Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2023

Ministerstvo financí ČR potvrdilo, že chystá poměrně zásadní změny v režimu paušální daně, které by měli být realitou nejspíš již od ledna 2023. Bude se jednat o změny, které udělají uvedený daňový režim využitelnější pro větší skupinu podnikatelů než nyní. Má vzniknout i více sazeb paušálního odvodu.

Paušální daň bude mít nejspíš více sazeb možná již od ledna 2.jpg
Datum článku: 12. 04. 2022

Systém paušální daně bude mít od ledna 2023 pravděpodobně limit příjmů pro vstup na dvou milionech a povinná částka k platbě zřejmě nebude pro všechny uživatele stejná

Návrh novelizace ohledně režimu paušální daně se chystá ministr financí předložit poslancům již v květnu a očekává, že celý schvalovací proces změn se odehraje tak, aby novinky byly účinné již od 1. 1. 2023.

První z uvedených novinek má být ta, která rozšíří možnost použití uvedeného zjednodušeného režimu pro více podnikatelů. Limit pro použití tohoto režimu se zvýší ze současného jednoho milionu korun na 2 000 000 Kč. Znamená to, že možnost plnit si daňové povinnosti jednou jedinou souhrnnou platbou měsíčně budou mít OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů korun.

Druhá změna má nastat v povinné platbě, kterou je třeba v daném daňovém systému odvádět. Na tom, že povinnosti je možné si splnit všechny jednou platbou měsíčně, se nic měnit nebude. Podnikatelé používající daný režim si tak i nadále v rámci jedné platby odvedou povinnou minimální zálohu na zdravotní pojištění, taktéž minimální zálohu na sociální pojištění a minimální zálohu na daň z příjmů a budou tím mít vše splněno.

V současné době činí uvedená souhrnná částka k platbě 5994 Kč a musí být uhrazena za každý měsíc roku 2022, pokud je OSVČ evidována v paušálním režimu. Tato částka je pro všechny podnikatele používající tento režim stejná. Od roku 2023 tedy po novelizaci tato částka nejspíš pro všechny stejná nebude, protože podle ministra financí je mezi příjmy do jednoho milionu a příjmy do dvou milionů rozdíl a chce proto zavést nejméně dvě sazby uvedené platby podle hranice příjmů. To znamená, že podnikatelé s příjmy do jednoho milionu by platili jinou měsíční částku, než podnikatelé s příjmy do dvou milionů. S ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce se nyní diskutují konkrétní výše jednotlivých částek dané platby.

Většina poslanců se shoduje v tom, že změny jsou potřebné, ale systém je třeba nastavit stabilně a vyváženě tak, aby se neměnilo každým rokem

Prosazení uvedených změn by nemuselo být až tak těžké, většina zákonodárců se přiklání k tomu, aby se systém snazší administrativy otevřel všem menším podnikatelům neplátcům DPH, kteří o něj mají zájem. Hranice pro plátcovství DPH by se samozřejmě taktéž přizpůsobila uvedené vyšší hranici příjmů, protože režim je určen neplátcům daně. Shoda panuje také v tom, že změny je třeba koncipovat tak, aby se systémem nebylo nutné hýbat každý rok, protože stabilita a jistota v pravidlech dává současně jistotu a stabilitu podnikatelům i samotnému podnikání.

Kdo s uvedenými změnami příliš nesouhlasí, jsou poslanci hnutí ANO. Uvedeným nevadí zvýšení limitu, ale vadí jim několik sazeb, v nichž vidí prostor pro čachry poplatníků s příjmy kvůli tomu, aby mohli platit méně.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

MPSV bude v roce 2023 více podporovat zaměstnávání lidí nad 55 let a rekvalifikace v oblasti IT

MPSV bude v roce 2023 více podporovat zaměstnávání lidí nad 55 let a rekvalifikace v oblasti IT

Datum článku: 25. 11. 2022

Situace ohledně zaměstnanců a zaměstnávání se mění, potřeba jsou nové profese, populace stárne, mění se…

Více informací
Pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení se zřejmě v roce 2023 sníží pro OSVČ a malá eseróčka

Pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení se zřejmě v roce 2023 sníží pro OSVČ a malá eseróčka

Datum článku: 23. 11. 2022

Jak už tento portál informoval v minulých dnech, chystá se i pro rok 2023 balíček daňových změn, který by měl mimo…

Více informací
Současný formát rodného čísla bude v dokladech do konce roku 2024

Současný formát rodného čísla bude v dokladech do konce roku 2024

Datum článku: 16. 11. 2022

Struktura rodných čísel v současné podobě měla již koncem roku 2023 zaniknout a měla být nahrazena novými rodnými…

Více informací
OSVČ se zrušenou datovou schránkou se od roku 2023 zřídí schránka nová a zbavit se jí půjde jedině s koncem podnikání

OSVČ se zrušenou datovou schránkou se od roku 2023 zřídí schránka nová a zbavit se jí půjde jedině s koncem podnikání

Datum článku: 15. 11. 2022

Jak již většina podnikatelů nejspíš zaznamenala, povinnost mít zpřístupněnu datovou schránku se od roku 2023 ze…

Více informací