Když se dluh nedaří řešit srážkami ze mzdy, je to zásadní problém
Problémy s dluhy se stále týkají nemalé části obyvatel, dokonce se dá říci, že současná nepříznivá ekonomická situace s vysokou inflací sráží do dluhové situace větší množství tuzemské populace než v letech předchozích. Srážky ze mzdy jsou jedním z prioritních základních způsobů, kterým se dluhové záležitosti řeší. Jenže v poslední době stále častěji nastává situace, že uvedené srážky již nedostačují svému účelu, což dluhovou záležitost ještě více komplikuje a působí ještě větší nepříjemnosti.
Nezabavitelná částka se zvyšuje, ale na srážky ze mzdy tím zůstává stále méně, což dlužníky mnohem častěji připravuje o majetek
Jak naznačuje úvod, problémy s dluhy mohou být v současnosti ještě nepříjemnější a komplikovanější záležitost, než kdykoli dříve. Důvod je závažný, ale jeho vysvětlení prosté. Nezabavitelná částka mzdy nebo platu se stále zvyšuje a na straně druhé, se snižuje částka, z níž lze brát peníze na umoření dluhu. Splácení dluhu se pak stále častěji musí řešit pro dlužníka ještě nepříjemnějším způsobem, což obvykle znamená, použít k úhradě dluhu majetek a často včetně bydlení dlužníka. Zákonná pravidla jsou přitom prostá a neúprosná, pokud není možné řešit uhrazení dluhu z příjmu dlužníka, má exekutor právo přistoupit k exekuci majetku případně nemovitosti dlužníka. Samozřejmě jsou zde věci pro uspokojení základních životních potřeb, věci potřebné pro výkon práce, drobná hotovost do určitého limitu a zlomek dalších věcí, které exekutor zabavit nesmí, ale převážná část věcí v exekuci skončit může, když příjmy nestačí.
Nezabavitelná částka mzdy roste ze zákona, protože rostou náklady na bydlení i náklady na životní potřeby a nezabavitelná částka musí být dané situaci ze zákona přizpůsobována, aby dlužníkovi zůstávalo z příjmu více na bydlení i uspokojení životních potřeb. Avšak logicky na straně druhé peníze chybí a z nezabavitelné částky příjmu se srážky provádět nesmí, ani kdyby si to dlužník výslovně přál. Základní nezabavitelná částka se od ledna 2023 zvýšila na 13 638 Kč měsíčně, ale současně i dle statistik také opět vzrostl počet lidí s problémem řešit dluh či dluhy srážkami ze mzdy. Srážet se stále častěji nedaří ani minimální splátku dluhu. V popsané situaci se dnes nachází až polovina lidí, kteří řeší závažnější dluhový problém.
Systém srážek ze mzdy je podle asociace věřitelů nutné nově změnit tak, aby dále sloužil svému účelu
Asociace věřitelů upozorňuje na to, že dlužníkům se dnes z jejich mezd a platů sráží nejméně v historii, ale jak je popsáno výše, k řešení dluhu to nepomáhá a naopak tím vznikají další problémy i jejich protistraně čili věřitelům. Do největších problémů se přitom většinou dostávají zranitelné skupiny rodiče samoživitelé, oběti trestných činů, důchodci nebo třeba pronajímatelé bytů.
Uvedená asociace navrhuje změny v systému srážek ze mzdy, o kterých se chystá jednat s ministerstvem spravedlnosti. Systém srážek ze mzdy je podle asociace nutné aktualizovat čili změnit, tak aby mohl sloužit svému účelu. Upravit je potřeba vzorec výpočtu srážky, ale i minimální výši srážky tak, aby srážka byla realizovatelná. Zmíněná asociace navrhuje stanovit minimální výši srážky na jednu desetinu z částky minimální mzdy, což by v současnosti bylo 1750 Kč měsíčně. Řešit se má také případné uzpůsobení pořadí pohledávek a další otázky k dané problematice.
Podobné články
Neotevření datové schránky je stejné jako nepřebírání doporučené pošty
Více než 450 tisíc lidí zejména OSVČ dosud neakceptovalo fakt, že mají povinně státem zřízenu datovou schránku,…
Více informacíDohodáři se propouští nebo jim zaměstnavatelé upravují pracovní vztah na jinou formu
V poslední době se stále více zaměstnavatelů po celé České republice odvrací od zaměstnávání pracovníků…
Více informacíTechnické problémy s portálem MOJE daně u kontrolních hlášení
V posledních dnech se mnoho plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v České republice potýká s obtížemi při…
Více informacíDlužnou mzdu ve stavebnictví je nově možné žádat po dodavateli zaměstnavatele
Ve světě stavebnictví je klíčové, aby byla práce každého jednotlivce řádně oceněna Nicméně, i v tomto…
Více informací