Peněžitý příspěvek na stravování je možné poskytovat i zaměstnanci pracujícímu z domova při formě home office
Peněžitý příspěvek na stravování zaměstnanců je jednou z forem, kterou může zaměstnavatel přispět svým zaměstnancům, na pořízení jídla zvláště během výkonu práce trvajícího déle než 3. hodiny. Peněžitý příspěvek na stravování funguje od 1. 1. 2021 a je pro zaměstnavatele další variantou příspěvku na jídlo po již dlouhou dobu známých a oblíbených stravenkách a dokonce, jak vysvětlíme níže, je možné jej poskytovat i při práci zaměstnance z domova.

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost umožnit zaměstnancům stravování, ale zajištění stravy či příspěvek na ni už povinností zaměstnavatele není a je zcela na něm zda a případně jakou formou zaměstnance podpoří
Zákoník práce ve svém § 236 ukládá zaměstnavateli povinnost umožnit zaměstnancům pracujícím ve všech směnách stravování. Tuto povinnost zaměstnavatel nemá vůči zaměstnancům vysílaným na služební cestu. Toto umožnění stravování znamená, že zaměstnanec se může v době pracovní přestávky vzdálit z pracoviště do nějakého blízkého stravovacího zařízení či obchodu pro jídlo a následně si jej zkonzumovat. Uvedená povinnost neznamená, že zaměstnavatel musí stravu zaměstnancům zajišťovat či na ni nějak přispívat. Zajištění stravy či poskytování příspěvku nebo stravenek jsou zcela na rozhodnutí zaměstnavatele.
Na základě svého zcela dobrovolného rozhodnutí může zaměstnavatel zaměstnancům poskytovat stravu nebo peněžní či nepeněžní příspěvek na stravování. Možnost poskytování peněžitého příspěvku je v naší zemi novinkou od 1. 1. 2021. Před uvedeným datem zaměstnavatelé přispívali svým zaměstnancům na jídlo nejčastěji formou poskytnutých stravenek.
Zákon o dani z příjmů se na příspěvek na stravování dívá samozřejmě z pohledu daňového a tedy samozřejmě možného osvobození od daně
Ano zákon o dani z příjmů se pochopitelně na příspěvek na stravování dívá z pohledu daně. Paragraf 6 odstavec 9 zákona o daních z příjmu vidí peněžitý příspěvek na stravování poskytovaný zaměstnanci zaměstnavatelem jako příjem na straně zaměstnance od daně osvobozený do limitu 70 procent horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě o délce 5 až 12 hodin. Peněžní příspěvek, který může být zaměstnancům za daným účelem takto poskytnut je v roce 2021 na částce 75 Kč. Zaměstnavatel si takto poskytnutý příspěvek může dát mezi daňově uznatelné náklady a je to pro něho také výhodně.
Zaměstnanec, který pracuje pro zaměstnavatele pravidelně z domova, může dostávat příspěvek na stravování také
Dobrou zprávou pro mnoho zaměstnanců, kteří v dnešní době pandemie pracují pro zaměstnavatele z domova formou home office je, že mohou peněžní příspěvek na stravování za určitých podmínek dostávat stejně jako kolegové, kteří jsou přímo na pracovišti.
Práce zaměstnanců, kteří pracují pro zaměstnavatele z domova, se také řídí zákoníkem práce. Pokud zaměstnanec pracující z domova prokazatelně pracuje i při této formě práce ve směnách a jedna takto odpracovaná směna trvá déle než tři hodiny a je možné to prokázat evidencí odpracované doby, pak nic nebrání tomu, aby také dostával peněžitý příspěvek na stravování.
Další důležité informace ohledně peněžitého příspěvku na stravování lze získat zde.
Podobné články
Nenárokové odměny musí mít vždy precizně nastavená pravidla
Vyplácení zvláštních nenárokových odměn za nadstandardní pracovní výsledky je jistě bohulibá činnost, která…
Více informacíMimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě půjde žádat na všechny děti narozené v roce 2022
Mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč, který má rodinám s dětmi jednorázově pomoci s mimořádně vzrostlými…
Více informacíAtrapa kamery se ke zlepšení morálky zaměstnanců používat nesmí
Každý zaměstnavatel se samozřejmě snaží mít přehled o dění ve firmě a také nejrůznějšími způsoby motivuje…
Více informacíCestovní náhrady jsou od čtrnáctého května 2022 znovu vyšší
Zaměstnavatelé, kteří vyšlou v těchto dnech zaměstnance na pracovní cestu automobilem, jim musí ze zákona, opět…
Více informací