Když zaměstnavatel v koronavirové situaci neumožní práci z domova, je možné se bránit, ale není to snadné
Nejúčinněji se šíření nemoci Covid-19 brání omezením kontaktů s dalšími lidmi a platí to v nejvyšší míře i pro kontakty pracovní. Vláda ČR už koncem října dokonce nařídila zaměstnavatelům v co největší možné míře umožnit zaměstnancům práci z domova, pokud to charakter práce dovoluje. Jenže co si počít, když zaměstnavatel práci z domova neumožní, i když by možná byla? Může se zaměstnanec nějak bránit a práci z domova si vymáhat?

Zaměstnavatel by měl práci z domova v současné situaci umožnit, protože jinak může porušovat povinnosti ohledně ochrany zdraví zaměstnanců, avšak realita bývá mnohdy klikatější než paragrafy
Někteří zaměstnavatelé nemají s umožněním zaměstnancům pracovat z domova žádný problém v době mírové ani v době nouzové. Jsou však i zaměstnavatelé s problémem, přesně opačným, kteří vyžadují přítomnost zaměstnance na pracovišti i v současném velkém nebezpečí nákazy a i když by charakter činnosti firmy práci z domova umožňoval.
Někteří zaměstnavatelé zkrátka nejsou zvyklí možnost práce svých zaměstnanců z domova využívat, bojí se ztráty kontroly nad zaměstnanci i poklesu jejich pracovní výkonnosti a také poklesu produktivity firmy a raději riskují, jak porušení povinnosti ochrany zdraví zaměstnanců, tak porušení vládního nařízení pro současný nouzový stav.
Ani podle právníků není pro zaměstnance v současnosti snadné vymoci si možnost pracovat z domova, pokud tomu zaměstnavatel není nakloněn a argumentuje tím, že zajistil ve firmě všechna opatření k ochraně zdraví.
Uvedená situace je z právního hlediska složitá v tom, že vyložený nárok zaměstnance na zaměstnávání z domova ani, když to práce umožňuje, zákonem ukotven není, což znamená, že zaměstnanec nemůže žádat zaměstnávání z domova proti vůli zaměstnavatele.
Na straně druhé pokud zaměstnanci, který z důvodu rizika nákazy žádá o práci z domova, když je taková práce možná, vyhověno není a dotčený zaměstnanec se nakazí, může být daný postup soudem hodnocen, jako porušení povinnosti zaměstnavatele ohledně ochrany zdraví zaměstnance. K tomuto samozřejmě dojde, pokud se nakažený zaměstnanec rozhodne proti jednání zaměstnavatele bránit soudně a prokáže, že se v zaměstnání skutečně nakazil.
Pokud se zaměstnanci v současném stavu nedaří domoci se práce z domova u zaměstnavatele, může se obrátit na odbory či inspektorát práce
Zaměstnanec, který se v současné situaci obává o své zdraví a je přesvědčen, že by mu práce z domova měla být umožněna, protože v tom její charakter nebrání, se může pokusit zabojovat u odborové organizace, pokud u jeho zaměstnavatele funguje. Pokud to nejde u odborů, je možné se obrátit i na inspektorát práce s tím zda zaměstnavatel neporušuje pravidla bezpečnosti práce, když práci z domova neumožní. I podle právníků však musí být zaměstnanec připraven na to, že takový boj nemusí být snadný. Koronavirová situace je nová záležitost, zákony a pravidla se tvoří za běhu událostí a nejedno pravidlo, které by věci usnadnilo, zatím chybí. Více zde.
Podobné články
Hodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si…
Více informacíPovinnost podání daňového přiznání může zaměstnanci vzniknout třeba kvůli vysokému výdělku, dluhu na dani nebo jiným skutečnostem
Podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob se v určitých konkrétních situacích nevyhne ani…
Více informacíStravenkový paušál má také svá drobná úskalí a nectnosti v oblasti daní a exekucí
Stravenkový paušál neboli peněžní příspěvek na stravování zaměstnanců patří mezi největší novinky, které…
Více informacíSociální pojištění se u dohod s odměnou nad měsíční limit musí odvádět také
Pracovní vztahy uzavírané na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr sice nejsou z hlediska administrativy tak…
Více informací