Odměnu jako nárokovou a nenárokovou složku mzdy je důležité jednoznačně definovat předpisem
Odměňování zaměstnance zaměstnavatelem je zásadním článkem pracovně-právních vztahů a je velmi důležité, aby tyto vztahy byly vždy co nejasnější a nejjednoznačnější. Odměna každého zaměstnance je ve většině případů tvořena z nárokové a nenárokové složky. Pokud není situace mezi těmito složkami hned od začátku pracovně-právního vztahu jednoznačně určena předpisem, dochází mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem až k soudním sporům.
Nejasnosti a spory ohledně nárokové a hlavně nenárokové složky mzdy jsou často jablkem sváru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
Jak stanoví jeden z nejzákladnějších paragrafů zákoníku práce, za každou vykonanou práci každému zaměstnanci náleží odměna ve formě mzdy, platu či odměny z dohody podle toho o jakou formu pracovně-právního vztahu jde.
Odměna ve formě mzdy či platu se vždy poskytují podle složitosti odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a dosahovaných výsledků. Podobná jsou tato pravidla i pro odměny z dohod o provedení práce, která jsou stanovena v dohodě o pracovní činnosti či v dohodě o provedení práce.
Z uvedeného tedy plyne, že odměnu za splnění uložené práce musí zaměstnanec dostat vždy. V případě mzdy jde o nárokovou složku mzdy, ale velmi často vstupuje do hry i nenároková složka mzdy, o kterou mohou být vedeny spory, pokud není způsob odměňování jednoznačně srozumitelně definován přímo v pracovní smlouvě, mzdovém výměru i vnitřním předpisu firmy.
Nároková složka mzdy je ta, kterou zaměstnavatel zaměstnanci za vykonanou práci poskytnout ze zákona musí. Nárokovou mzdu může zaměstnanec v případě neposkytnutí soudně na zaměstnavateli vymáhat a zaměstnavatel bude soudem vyzván ke splnění povinnosti vyplacení. Pokud zaměstnanci není vyplacena nároková složka mzdy, má tento zaměstnanec právo okamžitě ukončit pracovní poměr.
Nenároková složka mzdy je naopak zcela na rozhodnutí zaměstnavatele jestli zaměstnanci takovou složku poskytne či nikoli a zaměstnanec se nemůže této složky domáhat, pokud není nikde písemně stanoveno, že tato složka mzdy bude zaměstnanci vyplácena. Nenároková odměna je tedy odměna vycházející z rozhodnutí zaměstnavatele přislíbená z důvodů povzbuzení, zvýšení pracovní motivace zaměstnanců a její výše záleží na rozhodnutí zaměstnavatele.
Pozor při stanovení pravidel odměny je důležité jasně určit a oddělit nárokovou a nenárokovou složku mzdy
Vyjasnění mzdové otázky by měli zaměstnavatel i zaměstnanec věnovat hned v začátku pracovně-právního vztahu zásadní pozornost a jasno by mělo být právě i v otázce případné nenárokové mzdy. Jakmile zaměstnavatel rozhodne o přiznání nenárokové složky mzdy, měl by toto rozhodnutí podložit příslušným dokladem a jasným definováním, že jde o odměnu nenárokovou udělenou z rozhodnutí zaměstnavatele za jím určených podmínek.
V praxi může totiž docházet i ze strany zaměstnavatele k záměně nárokové složky mzdy za nenárokovou, což působí nejistotu zaměstnance a negarantování odměny a soudní spory pak na sebe nenechají dlouho čekat.
Jak je tedy uvedeno výše je důležité už v pracovní smlouvě či mzdovém výměru zaměstnance i vnitřním mzdovém předpisu firmy jasně oddělit nárokovou a nenárokovou mzdu. Určit podmínky této nenárokové složky a zároveň jednoznačně písemně uvést, že rozhodnutí o přiznání nenárokové složky mzdy leží vždy a jen na zaměstnavateli a že tato složka mzdy nemusí být zaměstnanci přiznána i když splnil podmínky pro získání této mzdové složky. Poradit se ohledně mezd s odborníky nemusí být občas na škodu.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací