Nedostatek pracovníků trápí průmyslové firmy citelněji než před epidemií
Tuzemské průmyslové podniky se snaží po covidovém zpomalení znovu dostat do tempa, ale brzdí je v tom nedostatek pracovníků, který je stále citelnější. Problémy sehnat kvalifikované dělníky mají až dvě třetiny firem, které nijak nezastírají, že jestli se situace co nejdříve nezlepší, budou muset omezit výrobu a jednoznačně říkají, že se neobejdou bez zaměstnávání cizinců.

Zejména kvalifikovaní dělníci aktuálně chybí až dvěma třetinám průmyslových firem
Pověstné království by za kvalifikované dělníky dala až třetina průmyslových firem v tuzemsku. Problém s nedostatkem pracovních sil se stále zvětšuje a nijak slibné vyhlídky nejsou ani do nejbližší budoucnosti.
Nejvíce stále chybí elektrikáři, svářeči, obráběči, kováři i obsluha CNC strojů. Ze škol a učilišť vychází v současné době minimum absolventů těchto profesí a bohužel vše nasvědčuje tomu, že v blízké době se tato situace příliš nezlepší. Nejvíce pracovníků uvedených profesí až 89 procent, chybí firmám v Moravskoslezském či Zlínském kraji. O něco lepší je situace třeba v Jihomoravském kraji, Středočeském kraji nebo Praze.
Většina těchto firem se přitom všemožně snaží si pracovníky získat a hlavně udržet. Propouští se jen minimálně, a když tak ze závažných důvodů. I přes ne zrovna růžovou ekonomickou situaci, která nyní panuje, se většina uvedených podniků snaží zvyšovat mzdy a poskytovat třeba i různé výhody, aby si zaměstnance udržely a získaly nové. Jenže uvedená taktika má i svou stinnou stránku. Zvyšování mezd ubývá fluktuace, zaměstnanci jsou spokojeni a nepřechází jinam. Mnohdy ještě více než finanční odměna na budoucího uchazeče zapůsobí doporučení známého, který již ve firmě pracuje a má dobrou zkušenost. I velká část personalistů uvádí, že pokud se podaří novou posilu získat je to velmi často právě na doporučení stávajících zaměstnanců.
Stále více firem spoléhá, a bude spoléhat na pracovní posily ze zahraničí a je třeba hledat rychle nejen v okolních státech
Už nyní více než 60 procent z firem, které řeší dané problémy, jednoznačně jasně říká, že se neobejde bez pracovních posil ze zahraničí. Mnohé zejména větší podniky již mají i více než desetinu takových pracovníků a chystají se co nejdříve nabírat další. Zahraniční pracovníci jsou totiž častěji ochotni pracovat na směny i o víkendech či svátcích, což se tuzemským pracovníkům příliš nechce. Většina firem, které posily z ciziny shání, žádá od daného pracovníka doklady o kvalifikaci a schopnost dorozumět se česky. Jsou však i firmy, pro které doklady o kvalifikaci až tak důležité nejsou a pracovníka si proškolí tak říkajíc za chodu dle svých potřeb.
Odborníci na personalistiku se taktéž netají tím, že ani v budoucnu se naše země bez zaměstnávání cizinců neobejde a firemní strategii je třeba danému trendu přizpůsobovat již nyní. V současnosti tuzemské podniky hledají zahraniční pracovníky zejména v okolních státech, ale je třeba počítat s tím, že dané zdroje se časem vyčerpají a bude nutné hledat dále od našich hranic, což není nemožné, ale je třeba mít to promyšleno a se sháněním neotálet.
Podobné články
Daňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky
I v roce 2023 je zde pro mnoho daňových poplatníků neodvratná povinnost podání přiznání k dani z příjmů za rok…
Více informacíRoční zúčtování daně u zaměstnavatele v roce 2023
I v roce 2023 platí, že má velká část zaměstnanců možnost nechat si vyřešit daňové povinnosti k dani…
Více informacíOsobní spis zaměstnance, co může obsahovat a kdo do něj může nahlížet?
Osobní spis zaměstnance poskytuje zaměstnavateli zásadní údaje především ohledně kvalifikace zaměstnance jeho…
Více informacíVýpovědi dané zaměstnavatelem se nemusí podařit ubránit vždy
O tom, že výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci je pro onoho zaměstnance vždy velmi nepříjemná záležitost,…
Více informací