V karanténě a izolaci dostanou nakonec zaměstnanci k běžné nemocenské příspěvek 370 Kč. Stoprocentní nemocenská neobstála
V úterý 2. 3. 2021 večer se poslanci dohodli na tom, kolik peněz budou dostávat zaměstnanci na nemocenské při karanténě a izolaci. Nakonec přece jen zvítězil příspěvek 370 Kč k současné šedesátiprocentní nemocenské. Stoprocentní nemocenská, která se rýsovala ještě před několika dny, nakonec nebude.

Více peněz při karanténě a izolaci nemocní zaměstnanci nakonec dostanou přece jen formou příspěvku 370 Kč na každý den po dobu 14ti dnů
Události včetně těch legislativních se v současné pandemické době mění skutečně občas v řádu několika hodin. Ještě začátkem tohoto týdne to vypadalo, že zaměstnanci, kteří se kvůli onemocnění COVID-19 octnou v karanténě či izolaci dostanou stoprocentní nemocenskou. Hned druhý den tohoto týdne ukázal, že stoprocentní nemocenská u poslanců nemá šanci.
Nakonec poslanci schválili původní navrhované přilepšení zaměstnancům v karanténě a izolaci, s nímž Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo již v únoru. Co tedy bude platit?
Nemocenská zůstává pro všechny zaměstnance na současné výši šedesáti procent z denního vyměřovacího zredukovaného základu a k těmto penězům navíc dostanou všichni zaměstnanci, kteří budou v potvrzené karanténě či izolaci denní příspěvek 370 Kč.
Tento příspěvek budou pobírat všichni jmenovaní zaměstnanci spolu s nemocenskou vyplácenou od zaměstnavatele po dobu 14ti dnů, protože doba povinné karantény a izolace při onemocnění COVID-19, se od 1. března 2021 ze zákona prodloužila z deseti na čtrnáct dnů.
Tento příspěvek k nemocenské dostanou i lidé zaměstnaní na dohody konané mimo pracovní poměr. Pokud jde o takzvanou dohodu nad limit, tedy dohodu, ze které je povinné odváděno zdravotní pojištění.
Náhrada mzdy spolu s daným příspěvkem nesmí být u zaměstnance vyšší než, jeho normální mzda, pokud by to hrozilo, příspěvek se přiměřeně zkrátí
Uvedená finanční podpora má zaměstnancům v karanténě a izolaci pomoci zvládnout těžkou situaci s výpadkem příjmu, protože i v době karantény musí zaměstnanec hradit alespoň nezbytné poplatky a mít na uspokojení běžných potřeb sebe i své rodiny. Podpora je poskytována proto, aby se nemocní i lidé, kteří se případně dostali do kontaktu s nakaženým, nebáli zůstávat doma na nemocenské a nebáli se nahlašovat své kontakty s dalšími lidmi.
Na straně druhé podpora v karanténě a izolaci nesmí v žádném případě svádět ke zneužívání a náhrada mzdy spolu s výše uvedeným příspěvkem nesmí být vyšší, než mzda, kterou si dotyčný zaměstnanec běžně při své práci vydělává. Proto pokud by u některých zaměstnanců uvedený příspěvek znamenal toto převýšení mzdy, bude se postupovat tak, že se výše příspěvku zkrátí přiměřeným způsobem tak, aby součet příspěvku a náhrady mzdy nepřekročil 90 procent průměrného výdělku daného zaměstnance.
Z.P.
Podobné články
Firmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíVolno zaměstnanců na dohody při všech přípustných překážkách v práci na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce, která vstoupila v platnost v říjnu 2023, přinesla podstatné změny v postupech a pravidlech…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informací