Potvrzení o nařízení karantény z důvodů kontaktu s nakaženým pro účely nemocenské a náhrady mzdy vystavují krajské hygienické stanice
Epidemie nemoci Covid-19 znovu řádí plnou silou. Přibývá osob s nařízenou karanténou kvůli nemoci jako takové i kvůli pouhému kontaktu s nakaženým. Znovu vzniká chaos a přibývá dotazů, kdo v uvedených případech vystaví potvrzení o nařízení karantény. Potvrzení je nezbytné pro výplatu nemocenské a náhrady mzdy.
Při karanténě kvůli kontaktu s nakaženým vystavují potvrzení krajské hygienické stanice
V covidové karanténě se opět každý den ocitá nejeden zaměstnanec i OSVČ buď kvůli nemoci samotné, nebo kvůli kontaktu s nakaženou osobou. Situace se liší v tom, že nemocní už mají nákazu potvrzenu, kdežto osoby s kontaktem čekají, zda u nich nemoc propukne či nikoli. V obou případech je však nutné dodržovat karanténní opatření zejména v oblasti omezení kontaktů s ostatní populací jen na nezbytné minimum. Do zaměstnání chodit nelze, pokud jedinec nemá home office a s podnikáním je to stejné. V obou případech se dostávají ke slovu nemocenské dávky. Aby dávky mohly být vypláceny, je nutné vždy pro OSSZ potvrzení o nařízené karanténě.
Karanténu nařizují vždy krajské hygienické stanice na základě pozitivních testů a je nařizována jak pozitivním osobám samotným, tak lidem, kteří s nimi byli v kontaktu. Hlášení o nařízené karanténě zasílají hygienické stanice OSSZ prostřednictvím eNeschpenky.
Pro vystavování potvrzení o nařízené karanténě je mezi krajskými hygienickými stanicemi, Ministerstvem zdravotnictví ČR a praktickými lékaři dohodnut postup že:
Krajské hygienické stanice vystavují a také ukončují eNeschopenky v případech, kdy nařizují karanténu z důvodu kontaktu jedince s pozitivně testovanou osobou. V uvedeném případě tedy hygiena potvrzuje karanténu pro účely nemocenské.
V případě nemoci jako takové potvrzuje karanténu praktický lékař
Pokud je zaměstnanec nebo OSVČ s hrazeným nemocenským pojištěním do karantény hygienou poslán kvůli samotnému onemocnění, pak péči o něj i starost o jeho eNeschopenku přebírá praktický lékař. Praktický lékař v dané situaci také vystavuje potvrzení, hlásí správě sociálního zabezpečení vše potřebné ohledně pracovní neschopnosti a nemocenských dávek i třeba případnou změnu diagnózy. A praktický lékař v daném případě také rozhoduje o ukončení této eNeschopenky.
Podobné články
Zjednodušený formulář příspěvku na bydlení při sdílení domácnosti s OSVČ nepomůže
Zjednodušený online formulář k žádosti o příspěvek na bydlení, který je k dispozici na webu MPSV se bez…
Více informacíS vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné
V současné době, kdy ceny úplně všeho stoupají den ode dne vzhůru, není nijak výjimečné, že si mnoho…
Více informacíPříspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…
Více informacíZměna v přidanění zaměstnaneckých vozidel od července 2022
Možnost bezplatného používání vozidla zaměstnavatele nejen ke služebním ale i soukromým účelům znamená pro…
Více informací