Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2023

Ministerstvo financí ČR potvrdilo, že chystá poměrně zásadní změny v režimu paušální daně, které by měli být realitou nejspíš již od ledna 2023. Bude se jednat o změny, které udělají uvedený daňový režim využitelnější pro větší skupinu podnikatelů než nyní. Má vzniknout i více sazeb paušálního odvodu.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2.jpg
Datum článku: 12. 04. 2022

Systém paušální daně bude mít od ledna 2023 pravděpodobně limit příjmů pro vstup na dvou milionech a povinná částka k platbě zřejmě nebude pro všechny uživatele stejná

Návrh novelizace ohledně režimu paušální daně se chystá ministr financí předložit poslancům již v květnu a očekává, že celý schvalovací proces změn se odehraje tak, aby novinky byly účinné již od 1. 1. 2023.

První z uvedených novinek má být ta, která rozšíří možnost použití uvedeného zjednodušeného režimu pro více podnikatelů. Limit pro použití tohoto režimu se zvýší ze současného jednoho milionu korun na 2 000 000 Kč. Znamená to, že možnost plnit si daňové povinnosti jednou jedinou souhrnnou platbou měsíčně budou mít OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů korun.

Druhá změna má nastat v povinné platbě, kterou je třeba v daném daňovém systému odvádět. Na tom, že povinnosti je možné si splnit všechny jednou platbou měsíčně, se nic měnit nebude. Podnikatelé používající daný režim si tak i nadále v rámci jedné platby odvedou povinnou minimální zálohu na zdravotní pojištění, taktéž minimální zálohu na sociální pojištění a minimální zálohu na daň z příjmů a budou tím mít vše splněno.

V současné době činí uvedená souhrnná částka k platbě 5994 Kč a musí být uhrazena za každý měsíc roku 2022, pokud je OSVČ evidována v paušálním režimu. Tato částka je pro všechny podnikatele používající tento režim stejná. Od roku 2023 tedy po novelizaci tato částka nejspíš pro všechny stejná nebude, protože podle ministra financí je mezi příjmy do jednoho milionu a příjmy do dvou milionů rozdíl a chce proto zavést nejméně dvě sazby uvedené platby podle hranice příjmů. To znamená, že podnikatelé s příjmy do jednoho milionu by platili jinou měsíční částku, než podnikatelé s příjmy do dvou milionů. S ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce se nyní diskutují konkrétní výše jednotlivých částek dané platby.

Většina poslanců se shoduje v tom, že změny jsou potřebné, ale systém je třeba nastavit stabilně a vyváženě tak, aby se neměnilo každým rokem

Prosazení uvedených změn by nemuselo být až tak těžké, většina zákonodárců se přiklání k tomu, aby se systém snazší administrativy otevřel všem menším podnikatelům neplátcům DPH, kteří o něj mají zájem. Hranice pro plátcovství DPH by se samozřejmě taktéž přizpůsobila uvedené vyšší hranici příjmů, protože režim je určen neplátcům daně. Shoda panuje také v tom, že změny je třeba koncipovat tak, aby se systémem nebylo nutné hýbat každý rok, protože stabilita a jistota v pravidlech dává současně jistotu a stabilitu podnikatelům i samotnému podnikání.

Kdo s uvedenými změnami příliš nesouhlasí, jsou poslanci hnutí ANO. Uvedeným nevadí zvýšení limitu, ale vadí jim několik sazeb, v nichž vidí prostor pro čachry poplatníků s příjmy kvůli tomu, aby mohli platit méně.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Datum článku: 02. 06. 2023

Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…

Více informací
Zálohy na sociální pojištění budou pro začínající podnikatele možná nižší i při úsporných opatřeních

Zálohy na sociální pojištění budou pro začínající podnikatele možná nižší i při úsporných opatřeních

Datum článku: 31. 05. 2023

Jak již většina občanů stačila postřehnout, chystá vláda kvůli obrovským dluhům státního rozpočtu razantní…

Více informací
Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Datum článku: 31. 05. 2023

Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…

Více informací
Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Datum článku: 29. 05. 2023

Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…

Více informací