Nová možnost v převodu dovolené při změně zaměstnavatele během téhož roku od roku 2021
Nedávná novelizace zákoníku práce přináší pro zaměstnance řadu zajímavých změn. Některé z těchto změn se budou týkat i dovolené zaměstnanců. Kromě jiného způsobu výpočtu dovolené, bude novinka i v podmínkách převodu dovolené od jednoho zaměstnavatele při změně zaměstnání během stejného roku.

Při převodu dovolené zaměstnance od jednoho zaměstnavatele ke druhému už nebude nutné, aby na sebe pracovní poměry bezprostředně navazovaly
Možnost čerpání dovolené je pro většinu zaměstnanců velmi žádaná záležitost i ve chvíli změny zaměstnání. A ve velké většině dotčený zaměstnanec dává odpočinku na dovolené přednost i před jejím proplacením, které je v takovém případě možné.
Zaměstnanci, kteří stojí o to, aby si i při změně zaměstnavatele mohli vyčerpat celou dovolenou za kalendářní rok, tedy dovolenou od obou zaměstnavatelů si mohou už nyní požádat o převod dovolené mezi oběma zaměstnavateli. Jenže žádost není všechno, protože je to teprve první krok k danému cíli. Druhým zásadním krokem je to, že s převodem dovolené a jejím čerpáním v novém zaměstnání musí, oba zaměstnavatelé souhlasit a na převodu se písemně dohodnout. A je zde ještě do třetice další podmínka určená zákonem, která se často jeví jako nejzákeřnější. Uvedená podmínka totiž vyžaduje, aby na sebe oba pracovní poměry zaměstnance bezprostředně navazovaly. Což znamená, že jeden den skončí zaměstnanci pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele a hned následující den, musí začít pracovní poměr u nového zaměstnavatele, jinak převod dovolené není možný. Jedinou akceptovatelnou výjimkou je zatím situace, kdy mezi obě zaměstnání vstoupí víkend či den pracovního klidu.
Jak je řečeno výše, rok 2021 už bude v dané záležitosti jiný. Nutnost bezprostřední návaznosti zaměstnání pro převod dovolené od zaměstnavatele k zaměstnavateli pomine a mezi zaměstnáními bude moci být i nějaká jiná pauza než ta sváteční či víkendová.
Pokud si zaměstnanec před skončením pracovního poměru požádá o převod nevyčerpané dovolené k následujícímu zaměstnavateli a oba zaměstnavatelé daný postup přijmou a dohodnou se na něm, pak převodu dovolené nebude stát téměř nic v cestě.
Pozor musí však jít o převod dovolené během téhož kalendářního roku
Jak naznačují řádky výše, jeden zádrhel při převodu dovolené zaměstnanci mezi dvěma zaměstnavateli ještě nastat může. Uvedeným zádrhelem je konec roku. Již nyní totiž platí a i v budoucnu platit bude, že k převedení dovolené mezi zaměstnavateli může docházet jen v průběhu téhož roku. Z jednoho roku do druhého převod možný není a ani po uvedených změnách v zákoně to možné nebude.
Podobné články
Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného
O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informacíZákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám
V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…
Více informacíPlatové tabulky ve veřejném sektoru se změní, aby lákaly mladé posily
Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá změnit platové tabulky určující výši platů zaměstnanců…
Více informací