Kratší pracovní týden přináší výhody i zaměstnavatelům
Kratší pracovní týden, čili pracovní povinnosti shromážděné do čtyř dnů a poté tři dny volna, taková úprava pracovních podmínek se zamlouvá stále více zaměstnancům a stále více zaměstnavatelů přiznává, že i pro ně má dané uzpůsobení výhody.
Možnost zavedení kratšího pracovního týdne testuje stále více firem zejména v oblasti administrativy, poradenství, IT a dalších oblastí
Zkrácený pracovní týden znamená shrnutí všech pracovních aktivit firmy jen do čtyř dnů a poté tři dny zaslouženého odpočinku. Takový model práce zkouší i v naší zemi stále více firem, které si to svým zaměřením mohou dovolit a výsledky ukazují převážně pozitiva nejen pro zaměstnance.
Čím více se věci automatizují a digitalizují, tím je více možností upravovat podmínky práce a pracovní dobu tak, aby více vyhovovala zaměstnancům a více vycházela vstříc i jejich potřebám a přáním mít čas i na jiné než pracovní aktivity.
Stále více firem zjišťuje, že k tomu, aby se ve firmě splnily všechny naplánované pracovní aktivity v týdenním horizontu, není vždy nutných pět či dokonce ještě více pracovních dnů. Stejně efektivní může být i zkrácený pracovní týden, kdy pracovníci mají pracovní povinnosti zhuštěny do čtyř dnů a pátý den již mají volný.
Nejedna firma zejména v oblasti podnikových služeb finančních, marketingových, IT daňových i dalších již uvedený model zkušebně zavedla a spokojenost vyjadřují i zaměstnavatelé.
Jen asi pětina firem není ochotna o zkráceném pracovním týdnu ani uvažovat
Nabídka, kratšího pracovního týdne láká pracovní posily a pracovníci jsou odpočatější, méně vystresovaní i loajálnější. Delší volno je motivuje k vyšším výkonům v době, kdy práci konají. Daný model podle dlouhodobých průzkumů snižuje i riziko syndromu vyhoření. Možnost pracovat v režimu zkráceného pracovního týdne jen čtyři dny přitahuje až 66 procent zaměstnanců. Zaměstnavatelé si otázku stažení úkolů do čtyř dnů zkráceného pracovního týdne většinou rozmýšlí, ale pokud takový systém zavedou, jsou spokojeni. Váhavější k danému kroku jsou pochopitelně střední a menší firmy, ale i zde je velká ochota uvedený systém, pokud je to vzhledem k zaměření firmy možné, alespoň vyzkoušet. Jen pětina dotazovaných šéfů firem není ochotna o kratším pracovním týdnu vůbec uvažovat, protože jsou přesvědčeni, že by takový krok firmě uškodil.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací