Novela ohledně práce na home office a dohody bude s kompromisy, ale povinnosti přidá stejně
Rozsáhlá a velmi obávaná novela zákoníku práce, která má přinést změny pravidel do dohod o provedení práce, práce na home office a informačních povinností zaměstnavatelů má být legislativně zpracována co nejdříve ve středu se na tom dohodla vládní koalice s ministerstvem práce a dalšími partnery. Původní návrh změn má být sice zmírněn kompromisy, které však zaměstnavatelům od nových povinností příliš neuleví.

Dohodářům má novela přinést nárok na dovolenou už od roku 2024, ale rozdělení pracovní doby zaměstnavatelem bude také
Jak již pravidelní čtenáři tohoto portálu vědí k nejspornějším a nejobávanějším změnám v uvedené novele patří změny pravidel zaměstnávání na dohody, kde se zaměstnavatelé obávají, že jim při uzavírání daného pracovněprávního vztahu přibude podle nových pravidel tolik povinností, že práci na dohody s pracovníky raději uzavírat nebudou. Trnem v oku zaměstnavatelů je především nová povinnost rozvrhovat i dohodářům pracovní dobu i povinnost hlídat i u dohodářů dodržování jiných osobních překážek v práci na straně zaměstnance a povinnosti s tím spojené. Další novou povinností zaměstnavatelů vůči zaměstnancům pracujícím na DPP nebo DPČ bude poskytování dovolené za odpracovanou dobu nebo její případné proplácení pokud ji zaměstnanec během trvání dohody nevyčerpá.
Právě nárok na dovolenou plynoucí z uvedené novely by měli zaměstnanci pracující na dohody mít již od 1. 1. 2024. Podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí bude účinnost změn plynoucích z dané novelizace nastávat postupně, podle toho, jak rychle se bude posouvat legislativní proces této zákonné úpravy.
U práce na home office se půjde se zaměstnancem dohodnout ohledně úhrady nákladů, ale bude potřeba hlídat a písemně zdůvodňovat případné neposkytnutí spolupráce zvláště u některých skupin zaměstnanců
Nadšeni zaměstnavatelé nejsou ani z úpravy podmínek práce na home office čili práce z domova, které příslušná novelizace zákoníku práce taktéž přináší. Výše zmíněná kompromisní varianta změn příliš neuleví. Dohoda o práci zaměstnance formou home office bude muset mít jedině písemnou formu, což znamená, že už nebude možné uvedenou formu práce dohodnout jen ústně rychle podle potřeb zaměstnance. V rámci této dohody bude také potřeba vyřešit úhradu nákladů, které zaměstnanci při tomto způsobu spolupráce vznikají. Jde o náklady na energie, teplo, vodu a odvoz odpadů. Jakým způsobem si tuto úhradu zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou, zda paušálně či jinak bude na nich, ale úhrada řešena být musí.
Zaměstnavatelé se také budou muset více soustředit na to, který zaměstnanec je o umožnění práce na dálku žádá a rozmýšlet si případné nevyhovění takové žádosti. Určitá skupina zaměstnanců například těhotné ženy, rodiče pečující o děti do 9 let či zaměstnanci s postižením budou mít nově ze zákona nárok o výkon práce z domova požádat a zaměstnavatel jim musí vyhovět. V případě, že zaměstnavatel nevyhoví, musí písemně zdůvodnit své odmítnutí.
Zaměstnavatelé budou muset poskytovat jednoznačně informace o zkušební době či přestávkách v práci a zaměstnanci si budou muset pohlídat včasné podání žádosti o rodičovskou dovolenou
Novinek plynoucích ze zmíněné novely bude však ještě více a nejen pro zaměstnavatele i zaměstnanci si budou muset pohlídat, aby si včas podali žádost o rodičovskou dovolenou. Uvedenou žádost bude nutné zaměstnavateli podat samozřejmě písemně a ve lhůtě nejméně 30 dnů před nástupem na tuto dovolenou
Z uvedených řádků je tedy patrné, že změn a nových povinností bude i po dlouhém hledání jemnějších kompromisů stále více než dost. Jenže podle ministra práce a sociálních věcí jde o změny nezbytně potřebné, takže se jim vyhnout nelze. Více zde.
Podobné články
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…
Více informacíDvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíVlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informací