Odstupné si se zkráceným úvazkem nebo starobním důchodem nepřekáží
Mnozí zaměstnanci, kteří řeší své propuštění ze zaměstnání, tápou v záležitosti nároku na odstupné, zejména pokud pracují na zkrácený úvazek nebo jsou zaměstnáváni jako starobní důchodce. Příslušníci obou uvedených skupin se nejednou mylně domnívají, že jim v jejich situaci odstupné nenáleží a z neznalosti se tak připraví o peníze, na které mají ze zákona právo.

Pokud je zaměstnanec propuštěn z pracovního poměru zaměstnavatelem pro nadbytečnost, na odstupné právo má
Na začátku tohoto článku si připomeňme základní pravidla ohledně odstupného při ukončení pracovního poměru. Zákoník práce v § 67 zákoníku práce jednoznačně určuje, že právo na odstupné vzniká zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí nebo dohodou ze strany zaměstnavatele z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) téhož zákoníku. Výše uvedené důvody a) až c) jsou právě oněmi důvody nadbytečnosti. To znamená, že se z vážných důvodů na straně zaměstnavatele zaměstnanec stane nadbytečným a zaměstnavatel už jej nemůže dále zaměstnávat.
Jinými slovy pokud je zaměstnanec propouštěn z pracovního poměru zaměstnavatelem z oněch výše uvedených zákonných důvodů, které jsou na straně zaměstnavatele, a tedy zaměstnanec nemá na propuštění vinu, tak má nárok na odstupné. Výše odstupného náleží podle toho, jak dlouho pracovní poměr u zaměstnavatele trval.
To znamená že, pokud zaměstnanec své propuštění ze zaměstnání na pracovní poměr nezavinil a je propouštěn zaměstnavatelem, tak nárok na odstupné má a nezáleží na tom, zda pracoval na kratší nebo standardní úvazek nebo byl v onom pracovním poměru jako důchodce.
Práce v důchodu či na kratší úvazek nemá na odstupné žádný negativní vliv
Pokud zaměstnanec koná práci v pracovním poměru a z tohoto pracovního poměru je zaměstnavatelem propouštěn, z důvodů nadbytečnosti má právo na odstupné. Uvedené právo není nijak dotčeno ani kráceno skutečnostmi, že šlo o práci na kratší úvazek. Práce na plný i na zkrácený úvazek mají z hlediska odstupného stejná pravidla a kratší úvazek na nároku na odstupné nijak neubírá.
Stejné je to i při pracovním poměru starobního důchodce a jeho propouštění pro nadbytečnost. Pokud je starobní důchodce ve starobním důchodu, nestanoví zákon žádnou překážku tomu, aby mohl současně být zaměstnáván v pracovním poměru, a pravidla pro propouštění takového zaměstnance také nejsou odlišná od zaměstnanců nedůchodců. Nárok odstupného se u důchodce v pracovním poměru opět řídí podle standardních pravidel pro danou situaci. Takže pokud je důchodce propouštěn z výše zmíněných důvodů na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel se náhodou k vyplacení těchto peněz nemá, má jednoznačně smysl, aby se práva na odstupné dožadoval.
Podobné články
V případě nájmu nemovité věci je někdy třeba hlídat problematiku DPH
Nájem nemovité věci je specifická problematika, u které v mnoha případech není nutné se záležitostmi DPH zabývat…
Více informacíVyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíElektronicky uzavírané pracovní smlouvy bude třeba zasílat na jiný než pracovní mail zaměstnance
Dlouho připravovaná a tolik diskutovaná novela zákoníku práce má na sobě konečně podpis prezidenta, takže může…
Více informacíZaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informací