Karanténa s navazující izolací je jedna událost a takzvaná izolačka při nich zaměstnanci náleží také jen jednou
Mimořádný příspěvek k náhradě mzdy od zaměstnavatele takzvaná izolačka náleží zaměstnancům, kteří se kvůli koronaviru octnou v karanténě a stejně tak uvedený příspěvek náleží zaměstnancům v izolaci. Jenže co když se zaměstnanec například po týdnu karantény dostane následně do izolace, bude mu příspěvek vyplácen dvakrát či delší dobu?

Karanténa s navazující izolací jsou podle zákona o veřejném zdraví jedna událost a mimořádný příspěvek ke mzdě při nich zaměstnanci náleží pouze jednou
Takzvaná Izolačka čili mimořádný příspěvek k náhradě mzdy zaměstnanci v souvislosti s koronavirem se dává zaměstnancům z důvodů, aby jak s příznaky, tak se samotným onemocněním Covid-19 zůstávali v pracovní neschopnosti doma a nešířili nákazu dále.
Uvedený příspěvek náleží jak zaměstnancům s nařízenou karanténou, tak stejně tak zaměstnancům s nařízenou izolací. Příspěvek se všem vyplácí spolu s náhradou mzdy tedy v prvních 14ti dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.
Z opatření Ministerstva zdravotnictví k dané situaci plyne povinnost lékařům, aby nařízená izolace zaměstnance trvala 14 dnů. Na stejně dlouhou dobu se v současnosti z důvodu mutací nařizuje také karanténa. Příspěvek tedy náleží vždy pouze v době prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti.
Pro všechny případy, kdy na lékařem nařízenou karanténu navazuje izolace, platí podle zákona o ochraně veřejného zdraví, že se jedná o stejnou kontinuální sociální událost a náhrada mzdy spolu s výše uvedeným příspěvkem se vyplatí také pouze jednou za dobu prvních čtrnácti dnů ode dne, kdy byl zaměstnanec lékařem poslán do karantény a na situaci nic nezmění ani skutečnost, když lékař nejprve danému zaměstnanci vystaví eNaschopenku z důvodů karantény a následně témuž zaměstnanci vystaví jinou eNeschopenku z důvodů izolace a před tím ukončí předchozí neschopenku pro karanténu. Více zde.
Podobné články
Příspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…
Více informacíPříspěvek na bydlení půjde od července vyřídit online a mimořádná okamžitá pomoc půjde žádat ve více situacích
Už za dva dny bude možné si vyřídit příspěvek na bydlení zcela elektronicky z počítače tabletu či mobilu.…
Více informacíZměna v přidanění zaměstnaneckých vozidel od července 2022
Možnost bezplatného používání vozidla zaměstnavatele nejen ke služebním ale i soukromým účelům znamená pro…
Více informacíDovolenou je možné i prodloužit, ale ne u státních zaměstnanců
Možnost delší dovolené je většinou zaměstnanci vítána a bývá to i dobrým motivačním prvkem k větší…
Více informací