Nový výpočet dovolené v roce 2021 si žádá přenastavení v příslušných účetních programech
Od 1. 1. 2021 se po změnách v zákoníku práce zcela změnil dosavadní postup výpočtu dovolené zaměstnanců. Dovolenou je nutné vypočítávat nikoli ve dnech, ale v hodinách. Aby byl způsob výpočtu správný je nutné si tento nový způsob patřičně nastavit i v administrativních účetních programech.

Dovolená se nově vypočítává z počtu odpracovaných hodin a taktéž nově se započítává i doba zameškaná pro překážky v práci a tomu všemu je třeba uzpůsobit příslušná políčka výpočtového programu v počítači
Práce mzdových účetních a personalistů není snadná v žádné době a v současné situaci ztížené koronavirovou krizí už vůbec ne. Zákony a pravidla se mění bez ohledu na složitost doby a zaměstnanci i zaměstnavatelé jsou ještě citlivější k případným chybám či nesrovnalostem. Zvláštní pozornost musí v roce 2021 účetní věnovat novému způsobu výpočtu dovolené zaměstnanců. Zcela zásadně se totiž mění celý postup výpočtu, který vychází z jiné základní veličiny, kterou jsou odpracované hodiny.
Nový výpočet dovolené má být spravedlivější k zaměstnancům s různě dlouhými pracovními směnami i k zaměstnancům, kteří se občas nevyhnou omluveným zameškaným směnám z důvodů překážek v práci.
Všem zaměstnancům bude nově náležet dovolená za odpracované hodiny a to podle počtu odpracovaných standardních nebo sjednaných kratších týdenních pracovních dob. Základní výměra dovolené zůstává stejná jako dosud, což znamená 4 týdny při práci celý kalendářní rok, ale u každého zaměstnance bude délka dovolené záviset na tom, zda má stanovenou standardní pracovní dobu či sjednánu kratší pracovní dobu. Zaměstnanci v pracovním poměru, který potrvá nepřetržitě celý rok a zaměstnanec odpracuje 52 týdnů v rozsahu zákonem stanovené standardní pracovní doby nebo sjednané kratší pracovní doby náleží dovolená za kalendářní rok, kde se délka týdenní pracovní doby vynásobí základní výměrou dovolené.
Zaměstnanci, který neodpracoval u zaměstnavatele celý kalendářní rok, ale odpracoval u tohoto zaměstnavatele nepřetržitě alespoň čtyři týdny v rozsahu zákonem stanovené či sjednané kratší pracovní doby, bude náležet poměrná část dovolené.
Nově se do výpočtu dovolené zahrnuje také doba omluvených směn zameškaných pro překážky v práci. Tyto omluvené zameškané směny již nebudou zaměstnanci dovolenou krátit ani v případech, když takové zameškání přesáhne limit 100 a více směn.
Jak je předesláno v úvodu tohoto článku všechny uvedené změny musí účetní nově začít používat ve svém účetním programu. Každý z programů je trochu jiný a bude si žádat trochu jiný postup v nastavení. Je důležité si uvědomit, že některá políčka se objeví nově a bude třeba je aktivovat tak aby skutečně vypočítávala dovolenou dle nových pravidel. Pozor bude třeba novým podmínkám přizpůsobit některé automatické volby.
Nedovyčerpaná dovolená z roku 2020 bude náležet ve dnech, ale dovolená za rok 2021 již v hodinách
Zvláštní pozor při výpočtu dovolené v roce 2021 je třeba si dávat také proto, že pokud zaměstnanec má ještě nevyčerpanou dovolenou z roku 2020 je třeba tuto dovolenou počítat podle pravidel zákona, ke kterým přísluší, což znamená, že tato dovolená musí být vypočítávána ve dnech a je třeba to v programu nastavit, Nová dovolená náležející za rok 2021 již musí být vypočítávána v hodinách a taktéž je třeba věci nastavit tak, aby i z dokumentů jako výplatní páska, či mzdový list zaměstnance bylo jednoznačně patrné zda zaměstnanec čerpal ještě dovolenou z předchozího roku nebo již dovolenou za rok 2021. Více zde.
Podobné články
S vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné
V současné době, kdy ceny úplně všeho stoupají den ode dne vzhůru, není nijak výjimečné, že si mnoho…
Více informacíPříspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…
Více informacíPříspěvek na bydlení půjde od července vyřídit online a mimořádná okamžitá pomoc půjde žádat ve více situacích
Už za dva dny bude možné si vyřídit příspěvek na bydlení zcela elektronicky z počítače tabletu či mobilu.…
Více informacíZměna v přidanění zaměstnaneckých vozidel od července 2022
Možnost bezplatného používání vozidla zaměstnavatele nejen ke služebním ale i soukromým účelům znamená pro…
Více informací