Letní brigády a daně v roce 2023
Léto se rozjíždí na plné obrátky a s ním i zájem o brigády a sezonní přivýdělky. Zájem o brigády je poměrně velký nejen mezi studenty, ale kvůli stále vysoké inflaci i mezi ostatní populací a firmy jsou ochotny na odměnách přidat také o něco víc než v minulých letech. Mnozí pracovníci si však nejsou jisti, jak je to vlastně se zdaněním takového příjmu a zda se jim tato práce i v roce 2023 vůbec vyplatí.
Dohody konané mimo pracovní poměr jsou zatím při krátkodobých brigádách stále výhodné zejména pro studenty, ale je potřeba se orientovat v podmínkách
Krátkodobé brigády a sezonní práce se i v roce 2023 sjednávají nejčastěji na dohody o provedení práce nebo dohody o provedení činnosti. Uvedená pracovní spolupráce je zatím stále oblíbená mezi zaměstnavateli i mezi pracovníky a v roce 2023 nejsou proti předešlým letům v podmínkách žádné velké změny. Oběma stranám zaměstnavatelům i zaměstnancům se zatím tato forma spolupráce vyplatí. V roce 2024 má nastat zásadní změna v podmínkách těchto dohod, pracující mají mít srovnatelné podmínky se zaměstnanci v klasickém pracovním poměru a zaměstnavatelům přibude administrativa. V roce 2023 však ještě dohody fungují na stejných pravidlech, jako v letech minulých.
Dohoda o provedení práce i dohoda o pracovní činnosti jsou svými současnými podmínkami nastaveny pro uzavírání právě krátkodobých pracovních vztahů, jdou nastavit takzvaně na míru zaměstnanci i zaměstnavateli a při správném používání přinášejí řadu výhod. Důležité je však vědět, že každá z uvedených dohod má trochu jiné podmínky a hodí se pro jiné situace a právě to je třeba znát a akceptovat, pro možnost plného využití výhod.
Pro krátkodobé brigády a sezonní přivýdělky studentů nebo aktivních důchodců s odměnou do 10 000 Kč měsíčně se nejvíce hodí uzavřít dohodu o provedení práce.
Pokud brigádník student či důchodce uzavře se zaměstnavatelem kvůli krátkodobé brigádě dohodu o provedení práce a měsíční odměna z této dohody bude do 10 000 Kč, nemusí být z daného výdělku odváděno povinné zdravotní pojištění ani sociální pojištění, ani zaměstnavatelem ani zaměstnancem. Pokud navíc uvedený brigádník může u tohoto zaměstnavatele podepsat i prohlášení poplatníka k dani takzvané růžové prohlášení, vypočte zaměstnavatel z jeho příjmu zálohovou daň, u které následně uplatní možné daňové slevy, minimálně slevu na poplatníka nebo ještě i slevu na studenta a výsledkem bude ve většině případů nulová daň z příjmů k zaplacení. To znamená, že ve finále brigádník dostane celou svoji vydělanou odměnu.
Pokud výše uvedený brigádník nemůže podepsat prohlášení poplatníka, protože pracuje ještě pro dalšího zaměstnavatele, kde již uvedené prohlášení podepsáno má, tak mu bude z příjmu sražena zaměstnavatelem srážková daň ve výši 15%, ale pokud jde opět o odměnu do 10 000 Kč zdravotní ani sociální pojištění opět být odváděno nemusí. V daném případě sice dostane zaměstnanec o něco méně peněz, protože musí být odvedena zmíněná daň, ale stále jde o situaci výhodnou.
Pokud je měsíční příjem z dohody o provedení práce vyšší, než 10 000 Kč měsíčně musí z něj vždy být odvedeno zdravotní a sociální pojištění a samozřejmě opět i daň z příjmů 15 %. Pokud, může brigádník podepsat prohlášení poplatníka, je to opět výhoda, i přes to, že odvodům se již vyhnout nelze. Když je prohlášení podepsáno zaměstnavatel za poplatníka odvede vše, co má být odvedeno a uplatní mu slevy případně daňová zvýhodnění, které poplatník dle konkrétní situace uplatnit může a poplatník následně dostane již čistý příjem a nemusí odvody a daně vůbec řešit.
