Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Nárok na nemocenskou po skončení rodičovské dovolené

Mnoho rodičů tápe v otázce ohledně nároku na nemocenskou po skončení rodičovské dovolené. Nemoc či úraz si nevybírají a mohou následovat velmi brzy po návratu z rodičovské či dokonce zcela souběžně. Bude mít v takovém případě rodič na nemocenskou vůbec nárok a z čeho se bude počítat?

Nárok na nemocenskou po skončení rodičovs 2.jpg
Datum článku: 10. 02. 2022

Pokud rodičovská dovolená skončila a rodič se vrátil do zaměstnání, nárok na nemocenskou má

Jak je řečeno výše, nemoc i úraz jsou nevyzpytatelné záležitosti a velmi často se objeví velmi brzy po návratu z rodičovské dovolené. Může se dokonce stát i to, že rodič onemocní, hned v den, kdy se do zaměstnání po skončení rodičovské vrátil, avšak o nemocenskou se v takovém případě bát nemusí.

Připomeňme si však, že nemocenská vyplácená státem náleží vždy od 15 dne pracovní neschopnosti zaměstnance. V prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti zaměstnance se stará zaměstnavatel a vyplácí v daném období zaměstnanci náhradu mzdy. Uvedené platí i pro zaměstnance po rodičovské.

Nemocenská se vždy vyplácí z důvodu pracovní neschopnosti a jejím úkolem je nahradit nemocnému ušlý příjem, který si právě kvůli nemoci nemůže vlastní prací vydělat. Důvod k výplatě je tedy splněn, když zaměstnanec po skončení rodičovské nastoupí do zaměstnání a velmi brzy poté onemocní nebo se mu stane úraz, tak nemocenská náleží. Nárok na nemocenskou vznikne i v případě, že rodič, který se vrátil z rodičovské dovolené, onemocní už v den návratu do zaměstnání.

Výpočet nemocenské se provádí z příjmu po rodičovské případně z příjmů před rodičovskou

Výpočet nemocenské po návrtu z rodičovské se provádí buď z příjmů, kterých zaměstnanec dosáhl již po návratu nebo z příjmu před nástupem na rodičovskou.

Pokud zaměstnanec, který se vrátil po rodičovské, stačil před nemocí ještě odpracovat alespoň sedm kalendářních dnů, počítá se rodičovská, respektive vyměřovací základ z tohoto příjmu. Pokud zaměstnanec po návratu nestačil odpracovat alespoň uvedených sedm dnů, tak se mu nemocenská vypočítá z příjmu před nástupem na  rodičovskou dovolenou podle pravidel § 18 zákona o nemocenském pojištění.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Vážný důvod zaměstnance k výpovědi znamená nárok na standardní  podporu v nezaměstnanosti

Vážný důvod zaměstnance k výpovědi znamená nárok na standardní podporu v nezaměstnanosti

Datum článku: 22. 07. 2022

Jsou situace, kdy může být pro zaměstnance podání výpovědi jediným řešením nějakého závažného problému.…

Více informací
Když nemocenská ani po 30 dnech nepřijde, tak elektronicky požádejte o prověření

Když nemocenská ani po 30 dnech nepřijde, tak elektronicky požádejte o prověření

Datum článku: 15. 07. 2022

Nemocenské dávky většinou stačí opravdu na nejnutnější potřeby, a proto je ve většině případů jejich…

Více informací
S vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné

S vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné

Datum článku: 04. 07. 2022

V současné době, kdy ceny úplně všeho stoupají den ode dne vzhůru, není nijak výjimečné, že si mnoho…

Více informací
Příspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních

Příspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních

Datum článku: 01. 07. 2022

Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…

Více informací