Mateřská dovolená nemusí znamenat definitivní konec s podnikáním
Mateřská dovolená vnáší do života ženy nebo případně i muže, podle toho, který z rodičů se mateřské ujímá, mnoho změn. Prioritní je v daném období samozřejmě péče o dítě, ale pokud má rodič i přes náročné rodičovské povinnosti ještě energii, může se v souladu s pravidly věnovat i výdělečným a podnikatelským aktivitám.

Zásadní je znát pravidla výkonu výdělečné činnosti při pobírání peněžité pomoci v mateřství
Mateřská dovolená náleží matce nebo otci, kteří pečují o narozeného potomka. Matce náleží mateřská dovolená již šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu. V době mateřské dovolené většinou náleží čerpající osobě i s tím spojená dávka státní sociální podpory, která se nazývá peněžitá pomoc v mateřství zkráceně mateřská.
Peněžitá pomoc v mateřství náleží osobám zaměstnaným i OSVČ pokud mají řádně placeno nemocenské pojištění. Podmínkou získání uvedené pomoci je, aby pojištění bylo hrazeno nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. O peněžitou pomoc v mateřství je třeba požádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a doložit situaci příslušnými doklady.
Péče o nového člena rodiny je samozřejmě i finančně náročná a i při výplatě peněžité pomoci v mateřství se velmi hodí i každá koruna navíc. Osoba pobírající mateřskou si může přivydělávat nebo se i do určité míry věnovat i podnikatelské činnosti, ale vše musí být sladěno s literou zákona, aby nehrozilo odejmutí dávky a případně i další nepříjemnosti.
Podnikat na hlavní činnost a současně v rámci tohoto podnikání čerpat dávky mateřské se vylučuje. Stejně tak není možné vykonávat zaměstnání a v rámci pojistného z tohoto zaměstnání čerpat dávky mateřské.
Podnikat se při mateřské dá s pomocí dalších osob a na vedlejší činnost
OSVČ na hlavní činnost, která z daného podnikání čerpá mateřskou, musí po dobu čerpání uvedené dávky svěřit své podnikání oficiálně do rukou blízkých, spolupracovníků nebo společníků. Podnikání na hlavní činnost se s pobíráním mateřské vzájemně vylučuje.
Podnikat se při mateřské dá jen na vedlejší činnost. Osoba, pro kterou bylo před mateřskou podnikání hlavní výdělečnou činností, může, ale nemusí, na dobu čerpání mateřské pozastavovat živnostenské oprávnění. Pokud firmu a výkon podnikání přenechá blízkým či spolupracovníkům a současně úřadům oznámí pozastavení živnosti, nemusí po dobu mateřské hradit povinné zálohy na zdravotní pojištění, protože se na dobu mateřské stane státním pojištěncem. Pokud se při mateřské živnost nepřerušuje, zálohy se platí ze skutečně dosaženého zisku. Sociální pojištění se při mateřské neplatí.
Tak jako musí být nástup na mateřskou oznámen České správě sociálního zabezpečení, musí být daná skutečnost oznámena i zdravotní pojišťovně. Skutečnost je třeba nahlásit do osmi dnů od zahájení výplaty mateřské.
OSVČ na mateřské si může přivydělávat třeba zaměstnáním
Podnikatelka či podnikatel na mateřské si mohou vylepšovat rodinný rozpočet třeba zaměstnáním. Oblíbené je při mateřské zaměstnání na některou z dohod do limitu. Starosti s povinnými odvody v daném případě zcela odpadají.
Podobné články
Podpora pro uzavřená lyžařská střediska z programu Covid-sport III schválena
Vlastníci a provozovatelé lyžařských areálů sužovaní od 27. 12. 2020 další vlnou tvrdých opatření vlády proti…
Více informacíRok 2021 a jeho změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2021 stojí na svém začátku, a i když je mnoho věcí nejistých a tvrdé zkoušky roku předchozího nám…
Více informacíZměny v uplatňování odpočtu DPH u nájmu nemovitých věcí od roku 2021
Od 1. 1. 2021 došlo ze zákona ke změnám souvisejícím s uplatněním odpočtu DPH u nájmu nemovitých věcí.…
Více informacíZavřené restaurace, hotely a ubytovací zařízení budou moci kombinovat podpůrné programy Covid-nájemné, Antivirus a Covid-gastro
Kvůli opětovně zhoršené epidemiologické situaci související s šířením koronaviru musí od pátku 18. prosince…
Více informací