Krácení dovolené se od roku 2021 změní ve prospěch zaměstnanců
Jak už se na tomto portálu psalo, rok 2021 přinese zaměstnancům z důvodu novelizace zákoníku práce nejednu změnu ohledně dovolené Jiný, bude nejen výpočet dovolené či třeba převod dovolené při změně zaměstnavatele, ale trochu jiné bude i případné krácení dovolené.

Krácení dovolené od roku 2021 ukousne zaměstnanci menší část z drahocenného volna než dosud
Nově upravený zákoník práce už bude krátit dovolenou jen za neomluvené absence. Neomluvené zameškané části z pracovních směn se budou zaměstnanci sčítat, a pokud v součtu dosáhnou délky celé jedné zaměstnancovy směny, kterou má podle pracovní smlouvy odpracovat, odečte se mu daný prohřešek, jako jeden den z dovolené náležející za celý kalendářní rok. V současnosti může neomluvená absence zaměstnanci spolknout až tři celé dny dovolené, která náleží za kalendářní rok.
I v roce 2021 bude stále platit, že je možné krátit pouze dovolenou za období jednoho kalendářního roku počítaného od 1. ledna do 31. prosince příslušného roku. Stejně tak dále platí, že ke krácení může dojít jen z důvodů vzniklých od prvního do posledního kalendářního dne daného roku. Není a nebude tomu tak, že by zaměstnanci, který neomluveně zamešká tři hodiny z pracovní směny, automaticky okamžitě nenáležely tyto tři hodiny z dovolené za celý rok. Dovolená se dotčenému zaměstnanci začne krátit až poté, kdy přijde eventuálně další absence a celková nepřítomnost vydá na délku jedné směny v tomtéž kalendářním roce.
Krácení dovolené vždy záleží na zaměstnavateli
Krácení dovolené je jednou z možných forem postihu, ale vždy záleží na zaměstnavateli, zda tuto možnost postihu nespolehlivého zaměstnance využije či nikoli. Zaměstnavatel není povinen krácení dovolené provádět a záleží čistě na jeho uvážení, jakým způsobem bude případnou neomluvenou absenci zaměstnance na pracovišti řešit.
Dva týdny dovolené při práci po celý jeden a týž kalendářní rok i při krácení zůstat musí
Podle současných i budoucích pravidel zákoníku práce bude i nadále platit, že i přes krácení dovolené musí zaměstnanci zůstat alespoň dva celé týdny dovolené, pokud dotyčný zaměstnanec pracoval pro stejného zaměstnavatele po celou dobu jednoho roku myšleno od prvního do posledního dne konkrétního roku. Pokud však zaměstnanec pracoval sice celý rok, to znamená dvanáct měsíců, ale šlo například o práci květen až duben roku následujícího, pak uvedená záležitost se dvěma nedotknutelnými týdny při krácení dovolené neplatí. Více zde.
Podobné články
Chráněný účet ochrání nezabavitelné minimum před exekutory i poplatky bank
Dlužníci v exekuci by už konečně měli mít jistotu, že jim minimum nezabavitelné ze zákona skutečně zůstane…
Více informacíNárok na kompenzační bonus může být i v případě činnosti sezonního charakteru
Včera tyto stránky upozorňovaly na informaci Finanční správy, že nárok na kompenzační bonus při splnění…
Více informacíNová kampaň ohledně elektronických dálničních známek ukáže jejich výhody i to, kde si dát pozor na chyby
Papírové dálniční známky se s koncem ledna 2021 stanou definitivní minulostí a všichni řidiči, kteří chtějí…
Více informacíJak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informací