Kontrola z Inspektorátu práce a co vše ji může v roce 2022 zajímat
Hlavním úkolem orgánů inspekce práce je kontrola dodržování povinností zaměstnavatelů plynoucích z pracovněprávních předpisů a předpisů ohledně bezpečnosti práce. Nejzásadnějším úkolem daného orgánu je bdít nad dodržováním práv zaměstnanců a předcházení negativním jevům všeho druhu na pracovištích. Z uvedeného je tedy jasné, že okruh toho co může kontrolní orgány zajímat je poměrně široký. Pojďme se podívat, co vše může kontrolu zajímat a jak se má chovat zaměstnavatel případně jeho zástupce, aby kontrola proběhla bez zbytečných průtahů a dle zákona.

Kontrola Státního úřadu inspekce práce může kontrolovat zaměstnavatele právnické i fyzické osoby a předmět kontroly může být jediná záležitost nebo také několik věcí najednou od dodržování pracovních a mzdových podmínek až třeba ke správné projektové dokumentaci prostor sloužících jako pracoviště
To že se u něho může objevit kontrola Státního úřadu inspekce práce respektive pracovník či pracovníci příslušného oblastního inspektorátu práce tuší většina zaměstnavatelů. Ne všichni zaměstnavatelé však mají jasno v tom, o co vše se může taková kontrola zajímat a co je povinen v dané záležitosti dělat právě zaměstnavatel či jeho zástupce.
Kontrola z inspektorátu práce se u zaměstnavatele může objevit namátkově z důvodů bezpečnostně preventivních, tak i cíleně na podnět z důvodů odstranění nejasností či potřeby řešení problematické situace v oblasti pracovněprávních vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jiných závažných záležitostí.
Inspektoráty práce jsou oprávněny:
kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování pracovněprávních předpisů zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti č. 435/2004, antidiskriminačního zákona, zákona o zajištění bezpečnosti práce i dalších zákonů pravidel a nařízení souvisejících se zaměstnáváním,
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků,
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty a také,
- poskytovat poradenství.
Předmětem kontroly mohou být pracovní smlouvy zaměstnanců stejně jako ustanovení v kolektivních smlouvách upravujících individuální pracovněprávní nároky zaměstnanců například nároky na zvýšení odstupného, prodloužení dovolené a další podobné. Velmi často se kontroly zaměřují také na dodržování pravidel v oblasti odměňování zaměstnanců zejména poskytování náhrad mzdy či platu nejen v nemoci či o dovolené, ale třeba i náhrad cestovních, či náhrad spojených s pracovními úrazy. Velmi časté bývají kontroly inspekce práce ohledně zajištění a dodržování podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a kontrolory může v dané souvislosti zajímat například zajištění provozu nejrůznějších technických zařízení, tak i třeba projektová dokumentace prostor pracoviště.
Kontrola z inspektorátu práce se může objevit klidně i ohledně dodržování podmínek provozu dětské skupiny
Poměrně novou oblastí, ohledně které může kontrola z inspektorátu práce přijít a kde má právo zjišťovat, kontrolovat a případně i ukládat pokuty je oblast péče o dítě v dětské skupině. Předmětem kontroly zde mohou být podmínky poskytování dané péče, pečující osoby, ale také samozřejmě evidence dětí a jejich pojištění, zkrátka zda zde vše probíhá v souladu s ustanovením zákona č. 247/2014 Sb., čili zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.
Inspektor i kontrolovaný subjekt se musí při kontrole chovat podle zákonem nastavených pravidel
Kontrola je samozřejmě vždy proces, který musí probíhat podle pravidel nastavených příslušnými zákony. Kontrola z inspekce práce čili příslušní inspektoři se při výkonu činnosti musí řídit kromě již výše zmíněných zákonů zákoník práce, zákon o zaměstnanosti také zákonem č. 251/2006 o inspekci práce, kontrolním řádem zákon č. 255/2012 a dalšími zákony a pravidly upravujícími kontrolní činnosti.
Inspektoři mají povinnost kontrolované zaměstnavatele i orgán zástupce zaměstnanců informovat o zahájení kontroly o použití kontrolních mechanizmů i výsledcích kontroly. Inspektor tedy musí před zahájením kontroly seznámit zaměstnavatele s tím, jak bude kontrola probíhat a co je jejím posláním. O výsledku kontroly musí kontrolor sepsat protokol, který musí obsahovat zejména zprávu o tom, za jakým účelem byla kontrola provedena, jakým způsobem a jaký je její závěr. S výsledkem kontroly musí kontrolor kontrolovanou osobu seznámit.
Kontrolované osoby mají povinnost umožnit provedení kontroly a poskytnout kontrolujícím součinnost. Součinnost znamená poskytnout inspektorům požadované potřebné doklady i vysvětlení k nim. K daným povinnostem kontrolovaného patří i poskytnutí zázemí případně také materiální a technické vybavení nutné pro výkon kontroly.
Podobné články
U převodních cen je i v roce 2023 potřeba hlídat pravidla
Převodní ceny jsou ceny sjednávané při transakcích podniků vzájemně propojených kapitálem nebo managementem…
Více informacíSpolečná odpovědnost a povinnost zaměstnance i zaměstnavatele při náhradě škody
Ke vzniku škody na pracovištích dojde poměrně snadno, a pokud se taková věc stane, je samozřejmě nutné řešit…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informacíDo obratu rozhodného pro registraci k DPH je nejednou nutné započítávat i nájem soukromého bytu
Představa, že příjmů z pronájmu soukromého bytu se DPH a zejména registrace k DPH netýká, je velmi mylná…
Více informací