Onemocnění Covid-19 a s ním spojenou karanténu nelze kvalifikovat jako pracovní úraz
Množí se případy, kdy zaměstnavatelé a taktéž zaměstnanci v rámci záležitostí spojených s pracovní neschopností zaměstnanců kvůli koronaviru uvádí onemocnění Covid-19 a k němu vázanou karanténu jako pracovní úraz. Uvedený postup je špatný dané onemocnění ani nařízenou karanténu, podle MPSV i Státního úřadu inspekce práce nelze vnímat ani kvalifikovat jako pracovní úraz.

Pracovním úrazem Covid-19 ani nařízená karanténa být ze zákona nemohou
Stále více zaměstnavatelů se pokouší uvádět v dokumentaci o pracovní neschopnosti zaměstnanců onemocnění Covid-19 a k němu nařízenou karanténu jako pracovní úraz a zaměstnanci by rádi dosáhli za dané onemocnění náhradu škody od zaměstnavatele.
Ministerstvo práce a sociálních věcí i Státní ústav inspekce práce a taktéž odborníci na právní problematiku označují uvedený postup za chybný. Covid-19 a související karanténa nemohou být ze zákona chápány jako pracovní úraz ani z pohledu zaměstnavatele ani zaměstnance, protože nenaplňují podmínky zákonné definice pracovního úrazu.
Pracovní úraz je ze zákona situace poškození zdraví či smrt zaměstnance, k nimž došlo nezávisle na vůli zaměstnance náhlým, krátkodobým násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů. Onemocnění Covid-19 je infekční onemocnění u kterého nelze uplatnit, že se jedná o náhlé, krátkodobé násilné působení zevních vlivů. Někdy velmi těžká prokazatelnost zdroje nákazy a s tím související někdy delší hledání souvislostí s výkonem práce vylučuje hodnocení dané nemoci jako pracovního úrazu.
Zdali bude Covid-19 uznaný jako nemoc z povolání, o tom jednají odborníci
Jak je uvedeno výše pracovním úrazem, být onemocnění Covid-19 ze zákona nemůže, ale to nevylučuje možnost, že by mohlo být dané onemocnění v budoucnu uznáváno jako nemoc z povolání. O tom, zda se onemocnění Covid-19 zařadí mezi nemoci z povolání, stále ještě jednají odborníci. Uvedená možnost zde reálně je a ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR už obecné závěry i klinické podmínky pro uznání dané nemoci jako nemoci z povolání již potvrzeny byly, ale na vyjádření dalších odborníků se ještě čeká.
Uznání Covid-19 coby nemoci z povolání by bylo pro zaměstnavatele výhodou
Už dnes se nejeden zaměstnanec pokouší uplatnit u zaměstnavatele nárok na odškodnění za to, že se daným onemocněním nakazil v rámci plnění pracovních povinností, což třeba v případě zdravotníků, sociálních pracovníků a podobných profesí může být velmi snadno realitou.
Pokud se onemocnění Covid-19 zařadí do seznamu nemocí z povolání. Budou mít zaměstnavatelé možnost při prokázání nemoci u konkrétního zaměstnance, řešit jeho odškodnění prostřednictvím pojišťovny, u které je zaměstnavatel ze zákona pojištěn pro případy odpovědnosti za škodu právě pro záležitosti pracovních úrazů či nemocí z povolání svých zaměstnanců.
Zaměstnanec se s problematikou Covid versus zaměstnání neobrací na inspektorát práce, ale na příslušnou hygienickou stanici
Pokud zaměstnanec ví či má pocit, že se nemocí Covid-19 nakazil při výkonu pracovních povinností nebo v souvislosti s nimi, žádá po zaměstnavateli odškodné a chce se obracet na dozorové orgány, pak může danou problematiku zkusit řešit s příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Problematika ochrany zdraví na pracovištích a nemocí z povolání totiž nespadá do kompetence Státního úřadu inspekce práce, ale právě výše uvedených hygienických stanic.
Podobné články
V karanténě a izolaci dostanou nakonec zaměstnanci k běžné nemocenské příspěvek 370 Kč. Stoprocentní nemocenská neobstála
V úterý 2. 3. 2021 večer se poslanci dohodli na tom, kolik peněz budou dostávat zaměstnanci na nemocenské při…
Více informacíNemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíPovinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíInformace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informací