Písemnost v listinné podobě může podnikateli přijít i při povinné datové schránce
Finanční správa upozorňuje podnikatele, že i přes povinné zřízení datových schránek v roce 2023 může podnikající fyzické osobě přijít úřední písemnost i v listinné podobě. Bylo by mylné se domnívat, že při povinné aktivní datové schránce už podnikatel nebude dostávat úřední písemnosti jinak než uvedenou formou. Vždy záleží na tom, o jaký druh písemnosti jde i na tom, jaký způsob komunikace si podnikatel jednoznačně vyžádá.

Povinná datová schránka podnikající fyzické osoby neznamená, že pošta v listinné podobě nebude chodit a hlídat je třeba i schránku klasickou
Spousta podnikatelů zatím zcela zmateně tápe v tom, jak to bude po aktivaci povinně zřízené datové schránky s poštou v klasické listinné podobě. Nejeden podnikatel se obává, že od vzniku uvedené schránky už mu pošta, a zvláště ta úřední jinak než elektronicky nepřijde, ale taková domněnka je zcela mylná a mohl by kvůli ní vzniknout nepříjemný problém s opomenutím nějaké důležité písemnosti.
Jinými slovy i po zřízení povinné datové schránky bude potřeba kontrolovat taktéž poštu doručovanou do klasické poštovní schránky, protože i nadále se zde může objevit důležité sdělení třeba i s finančního úřadu, na které bude třeba reagovat. Orgány Finanční správy ČR nebudou ani po vzniku povinných datových schránek komunikovat výlučně jen danou cestou. Způsob komunikace s fyzickými podnikajícími osobami si mohou zcela v souladu se zákonem tyto orgány volit podle druhu písemnosti.
Do datové schránky budou podnikateli vždy doručovány písemnosti jednoznačně vázané k podnikání například, výzva k podání daňového přiznání, výzva k úhradě podnikatelské daně, upozornění na nedoplatky a podobné. Ostatní písemnosti a informace nesouvisející s podnikatelskou činností, budou i nadále zasílány běžnou poštou.
Jedině pokud by si fyzická osoba vyloženě sama požádala o zasílání i nepodnikatelské dokumentace do datové schránky, může jí být vyhověno. Více zde.
Podobné články
Mzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíTelefonické dotazy už Finanční správa vyřizuje z místně příslušných pracovišť FÚ
Od dnešního dne 1. 6. 2023 mění Finanční správa způsob telefonické komunikace s veřejností. Dotazy veřejnosti bude…
Více informacíŽádost o příspěvek na bydlení by se již koncem roku 2023 měla vyplňovat s průběžným ukládáním
Vyjádření, že požádat o příspěvek na bydlení online není úplně snadné, zní z úst nejednoho žadatele…
Více informacíProlnutí tuzemských a zahraničních cestovních náhrad
Cestovní náhrady náleží zaměstnanci za plnění úkolů pro zaměstnavatele na pracovní cestě. Pokud zaměstnanec…
Více informací