Omezení vycestovat do většiny zemí EU s polovinou června končí, ale stále je třeba sledovat aktuální situaci
Cestování z naší země i naopak návraty zpět do republiky nebyly v poslední době jednoduchou záležitostí, ani v případě, že se jednalo o záležitosti pracovní a podnikatelské. Od 15. června končí omezení volného pohybu ve většině zemí EU. Stále je však v zájmu každého cestujícího sledovat aktuální situaci v dané zemi i doporučení našich orgánů týkajících se předmětné oblasti.

Kvůli cestám do zahraničí se vyplatí sledovat rozcestník ministerstva zahraničí a k návratu zpět zase semafor ministerstva zdravotnictví
Nouzový stav, který kvůli pandemii Covid-19 tvrdě omezoval či spíše znemožňoval vycestovat z území ČR, skončil sice už v květnu, ale mnohé problémy s cestováním za hranice stále přetrvávaly kvůli přetrvávajícím opatřením u sousedů.
Od 15. června 2020 končí opatření omezující volný i přeshraniční pohyb osob ve většině zemí EU. Jenže stará poučka o tom, že opatrnosti není nikdy dost, platí v otázce zákeřného viru dvojnásobně. Samozřejmě i v záležitosti Koronaviru jsou zde určitá společná pravidla pro všechny země EU, ale na straně druhé musí každá země více než kdy jindy vycházet z konkrétních svých aktuálních podmínek, mít nastavena určitá vlastní pravidla a přizpůsobovat se rychle s co největší flexibilitou všem možným změnám.
Každý, kdo se tedy chystá k cestě do zahraničí nebo se naopak odněkud vrací, by si měl zjistit, co potřebuje k vycestování ze země, ke vstupu do země jiné i pro návrat zpět. Důležité je vědět jaké doklady je nutné mít ke vstupu do požadované země a jak se tam chovat. Mnoho věcí může v současnosti fungovat jinak, než může mít dotyčný zažito z nedávné minulosti.
Informace o tom, jaké jsou aktuální podmínky s cestováním v té, či oné věci lze získat přes internet z rozcestníku ministerstva zahraničních věcí ČR, který lze v aktualizované podobě najít na internetových stránkách konkrétních zastupitelských úřadů.
Podobný systém funguje i při návratu zpět do ČR. Ministerstvo zdravotnictví má k danému účelu systém semafor, na základě jehož ukazatele občané ČR i cizinci s dlouhodobým trvalým pobytem na našem území, kteří se vracejí ze zemí EU s nízkým či středním rizikem nákazy nemusí předkládat negativní test na Koronavirus ani podstupovat karanténu. A naopak tam, kde systém semaforu označuje ve státech vysoké riziko nákazy, se musí naši občané, kteří se z daných zemí vracejí smířit s nutností prokázat se negativním testem ohledně nákazy případně si nechat po příjezdu udělat daný test na příslušné hygienické stanici a případně podstoupit i karanténu. Více informací k dané problematice můžete zjistit zde.
Podobné články
Na novinku Covid Nepokryté náklady zase nedosáhnou všichni podnikatelé, kteří potřebují pomoc
Pro podnikatele, kterým obrat v době pandemie poklesl obrat o více, než 40 procent chystá vláda další nový…
Více informacíZaměstnanci veřejné správy a OSVČ mají od 10. března testování na Covid taktéž povinné
Bez negativního testu na onemocnění Covid-19 v ruce nebo přetestování přímo v podniku nebudou smět na své…
Více informacíZdanění či nezdanění příjmů z finančních podpor poskytovaných fyzickým osobám v souvislosti s následky epidemie a nouzovým stavem
Blíží se základní standardní termín pro splnění povinnosti podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob,…
Více informacíOSVČ v úpadku a snížení pojistného na sociální pojištění za rok 2020
Také OSVČ, které byly v úpadku před počátkem roku 2020, tedy na konci roku 2019 si v současné těžké době…
Více informací