Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Nedostatek pracovníků trápí průmyslové firmy citelněji než před epidemií

Tuzemské průmyslové podniky se snaží po covidovém zpomalení znovu dostat do tempa, ale brzdí je v tom nedostatek pracovníků, který je stále citelnější. Problémy sehnat kvalifikované dělníky mají až dvě třetiny firem, které nijak nezastírají, že jestli se situace co nejdříve nezlepší, budou muset omezit výrobu a jednoznačně říkají, že se neobejdou bez zaměstnávání cizinců.

Nedostatek pracovníků trápí průmyslové firmy citel 2.jpg
Datum článku: 14. 09. 2021

Zejména kvalifikovaní dělníci aktuálně chybí až dvěma třetinám průmyslových firem

Pověstné království by za kvalifikované dělníky dala až třetina průmyslových firem v tuzemsku. Problém s nedostatkem pracovních sil se stále zvětšuje a nijak slibné vyhlídky nejsou ani do nejbližší budoucnosti.

Nejvíce stále chybí elektrikáři, svářeči, obráběči, kováři i obsluha CNC strojů. Ze škol a učilišť vychází v současné době minimum absolventů těchto profesí a bohužel vše nasvědčuje tomu, že v blízké době se tato situace příliš nezlepší. Nejvíce pracovníků uvedených profesí až 89 procent, chybí firmám v Moravskoslezském či Zlínském kraji. O něco lepší je situace třeba v Jihomoravském kraji, Středočeském kraji nebo Praze.

Většina těchto firem se přitom všemožně snaží si pracovníky získat a hlavně udržet. Propouští se jen minimálně, a když tak ze závažných důvodů. I přes ne zrovna růžovou ekonomickou situaci, která nyní panuje, se většina uvedených podniků snaží zvyšovat mzdy a poskytovat třeba i různé výhody, aby si zaměstnance udržely a získaly nové. Jenže uvedená taktika má i svou stinnou stránku. Zvyšování mezd ubývá fluktuace, zaměstnanci jsou spokojeni a nepřechází jinam. Mnohdy ještě více než finanční odměna na budoucího uchazeče zapůsobí doporučení známého, který již ve firmě pracuje a má dobrou zkušenost. I velká část personalistů uvádí, že pokud se podaří novou posilu získat je to velmi často právě na doporučení stávajících zaměstnanců.

Stále více firem spoléhá, a bude spoléhat na pracovní posily ze zahraničí a je třeba hledat rychle nejen v okolních státech

Už nyní více než 60 procent z firem, které řeší dané problémy, jednoznačně jasně říká, že se neobejde bez pracovních posil ze zahraničí. Mnohé zejména větší podniky již mají i více než desetinu takových pracovníků a chystají se co nejdříve nabírat další. Zahraniční pracovníci jsou totiž častěji ochotni pracovat na směny i o víkendech či svátcích, což se tuzemským pracovníkům příliš nechce. Většina firem, které posily z ciziny shání, žádá od daného pracovníka doklady o kvalifikaci a schopnost dorozumět se česky. Jsou však i firmy, pro které doklady o kvalifikaci až tak důležité nejsou a pracovníka si proškolí tak říkajíc za chodu dle svých potřeb.

Odborníci na personalistiku se taktéž netají tím, že ani v budoucnu se naše země bez zaměstnávání cizinců neobejde a firemní strategii je třeba danému trendu přizpůsobovat již nyní. V současnosti tuzemské podniky hledají zahraniční pracovníky zejména v okolních státech, ale je třeba počítat s tím, že dané zdroje se časem vyčerpají a bude nutné hledat dále od našich hranic, což není nemožné, ale je třeba mít to promyšleno a se sháněním neotálet.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost

Datum článku: 11. 09. 2023

Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…

Více informací
Novelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům

Novelizace zákoníku práce rozšíří informační povinnost zaměstnavatelů vůči zaměstnancům

Datum článku: 07. 09. 2023

Projednávání a upravování chystané novelizace zákoníku práce sice stále ještě není hotovo, ale již nyní je…

Více informací
Přerušení dovolené z důvodu nemoci nebo úrazu

Přerušení dovolené z důvodu nemoci nebo úrazu

Datum článku: 14. 08. 2023

Co se děje s dovolenou v případě, že zaměstnance během jejího čerpání postihne nemoc či úraz? Je možné si dny…

Více informací
Odvolání zaměstnance z dovolené je přípustné jedině když se hroutí firma

Odvolání zaměstnance z dovolené je přípustné jedině když se hroutí firma

Datum článku: 31. 07. 2023

Zaměstnavatel může situacích nutné potřeby odvolat zaměstnance z dovolené. Tato situace může nastat buď v den…

Více informací