Neomluvená absence v zaměstnání může zaměstnance připravit o dovolenou, o peníze, nebo rovnou znamenat vyhazov
Neomluvená absence v zaměstnání je pro zaměstnance vždy hodně ožehavý problém. Zákon zde dává zaměstnavateli několik možností, jak na dané provinění zaměstnance reagovat a všechny tyto možnosti jsou velmi nepříjemné. Trest v daném případě může znamenat, krácení dovolené, nevyplacení mzdy, náhradu škody zaměstnavateli nebo rovnou vyhazov.

Každé zameškání pracovních povinností je třeba omluvit a doložit jinak hrozí nepříjemnosti
V každém pracovněprávním vztahu se zaměstnanec zavazuje k tomu, že bude svědomitě a řádně plnit pracovní povinnosti plynoucí z úkolů uložených zaměstnavatelem. Pokud zaměstnanec bez uvedení důvodu daný závazek poruší či neplní, vzniká mu dle zákoníku práce neomluvená absence, která má vždy nepříjemné následky ze strany zaměstnavatele a může znamenat finanční postih i ztrátu zaměstnání.
Za neomluvenou absenci považuje zákon situaci, kdy zaměstnanec neplní ve sjednané pracovní době své pracovní povinnosti plynoucí z pracovního poměru a toto své jednání neomluví doložením pracovní neschopnosti, čerpáním ošetřovného či jinou zásadní překážkou v práci dle zákoníku práce, která mu ze závažných důvodů ve výkonu pracovních povinností brání.
O omluvení či neomluvení absence v zaměstnání a případném postihu ze zákona rozhoduje vždy zaměstnavatel
Vzniku neomluvené absence v zaměstnání musí zaměstnanec vždy předcházet. Důvod nepřítomnosti v zaměstnání a neplnění pracovních povinností je důležité vždy vysvětlit a prokazatelně doložit. Zákoník práce v § 348 odst. 3 zákona 262/2006 Sb., určuje, že o tom zda se jedná o neomluvenou absenci zaměstnance, rozhoduje zaměstnavatel. Zaměstnavatel v případě neomluvené absence zaměstnance rozhoduje také o tom, jaký postih bude u zaměstnance s neomluvenou absencí následovat. Zaměstnavatel má ze zákona právo v daném případě zvolit mírnější či tvrdší postih a vzájemné vztahy mohou často nepříjemnou situaci zmírnit či naopak vyostřit až k soudnímu jednání.
Zaměstnavatel může zaměstnanci za uvedený přečin krátit dovolenou za každou zameškanou neomluvenou směnu podle § 223 zákoníku práce.
Dle § 109 zákoníku práce není zaměstnavatel povinen vyplatit zaměstnanci mzdu za dobu neomluvené absence.
Za uvedený prohřešek může zaměstnavatel po zaměstnanci žádat též náhradu škody, která podniku prokazatelně vznikla z důvodu zaměstnancova provinění. Případně může zaměstnavatel požadovat po zaměstnanci též náhradu za uhrazené zdravotní pojištění.
Nejtvrdším a nejradikálnějším postupem, který může zaměstnavatel proti absentujícímu zaměstnanci ze zákona použít je rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením tohoto pracovního poměru.
Podobné články
Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíInformace o registraci k DPH v souvislosti se změnami v zákoně o DPH platnými od roku 2021
V zákoně o DPH a daňovém řádu došlo od 1. 1. 2021 opět k novelizaci, čímž se aktualizoval i dokument…
Více informacíZaměstnanci v sociální péči v přímém kontaktu s klienty budou očkováni v první fázi přednostně a nemusí se registrovat v rezervačním systému
Po včerejším jednání vlády o očkovacím plánu potvrzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, že pracovníci…
Více informacíPřijetí osobních ochranných pomůcek jako daru příspěvkovou organizaci bez souhlasu zřizovatele
Přijetí daru příspěvkovou organizací má také svá zákonem nastavená pravidla, která se musí dodržovat, a pokud by…
Více informací