Minimální mzda se v roce 2021 zvýší o 600 Kč, ale odborníci varují, že to paradoxně může znamenat problém pro zaměstnanost
Zvýšení minimální mzdy zaměstnanců vůbec nemusí být pozitivní záležitostí, ale naopak pro mnoho zaměstnanců může znamenat naopak zkrácení úvazku a více práce či rovnou ztrátu zaměstnání a pro zaměstnavatele to mohou být náklady, které už nezvládnou. V krizové době totiž vše funguje trochu jinak a to co se na jedné straně přidá, tak to na straně druhé většinou citelně chybí.

Minimální mzda stoupne v roce 2021 pravděpodobně na 15 200 Kč, což může znamenat až nezvladatelné problémy pro zaměstnance a zaměstnavatele
Jak prozrazují úvodní řádky zvýšení minimální mzdy v krizové době koronavirové vůbec nemusí zaměstnancům přinést naději a více peněz, ale může to být naopak příčina většího strachu o zaměstnání. Může to znamenat práci navíc a třeba i ztrátu oblíbeného motivačního benefitu.
Konec těžkého roku 2020 se neodvratně blíží a rok 2021 z ekonomického hlediska bude v mnohém možná ještě těžší zvláště v otázkách fungování firem a zaměstnanosti. I v této těžké době se jedná o zvýšení minimální mzdy právě pro rok 2021 a rozhoduje se, o kolik daná veličina stoupne. Vláda si tak jako každý rok vyslechla, o kolik navrhuje zvýšit minimální mzdu ministerstvo práce a jak si věc představují odbory a nakonec si nastavila vlastní částku, která pokud projde legislativním procesem, vzroste minimální mzda v roce 2021 na 15 200 Kč, což by znamenalo zvýšení proti současnosti o 600 Kč měsíčně a hodinová mzda se má podle daného návrhu zvýšit na 90,50 Kč na hodinu.
Vzhledem k tomu o kolik v současné těžké době vzrostly životní náklady obyvatel, se uvedené zvýšení jeví spíše jako podprůměrné. Jenže ouha, když se na uvedenou částku podíváme pohledem podniků, které se topí pod tíhou vládních omezení a bojují o přežití, může být tato částka, o níž mají navýšit mzdy zaměstnancům, tou poslední kapkou k potopení nejedné firmy a když se potopí zaměstnavatel, strhne s sebou i své zaměstnance.
Podle mnoha analytiků ekonomů i Hospodářské komory ČR není v současné mimořádně těžké situaci na zvyšování mezd vůbec vhodná doba a uvedený počin uškodí nejen zaměstnavatelům, ale i samotným zaměstnancům.
Nutnost zvýšení mezd může mnohde znamenat zvýšení objemu práce zaměstnancům i jejich propouštění
Náklady na mzdy zaměstnanců již dnes představují zejména v mnoha menších firmách nejvíce zatěžující položku. Když se uvedená částka ještě zvýší, pak mnoho zaměstnavatelů, pokud budou chtít situaci nějak ustát, bude muset zřejmě sáhnout k propuštění některých pracovníků a současně přidání práce zbylým zaměstnancům. Tam, kde nebudou chtít propouštět, budou zřejmě muset přistoupit ke zkracování úvazků, úspoře na benefitech a dalším podobným nepříjemným opatřením.
Podobné články
Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíNáhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle
Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…
Více informacíŽádost o příspěvek na bydlení by se již koncem roku 2023 měla vyplňovat s průběžným ukládáním
Vyjádření, že požádat o příspěvek na bydlení online není úplně snadné, zní z úst nejednoho žadatele…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informací