pět dnů, aby lidé s mírnými příznaky či bezpříznakoví či lidé, kteří byli jen v rizikovém kontaktu zbytečně nechyběli na pracovištích ve školách a dalších oblastech.
Povinné karantény či izolace krajské hygienické stanice k zabránění šíření nemoci covid-19 dále nařizují lidem s pozitivními testy, lidem s příznaky nemoci a lidem s rizikovým kontaktem s nakaženou osobou. Jak je uvedeno výše doba jak pro povinnou izolaci, tak pro karanténu se od 11. ledna 2022 zkrátila na pět kalendářních dnů.
Povinnou izolaci tedy co největší možné zamezení kontaktu s okolím na dobu uvedených pět dnů nařizuje hygienická stanice osobám s pozitivním výsledkem PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2.
Stejně tak se povinná izolace minimálně na pět dnů vztahuje i na osoby s příznaky onemocnění, které navíc mají pozitivní výsledek antigenního testu provedeného poskytovatelem zdravotních služeb na přítomnost viru.
V povinné izolaci musí zůstat také osoba bez příznaků, které vyjde pozitivní výsledek antigenního testu prováděného na pracovištích či ve školách. Následně musí tato osoba podstoupit nařízený konfirmační tedy kontrolní PCR test a teprve, když je výsledek onoho PCR testu negativní, je izolace hygienou ukončena. Po dubu čekání na výsledek konfirmačního testu izolace trvá.
I izolace může být ukončena dříve, když je PCR test negativní a nejsou příznaky
Uvedené znamená, že povinná izolace může být ukončena i dříve než po uvedených pěti dnech. Právě v případech, kdy doložený konfirmační test vyjde negativní a osoba nevykazuje klinické příznaky onemocnění.
Při karanténě je postup podobný
Karanténa minimálně v délce pěti dnů se nařizuje u osob, které byly v epidemiologicky významném kontaktu s osobou či osobami s potvrzenou nákazou. Jedná se o osoby, které byly na základě šetření hygienou vyhledány jako kontakt s nakaženým.
Karanténa minimálně na pět dnů se nařizuje také osobám sdílejícím s nakaženým společnou domácnost. V případě osob ve společné domácnosti karanténa pro společně žijící osoby trvá od prvního pozitivního výsledku nakaženého minimálně pět dnů.
Uvedená karanténa platí také pro osoby, kterým vyjde pozitivní výsledek takzvaného samotestu, tedy testu, který si člověk provádí sám doma, rychlotestem z lékáren. Karanténa může být uvedené osobě taktéž zkrácena, když nemá příznaky onemocnění a následně podstoupí PCR test s negativním výsledkem.
Po ukončení pětidenní karantény se doporučuje i v dalších dnech sledovat svůj stav a ještě dalších 5 dnů používat respirátor v kontaktu s lidmi
I když je karanténa po uvedené lhůtě pěti dnů ukončena a člověk se cítí dobře je doporučeno ještě i několik dalších dnů používat při veškerém kontaktu s dalšími lidmi respirátor třídy FFP 2 a sledovat svůj zdravotní stav z hlediska příznaků respiračního onemocnění. Pokud se po ukončení uvedené lhůty do 14 dnů od posledního rizikového kontaktu s nakaženým objeví příznaky respiračního onemocnění, bude hygienou nařízen povinný PCR test a v případě jeho pozitivního výsledku izolace.
Výjimky z karantény mají lidé bez příznaků s prokázaným platným očkováním či laboratorně potvrzeným proděláním nemoci v příslušné lhůtě
Jsou zde i výjimky, kdy karanténa ani při epidemiologicky významném kontaktu karanténu nenařídí.
Karanténa se nenařizuje:
osobě, která nevykazuje příznaky onemocnění Covid-19 a má ukončené základní očkování proti dané nemoci a tuto skutečnost doloží příslušným platným certifikátem,
osobě, která nevykazuje příznaky onemocnění, má podánu posilující tedy takzvanou třetí dávku očkování a tuto skutečnost doloží příslušným certifikátem,
osobě, která nevykazuje příznaky daného onemocnění, má laboratorně potvrzeno prodělání nemoci a související izolace a současně je ve lhůtě 180 dnů od prvního pozitivního antigenního či PCR testu.
Podobné články
V případě nájmu nemovité věci je někdy třeba hlídat problematiku DPH
Nájem nemovité věci je specifická problematika, u které v mnoha případech není nutné se záležitostmi DPH zabývat…
Více informacíVyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíDoručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíElektronicky uzavírané pracovní smlouvy bude třeba zasílat na jiný než pracovní mail zaměstnance
Dlouho připravovaná a tolik diskutovaná novela zákoníku práce má na sobě konečně podpis prezidenta, takže může…
Více informací