Opatření lex covid justice má chránit podnikatele i nepodnikatele před problémy v oblasti práva v současné situaci
Většinu právních záležitostí a problémů s dluhy exekucemi a nejrůznějšími dalšími soudními jednáními ať už se týkají podnikatelských či jiných záležitostí, není snadné řešit za běžné situace, natož v období omezeného pohybu a karantény. Proto vláda v minulých dnech schválila návrh zákona takzvaný lex covid justice. Toto opatření má umožnit zastavení některých exekucí, prominutí neúčasti na soudním jednání a další zjednodušení či úlevy.

Lex covid justice má v současném stavu udělat řešitelnější insolvenci podnikatelů i ulehčit dlouhodobým dlužníkům
Současná opatření vlády proti šíření nemoci Covid 19 zasadila tvrdou ránu podnikání i zaměstnání. Podnikání mnohde mele z posledního nebo už podnikatel musel úplně skončit a zůstali jen neuspokojení věřitelé. O mnoho lépe na tom nejsou ani zaměstnanci. I mnozí z nich museli práci na dlouhou dobu přerušit či o ni zcela přišli. Jak ale v takové situaci řešit insolvenci v podnikání i mimo ně či rovnou exekuce, když staré dluhy není z čeho splácet a nové vznikají?
Právě opatření lex covid justice má pomoci podnikatelům v nesnázích odložit povinnost podat na sebe insolvenční návrh a chránit je před přívalem nových věřitelských návrhů. Jde o to zpomalit akce a dát podnikatelům čas, aby měli šanci nepříznivou situaci řešit.
Dlužníci, kteří se dlouhodobě nacházejí ve špatné finanční situaci, a současný stav jim prokazatelně ještě přitěžuje, mají díky uvedenému opatření naději, že by se jim alespoň některé dlouhodobě nevymahatelné exekuce mohly zastavit.
V nelehké situaci jsou i právnické osoby obchodní společnosti či družstva
Normálnímu chodu se nemohou věnovat ani právnické osoby. Nemohou se konat běžné valné hromady ani členské schůze družstev, těžko se projednávají otázky zásadního fungování. Výše navrhované opatření by mělo přinést přechodné řešení i do této oblasti. Otevřít by se měla možnost rozhodování a hlasování na dálku. Jedná se o možnosti mimořádného prodloužení či obnovení funkce členů na dobu trvání mimořádné situace a prodloužení lhůty pro svolání valné hromady kvůli projednání řádné účetní závěrky. Prodloužení dané lhůty je navrhováno o tři měsíce od skončení mimořádných opatření.
Karanténa mnoha lidem může znemožnit účast na soudním řízení
Dalším nepříjemným problémem může být nemožnost účasti na soudním řízení z důvodu karantény. I s tímto problémem by mělo navrhované řešení pomáhat. Jedná se o možnosti prominutí promeškání řízení z důvodu karantény kvůli současnému dlouhodobě nepříznivému stavu.
Návrh tohoto mimořádného právního opatření přichystalo Ministerstvo spravedlnosti ČR ve spolupráci se zástupci justice i odborníky, kteří se zabývají řešením insolvencí a dluhové problematiky. Zákon je v legislativním procesu.
Podobné články
Nulové příjmy z podnikání se musí i v roce 2023 finančnímu úřadu nahlásit
Při podnikání musí podnikatel finančnímu úřadu nahlásit i to, když má v nějakém zdaňovacím období…
Více informacíPreventivní novinku ochrany podnikatelů před úpadkem schválila vláda
Prevence je vždycky lepší, než léčit již rozběhlé onemocnění a neplatí to jen pro zdraví lidské, ale i pro…
Více informacíFinanční úřady i v roce 2023 vysílají za lidmi pomocníky s přiznáním
Do vybraných obcí, kde není finanční úřad již opět, i v roce 2023 začali vyjíždět pracovníci spádových…
Více informacíCeny obědů ve školách i školkách rostou a je možné požádat o snížení či prominutí plateb
Platby za stravování dětí ve školních i předškolních zařízeních rostou a porostou i nadále. Stále více…
Více informací