Plnění povinného podílu za osoby se zdravotním postižením je nutné vyřešit do poloviny února 2021
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je velmi důležité pro nejen pro samotné osoby s postižením, ale i pro zaměstnavatele. Zaměstnavatelům zaměstnávání těchto osob dokonce ukládá za povinnost zákon. Uvedenou povinnost mohou zaměstnavatelé plnit několika způsoby. Jednou z krajních možností je i odvod povinného podílu do státního rozpočtu za nezaměstnávání těchto osob a tento odvod je třeba splnit do 15. února následujícího roku.

Plnění povinného podílu zaměstnávání osob s postižením jeho způsoby i případný odvod je třeba vyřešit do 15. 2. 2021
Každý zaměstnavatel, který zaměstnává více než 25 zaměstnanců v pracovním poměru má podle § 83 zákona o zaměstnanosti také povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši nejméně 4% podílu z celkového počtu svých zaměstnanců.
Zaměstnavatelé si mohou uvedenou povinnost zaměstnávání povinného podílu osob s postižením plnit několika způsoby, které jim umožňuje zákon o zaměstnanosti, případně je taktéž možné kombinovat tyto způsoby.
Povinnost lze splnit buď
- přímo zaměstnáváním zdravotně postižených zaměstnanců v pracovním poměru ve výši uvedeného povinného podílu nebo
- odebíráním výrobků od zaměstnavatelů, kteří jsou Úřadem práce registrováni jako zaměstnavatelé na chráněném trhu práce nebo odebíráním výrobků a služeb od osob se zdravotním postižením, které jsou ze zákona OSVČ a nezaměstnávají žádné zaměstnance nebo
- odvodem určité finanční částky do státního rozpočtu, Výše uvedené částky odvodu je rovněž stanovena zákonem a činí za každého občana se zdravotním postižením, za něhož zaměstnavatel neplní povinnost některým z výše uvedených způsobů 2,5 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1 až 3 čtvrtletí roku, v němž povinnost plnit povinný podíl zaměstnávání osob s postižením vznikla.
- Uvedený odvod do státního rozpočtu odvádí zaměstnavatel prostřednictvím Úřadu práce. Uvedené peněžní prostředky musí být na účtu úřadu vždy nejpozději 15. 2. následujícího roku, za který je povinnost plněna. To znamená, odvod za rok 2020 musí být na účtu do 15. 2. 2021.
Oznamovací povinnost o plnění i o tom jakým způsobem bylo splněno, musí být nahlášena taktéž do poloviny února
Zaměstnavatelé však nesmí zapomenout, že kromě plnění samotného mají ještě další související povinnost, kterou je nutné vyřídit vždy taktéž do poloviny února. Jedná se o oznamovací povinnost. Taktéž do poloviny února je vždy nutné místně příslušné krajské pobočce ÚP ČR nahlásit plnění povinného podílu za uplynulý kalendářní rok i způsob tohoto plnění.
Podobné články
Nemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíPovinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíInformace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informacíZaměstnavatelé nově možná budou muset nahlašovat státu všechny zaměstnance pracující na dohody i všechna volná pracovní místa
Velmi často se hovoří o tom, jak je nutné činit vše proto, aby zaměstnavatelům ubývalo administrativy, ale opak je…
Více informací