Pokud poplatník pracuje pro více zaměstnavatelů současně, znamená to podávat daňové přiznání
Pokud poplatník pracuje pro více zaměstnavatelů současně, musí vždy podávat daňové přiznání a daň z příjmů musí být také vždy zaplacena. Od zaměstnavatelů je pak potřeba vyžádat si potvrzení o zdanitelných příjmech dani a doložit je k uvedenému přiznání.
Pozor je třeba si u DPP dávat na limit ohledně odpracovaných hodin ročně a na zdravotní pojištění pokud je brigádník OBZP
U dohod o provedení práce stále platí, že zaměstnanec v rámci dané dohody může pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin za celý rok. Je tudíž potřeba hlídat, aby nedošlo k překročení tohoto limitu.
Dále platí, že pokud se jedná o brigádníka, který je u zdravotní pojišťovny veden jako osoba bez zdanitelných příjmů čili OBZP, bude muset tento brigádník odvádět z dohody také zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění musí mít pravidelně měsíčně hrazeno každý. Za zaměstnance v pracovním poměru odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel. Za státní pojištěnce čili studenty, důchodce, rodiče na rodičovské dovolené je zdravotní pojištění odváděno státem. Pokud brigádník nepatří ani do jedné z uvedených skupin, musí si zdravotní pojistné odvádět sám. V roce 2023 si osoba bez zdanitelných příjmů musí na zdravotní pojištění povinně odvádět částku 2336 Kč měsíčně.
Při dohodě o pracovní činnosti může brigádník pro zaměstnavatele pracovat delší časový úsek, ale pojistné se většinou odvádět musí
Na dohodu o pracovní činnosti může brigádník pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 52 týdnů v roce 20 hodin za týden. Rozsah práce pro jednoho zaměstnavatele nesmí překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby.
Pokud odměna z uvedené dohody je do 4000 Kč měsíčně nemusí být odváděno zdravotní ani sociální pojištění a odvádí se srážková daň ve výši 15 procent z příjmu. Pokud však pracovník zdravotní pojištění vůbec hrazeno nemá, tedy pokud není státním pojištěncem, ani nemá ještě další zaměstnání, z něhož se zdravotní pojištění odvádí, pak je nutné i z onoho brigádnického příjmu zdravotní pojištění odvést.
Pokud má brigádník podepsáno prohlášení k dani, může uplatnit slevy na dani, z příjmu se odvádí zálohová daň 15 procent, ale slevy tento odvod snižují a o vyřízení těchto záležitostí se může postarat zaměstnavatel. Pokud prohlášení poplatníka brigádník podepsat u daného zaměstnavatele nemůže, musí být z příjmu zaměstnavatelem automaticky sražena srážková daň 15 procent a není možné uplatňovat daňové slevy či zvýhodnění. Pokud jde o uvedený příjem do limitu zdaněný srážkovou daní, nemusí už se objevit v daňovém přiznání.
Pokud je měsíční příjem z DPČ nad 4000 Kč sociální i zdravotní pojištění už být odváděno musí zaměstnavatelem i zaměstnancem. Odvod se provádí samozřejmě z hrubého příjmu. Odvedena musí být taktéž zálohová daň 15%.
Při nepodepsaném prohlášení nelze uplatnit slevy a zvýhodnění na dani, ale slevy lze uplatnit dodatečně po podání daňového přiznání.
Pokud je podepsáno prohlášení poplatníka, pak je možné slevy a zvýhodnění uplatňovat rovnou měsíčně u daného zaměstnavatele.
Sleva pro studenty v roce 2023 ještě uplatnit jde, ale v příštím roce už nejspíš nebude
Připomínáme, že v roce 2023 si studenti u brigád mohou ještě uplatňovat daňovou slevu na studenta a platit tím na dani z příjmů méně případně vůbec nic, když se tato sleva přidá k té na poplatníka. Uvedená sleva činí měsíčně 335 Kč a za celý rok je to částka 4020 Kč. V roce 2024 už nejspíš uvedenou slevu uplatnit nepůjde. V rámci vládních úsporných opatření se počítá s jejím zrušením. Uvedený balíček sice ještě úplně neprošel legislativou, ale s jeho schválením a platností od 1. 1. 2024 se počítá.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací