Lhůta na obranu při propuštění z práce může být i mnohem delší než dva měsíce
Situace kolem nás si stále častěji a rychleji vyžadují změny paragrafů i třeba nová rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Rozhodnutí uvedeného orgánu nedávno potvrdilo, že na obranu při nesouhlasu s propuštěním ze zaměstnání, může mít zaměstnanec v krizových situacích lhůtu mnohem delší než obligátní 2 měsíce podle zákoníku práce.

Proti propuštění ze zaměstnání se jedinec může v těžké situaci bránit třeba i po pěti měsících
Výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru, zrušení pracovního poměru ve zkušební době, jsou všechno situace, proti kterým se zaměstnanec samozřejmě může bránit. Uvedenou obranu musí provést ve lhůtě, kterou k danému aktu stanoví zákon a samozřejmě ve většině případů platí, že pokud člověk nějakou lhůtu promešká, je zkrátka pozdě. Jenže i v tak stresové situaci jakou je výpověď ze zaměstnání se vyplatí věci nevzdávat, i když lhůta uplynula a vše vypadá být nenávratně ztraceno.
Klíčovým paragrafem při uplatnění snahy o obranu v případě propuštění ze zaměstnání je § 72 zákoníku práce, který stanoví lhůtu na obranu proti danému rozhodnutí na pouhé 2 měsíce od doby, kdy pracovní poměr danou výpovědí skončil.
Vždy je zásadní si uvědomit, že předivo zákonů je důmyslně propojeno, paragraf ovlivňuje paragraf a k většině ustanovení se vždy váže nějaká výjimka pro nestandardní situace, o které nikdy není nouze. I proti propuštění ze zaměstnání se v krizových situacích může zaměstnanec bránit ve lhůtě mnohem delší než dva měsíce. Uvedenou možnost nedávno potvrdil Nejvyšší soud.
Promlčecí lhůta neběží, když se jí do cesty postaví závažná nemoc či jiná vyšší moc
Osud nechodí rovnými cestami a v žádném případě nedbá na lhůty. Nečekaně udeří, převrátí život naruby a znemožní udělat i to nejzásadnější, co je nutné. Na uvedenou eventualitu pamatuje v případech propuštění ze zaměstnání i nový občanský zákoník, jehož ustanovení jsou v daném případě navázány na zákoník práce a určují v paragrafech 645 až 652 postupy ohledně promlčení lhůty zastavení promlčecí lhůty či její opětovný náběh.
Nejzásadnější je v daném ohledu § 651 nového občanského zákoníku, který přímo stanoví, že promlčecí lhůta k napadnutí výše uvedeného propuštění ze zaměstnání neběží po dobu závažné situace, která zaměstnanci v posledních šesti měsících promlčecí lhůty prokazatelně zabránila svá práva uplatnit.
Z.P.
Podobné články
Informace o odvolání člena orgánu obchodní společnosti nesmí chybět v pozvánce na valnou hromadu
Valná hromada je nejvyšším oficiálním orgánem kapitálových společností, tedy společností s ručením omezeným…
Více informacíZměna u režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92f od srpna 2022
V daňových záležitostech dochází velmi často ke změnám, kterých je třeba si všímat zejména kvůli správnému…
Více informacíPráce přesčas nemusí být nařízena písemně, ale jinak má pravidla striktní
Práce přesčas je zvláště v letních měsících situací tu a tam potřebnou na každém pracovišti. Zaměstnavatel…
Více informacíStavební deník je nutnou dokumentací všech povolených staveb
Stavební deník je ze zákona nezbytnou dokumentací a tedy administrativní povinností, která musí být splněna…
Více informací