Kontrola plnění povinností ohledně zdravotního pojištění může přijít na každého plátce a má svá pravidla a podmínky
Každé plnění zákonem uložených povinností vůči úřadům podléhá kontrolám jak pravidelným tak ve většině případů i kontrolám nepravidelným přímo na určitý podnět. Kontrolám podléhají i plátci zdravotního pojištění, protože platba zdravotního pojištění je velmi důležitou povinností, které podléhají všichni zaměstnavatelé, OSVČ i občané kteří jsou pro účely zdravotního pojištění vedeni jako osoba bez zdanitelných příjmů čili OBZP. Na možnost kontroly je tedy nutné být připraven a splnit co si žádá.

Kontrola i u zdravotního pojištění zjišťuje, zda jsou plněny zákonem uložené povinnosti nebo co je důvodem neplnění těchto povinností
Každá kontrola má většinou za cíl předcházet chybám nebo případné chyby odhalit, zjistit jejich příčinu a nasměrovat záležitost k řešení problému. Proto jak je zmíněno již v úvodu může být kontrola pravidelná nebo kontrola nepravidelná prováděná z nějakého důvodu podnětu.
Uvedené platí i pro kontroly související s povinnostmi plátců zdravotního pojištění. O tom, že dojde k takové kontrole, rozhoduje ředitel příslušné zdravotní pojišťovny a kontrolu provádí vždy pověřený odborník dané pojišťovny, který se kontrolovanému subjektu, prokáže příslušným oprávněním.
Kontroluje se, zda jsou povinnosti plněny, tak jak zákon nařizuje nebo proč tomu případně tak není a došlo k nesrovnalostem. Kontrola může probíhat přímo fyzicky nebo elektronicky zasláním příslušných dokumentů pověřenému pracovníkovi elektronickou cestou.
Konkrétní forma kontroly záleží na tom, o jakou kontrolu se jedná, co se kontroluje a z jakého důvodu.
Spolupráce při kontrole je vyžadována zákonem jinak může hrozit pokuta až 50 000 Kč
Kontrola plnění uvedených povinností je záležitost pro kontrolovaného povinná ze zákona a kontrolovaný subjekt musí s kontrolory spolupracovat. Na žádost kontrolních pracovníků je nutné předložit nejen veškerou požadovanou dokumentaci potřebnou ke kontrole, ale taktéž podat k záležitosti žádané ústní případně písemné vysvětlení. V případě fyzické kontroly přímo ve firmách a podnicích je povinností kontrolovaného také zajistit vhodné místo a podmínky, aby kontrola mohla proběhnout v klidu bez zbytečných průtahů a zdržování.
Obvykle se k uvedené kontrole předkládají:
- pracovní smlouvy a mzdové listy zaměstnanců,
- dohody o činnosti konané mimo pracovní poměr,
- dokumentace o oznamování pracovních úrazů,
- hlášení změn, které se týkají zdravotního pojištění.
- Souhrnné rekapitulace výplatních listin za kontrolované období.
Za nespolupráci při kontrole hrozí pokuta, která může činit až 50 000 Kč.
Pokud se při kontrole zjistí nějaké nesrovnalosti či pochybení tak spolupráce s kontrolory nekončí a je nutné věci napravit
Výsledky kontrol mohou být příznivé a pak se kontrolovaný může radovat, že je vše v pořádku a pokračovat v plnění povinností jako dosud. Častěji však nastává situace, že kontrola menší či větší pochybení či nesrovnalosti odhalí.
Pokud je výsledek pro kontrolovaného nepříznivý a je zjištěna chyba nebo dokonce větší množství nejrůznějších chyb. Musí kontrolovaný subjekt začít co nejrychleji s jejich odstraněním a zároveň je nutné se připravit na další kontrolu.
Na nápravě stavu věci je začít pracovat co nejrychleji. Co nejdříve je nutné začít hradit pokuty a přirážky k pojistnému, nastavit si správnou výši splátek ve správném termínu. Za každé neplnění povinnosti většinou ještě následuje penále, které zvyšuje dluhy.
Pokud je poplatník v těžké situaci musí začít s pojišťovnou o věci aktivně jednat a snažit se ji řešit třeba za pomoci splátkového kalendáře a podobně. Více zde.
Podobné články
Přímé poskytnutí daru potřebnému nemusí být z hlediska daní snadné
Pomáhat druhým v těžkých životních situacích finančním darem je velmi šlechetná záležitost, která má ale…
Více informacíProti opakované nezákonné daňové kontrole se lze bránit
Pokud má daňový subjekt pocit, že je správou daně kontrolován příliš často bez jednoznačného srozumitelně…
Více informacíFinanční správa se chystá od září 2022 zasílat výzvy za chyby u silniční daně
Podnikatelé, kteří k podnikání používají vozidla s největší povolenou hmotností nad 12 tun a přípojná vozidla…
Více informacíZdravotní a sociální pojištění a práce v zahraničí
Letní období láká třeba jen k vyzkoušení práce v zahraničí ještě více než jiná část roku. Vždy když se…
Více informací