Minimální mzda má za minimální důstojnou mzdou poměrně daleko
Minimální mzda je ze zákona stanovená nejnižší hrubá mzda, kterou za práci v rozsahu 40 hodin týdně musí v ČR dostat každý zaměstnanec v pracovním poměru i zaměstnanec pracující na dohody mimo pracovní poměr. Jenže tato minimální mzda měsíčně pokryje jen ty opravdu nutné náklady na osobní potřeby a bydlení, na volnočasové aktivity už většinou nestačí a na úspory také ne. K uvedenému by byla potřeba minimální důstojná mzda v mnohem vyšší částce.
Minimální důstojná mzda na plný úvazek, z níž by mohlo zůstat i na malé úspory by podle propočtů v současnosti musela být kolem 34 000 a v Praze ještě více
Minimální důstojná mzda je taková odměna za práci při standardní pracovní době 40 hodin týdně, která pracujícímu a jeho rodině umožní udržet si určitý základní životní standard, který umožní i nějakou volnočasovou aktivitu a drobnou úsporu. Minimální mzda v důstojné výši má umožňovat žít obyčejný život s pokrytými náklady na stravu, bydlení, ošacení, zdravotní péči, ale má umožnit právě také nějakou drobnější volnočasovou aktivitu i drobnou úsporu na řešení nenadálých potřeb. Minimální důstojná mzda má člověku umožňovat, žít život ve společnosti a nikoli na jejím okraji.
Tým sociologů, ekonomů, politologů a dalších odborníků spolu se statistiky se od roku 2016 snaží pravidelně každým rokem propočítat jaká částka je v daném roce na takový zcela běžný důstojný život dospělého člověka vyživujícího ještě jednu další osobu potřeba.
Zjištěná čísla příliš povzbudivá nejsou a ukazují, že na výdělek pro běžný zcela obyčejný důstojný život nedosahuje ani polovina zaměstnanců, ani když pracují na plný úvazek. Propočty samozřejmě ukazují, že rozdíl mezi minimální mzdou poskytovanou aktuálně zaměstnancům při plném pracovním úvazku a minimální důstojnou mzdou, která by jim umožňovala žít naplněný život ve společnosti nikoli na jejím okraji je stále větší. Aktuální minimální hrubá mzda, kterou zaměstnanec pracující na plný úvazek měsíčně dostane je 16 200 Kč. Minimální důstojná mzda čili mzda, která by pracujícímu člověku vyživujícímu jednu další osobu stačila na obyčejný život s možností drobné úspory, by v současnosti v ČR měla činit alespoň 33 909 Kč hrubého měsíčně. V Praze, kde jsou vždy celkově vyšší náklady, by to mělo být až 39 974 Kč.
Na uvedenou úroveň důstojného příjmu nedosahuje skoro polovina pracujících a propast se stále prohlubuje
Stále více pracujících zejména v soukromém sektoru o popsané důstojné minimální mzdě i při pilné práci bohužel jen sní. Pod úrovní pro loňský rok propočítané minimální mzdy bylo již více než 41 procent úvazků zaměstnanců v soukromém sektoru. Již první čtvrtletí roku 2022 ukázalo, že do úrovně pouhého snění o důstojném příjmu se měsíc od měsíce propadá stále více tvrdě pracujících. Lidé, kteří se ještě v roce 2021 drželi těsně pod hranicí příjmů důstojné mzdy, se již v prvních měsících roku 2022 posunuli velmi hluboko směrem dolů. Těžkým závažím, které pod důstojnou úroveň stahuje ještě více ženy, než muže jsou zejména výdaje za energie a potraviny, které každý měsíc postupují výš.
Nízké mzdy nejsou pouze problémem jedinců či skupin, ale dopadají na společnost jako celek
Nízké mzdy a nedostatek finančních prostředků si vybírá svoji daň nejen u zasažených jedinců, ale i celé společnosti. Stále více lidí zejména rodičů samoživitelů či osob starajících se o blízké pracuje na či dokonce nad hranicí svých možností. Také statistiky ukazují, že přibývá lidí se zdravotními problémy fyzickými i psychickými. Ekonomické otřesy a zvraty způsobené silnou inflací, dopady války na Ukrajině i doznívajícími následky pandemických restrikcí působí negativní nálady ve společnosti, lokální ekonomika se v některých regionech téměř nerozvíjí, což se samozřejmě negativně promítá i do veřejných rozpočtů, v nichž by bylo třeba najít pomoc pro potřebné, ale tato podpora se hledá stále obtížněji.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací