Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Nárok na řádnou dovolenou v souvislosti s mateřskou či rodičovskou dovolenou

Nárok na řádnou dovolenou od zaměstnavatele vzniká za určitých podmínek i rodičům čerpajícím mateřskou či rodičovskou dovolenou. Jaké jsou podmínky?

Nárok na řádnou dovolenou v souvislosti s  mateřskou 2.jpg
Datum článku: 10. 04. 2019

Obecné podmínky nároku zaměstnance na dovolenou

Ze zákona vzniká nárok na dovolenou každému zaměstnanci v pracovním poměru, který pro svého zaměstnavatele odpracoval celý kalendářní rok nebo alespoň jeho část či odpracoval alespoň nějaké dny. Zásadní podmínkou pro vznik nároku na dovolenou za kalendářní rok či alespoň za jeho část je to, aby zaměstnanec pro zaměstnavatele odpracoval v nepřetržitém pracovním poměru minimálně 60 dní.

Pokud zaměstnanec pracuje pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, má nárok na celou dovolenou za uvedený rok. Zaměstnanec, který pracoval v pracovním poměru pro svého zaměstnavatele jen část roku a má odpracováno alespoň uvedených 60 dnů, má nárok na poměrnou část z dovolené. A nárok na dovolenou vzniká i zaměstnanci, který u zaměstnavatele pracoval v pracovním poměru a neodpracoval uvedených 60 dnů, ale nějaké dny odpracované má. V uvedeném případě zaměstnanci náleží dovolená za odpracované dny.

Podle zákoníku práce § 213 činí délka dovolené za celý rok minimálně čtyři týdny, u státních zaměstnanců činí dané minimum 5 týdnů. Pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají nárok na 8 týdnů dovolené za rok.

Pokud má zaměstnanec nárok jen na poměrnou část dovolené, protože pracoval pro zaměstnavatele jen po část roku. Náleží mu vždy jedna dvanáctina z celkové délky dovolené za každý odpracovaný měsíc kalendářního roku. V případě dovolené za odpracované dny náleží zaměstnanci dovolená v rozsahu části jedné dvanáctiny za každých odpracovaných 21 dnů.

Mateřská či rodičovská a nárok na řádnou dovolenou od zaměstnavatele

Také zaměstnaného rodiče, který plní rodičovské povinnosti na mateřské či rodičovské dovolené se týká nárok na dovolenou. Pokud rodič pracoval před nástupem na mateřskou či rodičovskou pro zaměstnavatele v nepřetržitém pracovním poměru vznikl mu i nárok na dovolenou, délka uvedeného nároku odpovídá době, kterou zaměstnanec odpracoval. Stejná je i situace, když  během roku rodiči mateřská či rodičovská dovolená končí a zaměstnanec se do zaměstnání vrací. I mateřská dovolená se z hlediska nároku na dovolenou v zaměstnání považuje za výkon práce, ale rodičovská dovolená už se v dané situaci za výkon práce nepovažuje.

Příklad: zaměstnankyně Nováková čerpá v roce 2019 mateřskou dovolenou od 15. 1. 2019 do 29. 7. 2019. Od 30. 7. 2019 má zaměstnankyně nárok na čerpání dovolené za kalendářní rok 2019, a pokud bude pracovní poměr trvat celý kalendářní rok i nárok na dovolenou bude náležet v plné výši za celý rok.

Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s mateřskou či rodičovskou zaměstnance

Pokud si zaměstnanec nemůže vyčerpat řádnou dovolenou v období, za které náleží, protože čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen určit čerpání této dovolené až poté, kdy u tohoto zaměstnance skončí uvedené překážky v práci, tedy mateřská či rodičovská dovolená.

Nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou se u zaměstnance čerpání případné řádné dovolené vždy automaticky přeruší a má nárok si ji po skončení mateřské či rodičovské dočerpat.

Zaměstnavatel nesmí nařídit zaměstnanci čerpání dovolené v období, kdy tento zaměstnanec čerpá mateřskou či rodičovskou.

Pokud zaměstnankyně požádá zaměstnavatele po skončení mateřské dovolené o poskytnutí řádné dovolené tak, aby řádná dovolená bezprostředně navázala na končící mateřskou, je povinností zaměstnavatele této zaměstnankyni vyhovět.

Řádná dovolená se krátí pobytem na rodičovské a je dobré ji vybrat bezprostředně po mateřské

Jeden háček s řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou tu je, ale pokud si na něj dá rodič pozor, nemusí o nic přijít.

Jak je uvedeno výše, mateřská se v souvislosti s dovolenou považuje za výkon práce, ale rodičovská už toto postavení nemá a pobyt na rodičovské tudíž nárok na řádnou dovolenou krátí za dlouhodobou nepřítomnost v práci, i když jde o nepřítomnost akceptovanou a omluvenou z důvodu rodičovské.

Aby se uvedenému krácení nároku na řádnou dovolenou předešlo, musí si zaměstnanec nastavit čerpání řádné dovolené mezi mateřskou a rodičovskou. Uvedené znamená těsně před skončením mateřské dovolené požádat zaměstnavatele o čerpání dovolené řádné tak aby navazovala na právě končící mateřskou a poté čerpat dovolenou rodičovskou.

I v případě dovolené mohou vzniknout nejasnosti, o kterých je dobré se poradit s odborníky třeba na www.vedeni-ucetnictvi.cz.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Konkurenční doložka se uzavírá vždy písemně a pouze tam, kde vzhledem k charakteru pracovní činnosti bude plnit svůj účel

Konkurenční doložka se uzavírá vždy písemně a pouze tam, kde vzhledem k charakteru pracovní činnosti bude plnit svůj účel

Datum článku: 15. 04. 2021

Ustanovení o konkurenční doložce je dnes velmi často součástí uzavíraných pracovněprávních vztahů, protože…

Více informací
Zdravotní pojištění zaměstnance musí být odvedeno i při překážkách v práci na straně zaměstnavatele vždy nejméně z minimálního vyměřovacího základu

Zdravotní pojištění zaměstnance musí být odvedeno i při překážkách v práci na straně zaměstnavatele vždy nejméně z minimálního vyměřovacího základu

Datum článku: 07. 04. 2021

Odvody zdravotního pojištění za zaměstnance musí zaměstnavatelé, pokud nemají udělenu nějakou mimořádnou…

Více informací
Čerpání podpory z programu Antivirus neznamená, že se zaměstnanci vůbec nesmí propouštět

Čerpání podpory z programu Antivirus neznamená, že se zaměstnanci vůbec nesmí propouštět

Datum článku: 07. 04. 2021

Podpora z programu Antivirus má v těžké době epidemie pomáhat zaměstnavatelům se zachováním pracovních míst…

Více informací
Sčítání lidu 2021 v ČR je pro občany zákonná povinnost a její nesplnění znamená pokutu tisíce korun

Sčítání lidu 2021 v ČR je pro občany zákonná povinnost a její nesplnění znamená pokutu tisíce korun

Datum článku: 23. 03. 2021

Navzdory pandemii se život v naší zemi přece jen úplně nezastavil a tak je třeba myslet na povinné plnění…

Více informací