Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2023

Ministerstvo financí ČR potvrdilo, že chystá poměrně zásadní změny v režimu paušální daně, které by měli být realitou nejspíš již od ledna 2023. Bude se jednat o změny, které udělají uvedený daňový režim využitelnější pro větší skupinu podnikatelů než nyní. Má vzniknout i více sazeb paušálního odvodu.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2.jpg
Datum článku: 12. 04. 2022

Systém paušální daně bude mít od ledna 2023 pravděpodobně limit příjmů pro vstup na dvou milionech a povinná částka k platbě zřejmě nebude pro všechny uživatele stejná

Návrh novelizace ohledně režimu paušální daně se chystá ministr financí předložit poslancům již v květnu a očekává, že celý schvalovací proces změn se odehraje tak, aby novinky byly účinné již od 1. 1. 2023.

První z uvedených novinek má být ta, která rozšíří možnost použití uvedeného zjednodušeného režimu pro více podnikatelů. Limit pro použití tohoto režimu se zvýší ze současného jednoho milionu korun na 2 000 000 Kč. Znamená to, že možnost plnit si daňové povinnosti jednou jedinou souhrnnou platbou měsíčně budou mít OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů korun.

Druhá změna má nastat v povinné platbě, kterou je třeba v daném daňovém systému odvádět. Na tom, že povinnosti je možné si splnit všechny jednou platbou měsíčně, se nic měnit nebude. Podnikatelé používající daný režim si tak i nadále v rámci jedné platby odvedou povinnou minimální zálohu na zdravotní pojištění, taktéž minimální zálohu na sociální pojištění a minimální zálohu na daň z příjmů a budou tím mít vše splněno.

V současné době činí uvedená souhrnná částka k platbě 5994 Kč a musí být uhrazena za každý měsíc roku 2022, pokud je OSVČ evidována v paušálním režimu. Tato částka je pro všechny podnikatele používající tento režim stejná. Od roku 2023 tedy po novelizaci tato částka nejspíš pro všechny stejná nebude, protože podle ministra financí je mezi příjmy do jednoho milionu a příjmy do dvou milionů rozdíl a chce proto zavést nejméně dvě sazby uvedené platby podle hranice příjmů. To znamená, že podnikatelé s příjmy do jednoho milionu by platili jinou měsíční částku, než podnikatelé s příjmy do dvou milionů. S ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce se nyní diskutují konkrétní výše jednotlivých částek dané platby.

Většina poslanců se shoduje v tom, že změny jsou potřebné, ale systém je třeba nastavit stabilně a vyváženě tak, aby se neměnilo každým rokem

Prosazení uvedených změn by nemuselo být až tak těžké, většina zákonodárců se přiklání k tomu, aby se systém snazší administrativy otevřel všem menším podnikatelům neplátcům DPH, kteří o něj mají zájem. Hranice pro plátcovství DPH by se samozřejmě taktéž přizpůsobila uvedené vyšší hranici příjmů, protože režim je určen neplátcům daně. Shoda panuje také v tom, že změny je třeba koncipovat tak, aby se systémem nebylo nutné hýbat každý rok, protože stabilita a jistota v pravidlech dává současně jistotu a stabilitu podnikatelům i samotnému podnikání.

Kdo s uvedenými změnami příliš nesouhlasí, jsou poslanci hnutí ANO. Uvedeným nevadí zvýšení limitu, ale vadí jim několik sazeb, v nichž vidí prostor pro čachry poplatníků s příjmy kvůli tomu, aby mohli platit méně.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Přechody mezi pásmy paušální daně od roku 2023

Přechody mezi pásmy paušální daně od roku 2023

Datum článku: 23. 05. 2022

Jak již bylo uvedeno v několika předchozích článcích tohoto portálu, tak od roku 2023 čeká OSVČ, kteří…

Více informací
V zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny

V zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny

Datum článku: 13. 05. 2022

Změny zákonů jsou v naší zemi skutečně velmi časté. V červnu to bude teprve rok, kdy začal být účinný Zákon…

Více informací
Povinnosti související se sociálním pojištěním by si měli hlídat OSVČ i zaměstnanci

Povinnosti související se sociálním pojištěním by si měli hlídat OSVČ i zaměstnanci

Datum článku: 12. 05. 2022

Sociální zabezpečení a povinnosti, které se k dané záležitosti vztahují, by nemělo být lhostejné OSVČ ani…

Více informací
Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Datum článku: 10. 05. 2022

Ministerstvo financí poslalo včera do vnějšího připomínkového řízení návrh balíčku daňových novinek, které…

Více informací