Náhrada škody na bedrech zaměstnance
Kdy má zaměstnanec povinnost uhradit zaměstnavateli vzniklou škodu a v jaké výši?

Zaměstnanec hradí zaměstnavateli škodu, kterou způsobil a byla mu prokázána
Spory ohledně náhrady škody zaměstnancem nejsou mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ojedinělým problémem a nezřídka končí až v soudních síních. Pokud už se problém se způsobenou škodou vyskytne, jak jej věcně a přiměřeně vyřešit.
Způsobení škody je jev, který se v našich životech občas vyskytuje a nevyhýbá se ani pracovním vztahům. O škodě na pracovišti i jejích dopadech a řešení by si obě strany pracovního vztahu měly promluvit a vyjasnit pravidla už ve chvíli, kdy spolu daný vztah uzavírají. Právě zde je velmi důležité znát svá práva i povinnosti a mít jednoznačně jasno v tom, jak se v případě způsobení škody bude postupovat a co musí která strana učinit.
Zákoník práce jednoznačně stanoví, že zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobí zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi nebo úmyslným jednáním poškozujícím zaměstnavatele a pracoviště. Zaměstnanec i zaměstnavatel mají povinnost chovat se vždy tak, aby vzniku škod maximálně předcházeli.
Zaměstnanec hradí skutečnou škodu nejvýše do čtyřnásobku platu
- Pokud zaměstnavatel žádá po zaměstnanci úhradu škody, musí být prokázáno, že uvedená škoda byla zaměstnanci skutečně prokázána a potvrzena.
- Výše náhrady škody požadovaná po zaměstnanci nesmí ze zákona přesáhnout čtyřnásobek zaměstnancova průměrného měsíčního platu.
- Přesné vyrozumění o výši náhrady škody a její úhradě musí dostat zaměstnanec od zaměstnavatele písemně. Úhradu škody lze po zaměstnanci žádat pouze v penězích. Vyrozumění o požadované úhradě vzniklé škody musí dostat zaměstnanec od zaměstnavatele vždy písemnou formou a nejpozději do jednoho měsíce od zjištění škody.
- Pokud se vznik určité škody prokáže více zaměstnancům současně, na náhradě škody se podílejí všichni poměrnou částkou jejich hrubých výdělků.
Podobné články
Nemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíZaměstnavatelé nově možná budou muset nahlašovat státu všechny zaměstnance pracující na dohody i všechna volná pracovní místa
Velmi často se hovoří o tom, jak je nutné činit vše proto, aby zaměstnavatelům ubývalo administrativy, ale opak je…
Více informacíHodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si…
Více informacíPovinnost podání daňového přiznání může zaměstnanci vzniknout třeba kvůli vysokému výdělku, dluhu na dani nebo jiným skutečnostem
Podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob se v určitých konkrétních situacích nevyhne ani…
Více informací