Nová možnost v převodu dovolené při změně zaměstnavatele během téhož roku od roku 2021
Nedávná novelizace zákoníku práce přináší pro zaměstnance řadu zajímavých změn. Některé z těchto změn se budou týkat i dovolené zaměstnanců. Kromě jiného způsobu výpočtu dovolené, bude novinka i v podmínkách převodu dovolené od jednoho zaměstnavatele při změně zaměstnání během stejného roku.

Při převodu dovolené zaměstnance od jednoho zaměstnavatele ke druhému už nebude nutné, aby na sebe pracovní poměry bezprostředně navazovaly
Možnost čerpání dovolené je pro většinu zaměstnanců velmi žádaná záležitost i ve chvíli změny zaměstnání. A ve velké většině dotčený zaměstnanec dává odpočinku na dovolené přednost i před jejím proplacením, které je v takovém případě možné.
Zaměstnanci, kteří stojí o to, aby si i při změně zaměstnavatele mohli vyčerpat celou dovolenou za kalendářní rok, tedy dovolenou od obou zaměstnavatelů si mohou už nyní požádat o převod dovolené mezi oběma zaměstnavateli. Jenže žádost není všechno, protože je to teprve první krok k danému cíli. Druhým zásadním krokem je to, že s převodem dovolené a jejím čerpáním v novém zaměstnání musí, oba zaměstnavatelé souhlasit a na převodu se písemně dohodnout. A je zde ještě do třetice další podmínka určená zákonem, která se často jeví jako nejzákeřnější. Uvedená podmínka totiž vyžaduje, aby na sebe oba pracovní poměry zaměstnance bezprostředně navazovaly. Což znamená, že jeden den skončí zaměstnanci pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele a hned následující den, musí začít pracovní poměr u nového zaměstnavatele, jinak převod dovolené není možný. Jedinou akceptovatelnou výjimkou je zatím situace, kdy mezi obě zaměstnání vstoupí víkend či den pracovního klidu.
Jak je řečeno výše, rok 2021 už bude v dané záležitosti jiný. Nutnost bezprostřední návaznosti zaměstnání pro převod dovolené od zaměstnavatele k zaměstnavateli pomine a mezi zaměstnáními bude moci být i nějaká jiná pauza než ta sváteční či víkendová.
Pokud si zaměstnanec před skončením pracovního poměru požádá o převod nevyčerpané dovolené k následujícímu zaměstnavateli a oba zaměstnavatelé daný postup přijmou a dohodnou se na něm, pak převodu dovolené nebude stát téměř nic v cestě.
Pozor musí však jít o převod dovolené během téhož kalendářního roku
Jak naznačují řádky výše, jeden zádrhel při převodu dovolené zaměstnanci mezi dvěma zaměstnavateli ještě nastat může. Uvedeným zádrhelem je konec roku. Již nyní totiž platí a i v budoucnu platit bude, že k převedení dovolené mezi zaměstnavateli může docházet jen v průběhu téhož roku. Z jednoho roku do druhého převod možný není a ani po uvedených změnách v zákoně to možné nebude.
Podobné články
V zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny
Změny zákonů jsou v naší zemi skutečně velmi časté. V červnu to bude teprve rok, kdy začal být účinný Zákon…
Více informacíNový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího
Ministerstvo financí poslalo včera do vnějšího připomínkového řízení návrh balíčku daňových novinek, které…
Více informacíNastavení jednoznačných přísných regulačních podmínek Airbnb má od roku 2023 pomoci daním i zlepšení dostupnosti bydlení
Znovu se bude projednávat striktně přísné nastavení podmínek pro provozování krátkodobé pronajímání bytů…
Více informacíZavedení kratší pracovní doby se může hodit i zaměstnavateli, ale zaměstnanec musí souhlasit
Zavedení kratšího pracovního úvazku zaměstnanci nemusí být vždy jen přáním či potřebou uvedeného zaměstnance,…
Více informací