Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny
Režim paušální daně je zjednodušený daňový režim pro malé OSVČ a drobné živnostníky neplátce DPH, jejichž roční příjmy nepřekračují určitý limit, který je v současnosti do jednoho milionu korun. Uživatelé daného režimu musí plnit své daňové povinnosti ohledně zákonného pojistného i daně z příjmů jednou částkou každý měsíc a pak mají ohledně administrativních povinností klid. Částka k povinné platbě se však každým rokem mění a bude to tak i v roce 2023. Jenže v daném roce bude pravděpodobně změn více a částka k platbě bude zřejmě pro různé podnikatele odlišná.
Platba paušální daně v roce 2023 bude každopádně vyšší na částce 6 208 Kč, ale může to být více, záleží, jak to bude s limitem DPH a pásmy
Jak je řečeno výše, paušální daň je zjednodušeným plněním podnikatelských administrativních povinností pro malé podnikatele do určitého limitu příjmů ročně, kteří nejsou plátci DPH. Podnikatel si zde v rámci jedné platby splní všechny nutné administrativní povinnosti a dále už pak většinou nemusí řešit daňové přiznání, daňové kontroly a podobné záležitosti.
Při uvedeném daňovém režimu odvádí OSVČ či drobný živnostník pravidelně v jedné měsíční platbě minimální částku na zdravotní pojištění, stejně tak minimální částku stanovenou zákonem pro odvod sociálního pojištění. U sociálního pojištění se v daném případě platí1,15 násobku daného minima. K uvedeným pojištěním se ještě přidá 100 Kč zálohy na daň z příjmů a povinnost je splněna.
Výše uvedené celkové paušální částky se každý rok mění, protože musí reflektovat změny u sociálního a zdravotního pojištění, které každý rok stoupají.
I v roce 2023 musí podnikatelé, kteří využívají tento režim, počítat s tím, že bude třeba příslušně navýšit částku k platbě. Nově by uvedená částka měla činit měsíčně 6208 Kč. Nyní je tato platba 5994 Kč. Částka musí být uhrazena pravidelně vždy do 20 dne v měsíci, za který náleží. Povinnost zaplatit k určitému datu se měnit nebude.
Co se však může pro některé OSVČ právě od roku 2023 změnit je ona částka k platbě. Vláda má totiž v plánu od roku 2023 zvýšit hranici limitu pro povinnou registraci k DPH na 2 000 000 Kč, což by znamenalo, že uvedený zjednodušený režim bude moci používat více podnikatelů, ale to není vše.
Kvůli zvýšení daného limitu chce vláda změnit i onu povinnou částku k platbě a odstupňovat ji do tří pásem a tří sazeb podle ročních příjmů podnikatele. Projednání zvýšení limitu pro povinnou registraci se zatím teprve chystá. Pokud se do roku 2023 záležitost nestihne, budou všichni podnikatelé užívající tuto daň platit oněch 6208 Kč. Pokud se stihnou schválit změny, tak se podnikatelé rozdělí podle svých ročních příjmů do limitu 2000 000 Kč do tří pásem. Výše uvedenou částku 6208 Kč měsíčně by pak platili jen podnikatelé, kteří by se po změnách vešli do prvního pásma.
Podnikatelé ve druhém či třetím pásmu si na měsíční sazbu paušální daně budou muset vyčlenit 16 000 ne 26 000 Kč měsíčně
Pokud tedy budou schválena ohledně paušální daně ona nová pravidla pro rok 2023, znamená to, že se podnikatelé spadající podle svého limitu příjmů i možnosti uplatnění výdajů k těmto příjmům paušálem budou muset smířit s platbou vyšší měsíční částky v rámci měsíční povinnosti k paušální dani. Do druhého pásma paušální daně bude spadat poplatník s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti do 1,5 milionu korun v předchozím zdaňovacím období. Stejně tak může do uvedeného druhého pásma být přihlášen i poplatník s ročními příjmy ze samostatné výdělečné činnosti do 2 milionů korun pokud má alespoň 75 procent příjmů, proti nimž si může uplatnit výdaje ve výši 80 nebo 60 procent z těchto příjmů. Obě skupiny těchto poplatníků už však právě kvůli druhému pásmu budou muset, pokud změny projdou, na paušální daň oněch 16 000 každý měsíc.
Do třetího pásma paušální daně se pak budou moci přihlásit všechny OSVČ jejichž příjmy za předchozí zdaňovací období nepřesáhly 2 miliony Kč a nebude záležet, v jakém odvětví podnikání dané příjmy získali ani, zda budou nebo nebudou proti příjmům uplatňovat nějaké výdaje. V tomto pásmu bude však už na měsíční platbu paušální daně vydávat 26 000 Kč
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací