Kryptoměny z pohledu daní a účetnictví
V jednom z nedávno publikovaných článků na tomto portálu se již čtenáři dozvěděli, že příjmy z kryptoměn je taktéž nutné náležitě zdanit. Daňové i účetní povinnosti se však týkají kryptoměn i jinak, respektive týkají se činností s kryptoměnou a je důležité o těchto povinnostech vědět.
Daňové a účetní povinnosti subjektů zacházejících s kryptoměnami
Z úvodu tohoto i již zmiňovaného předchozího článku je tudíž jednoznačně jasné, že nějaké daňové i účetní povinnosti tu v souvislosti s kryptoměnami jsou a je nutné je plnit, protože i zde samozřejmě platí, že neplnění jakýchkoli povinností a o těch daňových a účetních to platí zvlášť, vždy znamená nepříjemné sankce.
Z hlediska daně z příjmů jsou kryptoměny považovány za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou nikoli tedy za peníze či elektronické peníze. Což tedy znamená, jak již bylo také v předchozím článku řečeno, že kryptoměna samotná dani z příjmů nepodléhá, ale příjmy z kryptoměn podléhají zdanění a daní se jako ostatní příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů, nebo jako příjem dle § 7 ZDP tedy příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Rozhodující zde je zda jde o podnikatelskou činnost čili činnost provozovanou soustavně osobou podnikatele za účelem dosažení zisku.
Jinak je však kryptoměna vnímána z hlediska DPH. Z hlediska DPH jsou kryptoměny vnímány jako alternativní platební prostředky, které se používají obdobně jako zákonné platební prostředky. Pokud osoba povinná k dani těží kryptoměnu pro své účely není tato těžba předmětem DPH a ani pokud tuto kryptoměnu následně osoba smění za platidlo, nestává se ze zákona plátcem DPH. Ovšem nájem či pronájem zařízení na těžbu kryptoměny DPH podléhá a takové poskytnutí služby se musí uvádět k přiznání k DPH.
Jak je vidět celá věc s daněmi a účetními záležitostmi kryptoměn je složitější, než by se mohlo na první pohled zdát a je proto důležité nastudovat si pravidla, která se týkají daňového posouzení transakcí s kryptoměnami. Uvedená pravidla lze nalézt na stánkách finanční správy viz zde.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací