Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Nabízené mzdové podmínky je potřeba dobře zvážit

Při nástupu do zaměstnání jsou mzdové podmínky jednou z priorit nad kterými je potřeba se velmi dobře zamyslet. Na straně jedné je důležité si uvědomit a promyslet všechny své možnosti a schopnosti a neuzavřít si třeba cestu k pracovní pozici odmítnutím nabídky kvůli nízkému platu. Ale je zde i druhá strana mince a tou je pochopitelně ta přesně opačná.

Nabízené mzdové podmínky je potřeba dobře zvážit.jpg
Datum článku: 25. 09. 2015

Často pod tlakem okolností se může stát, že bychom přijali práci za oficiálně nízkou mzdu se slibem, že neoficiálně dostaneme i další peníze. Uvedené jednání není v dnešní době ničím výjimečným. Jenže při takovémto jednání nebude zaměstnanec vydělávat ale prodělávat a ještě může mít problémy se zákonem a pokutami.

Nahrajete na smeč nepoctivému zaměstnavateli a sebe poškodíte

Z každé oficiální hrubé mzdy zaměstnance musí být pravidelně zaměstnavatelem odvedeno 25% z částky na sociální pojištění zaměstnance a 9% na pojištění zdravotní. Z peněz, které poskytne zaměstnanci neoficiálně tyto povinné odvody uskutečněny nebudou a zaměstnavatel tím ušetří. S příslušnými odvody bude při vyšší hrubé mzdě zaměstnanec samozřejmě více nákladový. Pokud bude zaměstnanec pobírat pouze minimální mzdu 9200 Kč a odvede se za něho na pojistném celkem povinných 34%, pak to zaměstnavatele vyjde na 12 328 Kč. Pokud už bude hrubá mzda třeba jen 15 000 pak výdaj na zaměstnance bude už 20 100 Kč. Výdaje zaměstnavatele přirozeně rostou, proto tedy čachry s neoficiální výplatou. Jenže co zaměstnanec?

Sliby chyby

Zaměstnanec aniž by si to zpočátku uvědomil samozřejmě na situaci prodělá. Protože z výše hrubé mzdy se mu vypočítává například náhrada mzdy v případě nemoci v prvních čtrnácti dnech a ovlivňuje to i další situace. Zaměstnanec s nízkou mzdou bude mít zákonitě také nízkou případnou podporu v nezaměstnanosti, nízká bude i peněžitá pomoc v mateřství a v budoucnu se odrazí i na výši starobního důchodu. Nenechte se proto zlákat vidinou výdělku takzvaně „bokem.“ Nikdy totiž nemáte jistotu, že co je vám slibováno dostanete. Vše ujednané i platové podmínky musí mít písemnou formu a na tom se vyplatí trvat. Co nemáte písemně stvrzeno není doložitelné a tím pádem ani vymahatelné a to je potřeba si uvědomit včas.

Pozor na nelegální práci může vás přijít draho

Ve střehu zůstaňte i ve chvíli pokud budete pro zaměstnavatele pracovat jako OSVČ. Aby tato spolupráce byla legální musí mít zachována a doložena jistá pravidla.
Samostatná výdělečná činnost, jak už sám název napovídá musí být vykonávána na základě živnostenského oprávnění samostatně, na vlastní odpovědnost podle vlastního časového harmonogramu. Což znamená, že OSVČ podléhá pouze zákonu a úředním institucím a nikoli firmám pro které pracuje a na základě uvedených skutečností je potřeba příslušně upravit i vzájemnou spolupráci. V uvedeném případě musí jít skutečně o spolupráci nikoli o práci závislou organizovanou zadavatelem se vztahy nadřízenosti a podřízenosti. V případě nenaplnění uvedených pravidel jde o postup proti zákonu a obě zúčastněné strany se vystavují hrozbě stotisícové pokuty.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Od  října 2019 se rozjede testovací proces eNeschopenek a změní systém komunikace mezi nemocnými zaměstnanci, zaměstnavateli a ČSSZ

Od října 2019 se rozjede testovací proces eNeschopenek a změní systém komunikace mezi nemocnými zaměstnanci, zaměstnavateli a ČSSZ

Datum článku: 21. 08. 2019

Od začátku letošního července si zaměstnavatelé opět zvykají na proplácení všech dnů nemoci svých zaměstnanců…

Více informací
Zaměstnavatelé si budou moci vybrat, zda na stravování poskytovat stravenky či peníze a  daňové výhody zůstanou

Zaměstnavatelé si budou moci vybrat, zda na stravování poskytovat stravenky či peníze a daňové výhody zůstanou

Datum článku: 19. 08. 2019

Stravenky jsou sice stále oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, ale mají i své nevýhody, které spočívají v nemalé…

Více informací
Firmy mohou i do roku 2020 hledět s optimismem, tuzemské hospodářství si udrží dobrou kondici

Firmy mohou i do roku 2020 hledět s optimismem, tuzemské hospodářství si udrží dobrou kondici

Datum článku: 01. 08. 2019

I když se tu a tam objevují hlasy o tom, že tempo tuzemské ekonomiky začne výrazně zpomalovat, prognózy…

Více informací
OSVČ s poradcem mají poslední necelý týden na podání Přehledu pro ČSSZ za rok 2018

OSVČ s poradcem mají poslední necelý týden na podání Přehledu pro ČSSZ za rok 2018

Datum článku: 26. 07. 2019

První srpnový den se nezadržitelně blíží a s ním i konec prodloužené lhůty na podání Přehledu o příjmech…

Více informací